Wykład o odzyskaniu przez Polskę niepodległości i walce o granice w Szkole Nr 221 im. Barbary Czarnowskiej

muzeumwp.pl 1 miesiąc temu

Czy wiecie kim była Barbara Czarnowska? Nie? To warto sobie wiedzę o Niej przyswoić. Kobieta, która przebrawszy się za chłopaka służyła jako „ochotnik” w 1. Pułku Jazdy Augustowskiej jako kadet. Zasłużona w starciu kawaleryjskim pod Sierpcem we wrześniu 1831 r., po którym odszukano Ją na pobojowisku wyciągając spod ubitego wierzchowca. Jej jednostka, bardzo zasłużona w wojnie polsko-rosyjskiej 1831 r., zebrała w sumie 19 Srebrnych Krzyży Orderu Virtuti Militari. Jeden z nich przyznano za poświęcenie i determinację właśnie Czarnowskiej, jako trzeciej w historii kobiecie wyróżnionej tym odznaczeniem.

Tym większy spotkał nas zaszczyt z tytułu tego, iż uczelnia, której podchorąży Czarnowska jest patronem (Szkoła Podstawowa nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie) – poprosiła dyrekcję Muzeum Wojska Polskiego (dalej MWP) o przeprowadzenie dla uczniów prelekcji poświęconej odzyskaniu przez Polskę niepodległości i perturbacjach z tym odzyskaniem związanych w latach 1918-1921.

Wykład przybliżył historię dotyczącą lat 1914-1921. W jego toku i po nim młodzi słuchacze zasypali prelegenta szeregiem pytań dając dowód na to, jak dalece młodzież interesuje się wojskiem polskim i militariami w szerokim tego słowa znaczeniu.

Na koniec wyrażono nadzieję na kolejne spotkania zapraszając kustoszy z MWP do przeprowadzenia podobnych wykładów przy okazji innych świąt kultywujących tradycje narodowe i wojska polskiego. Na ręce dyrektora Muzeum p. Bogusława Packa i z-cy dyrektora p. Magdaleny Rochnowskiej przesłano podziękowania wyrażając nadzieje na podobne prelekcje w przyszłości przy okazji obchodów związanych z Konstytucją 3 Maja czy świętem Wojska Polskiego nawiązującym do Bitwy Warszawskiej w sierpniu 1920 r.

Fot. Benedykt Rutkowski, Szkoła Nr 221 w Warszawie.

Idź do oryginalnego materiału