W Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce można oglądać wystawę poświęconą Kościołowi katolickiemu na Górnym Śląsku w czasie nazizmu i komunizmu. To dwujęzyczna, polsko-niemiecka ekspozycja przygotowana przez Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen.
– Wystawa traktuje o wspólnotach religijnych, które ucierpiały w okresie reżimów totalitarnych XX wieku. Pokazujemy trochę nieznaną kartę historii, która rozgrywała się także na Górnym Śląsku. To konkretne przykłady, historie i miejsca. Nie brakuje na niej wątków opolskich, ponieważ przedstawiona jest między innymi historia z 1945 roku z Nysy. Choć nie jest to jedyna miejscowość, gdzie siostry zakonne, czy księża, dawały schronienie mieszkańcom, cywilom lub też starały się je obronić i stawały się ofiarami czerwonoarmistów. Są to dramatyczne wydarzenia, jak cała Tragedia Górnośląska i cały rok 1945, który nie tylko na Górnym Śląsku był dramatyczny – mówi Weronika Wiese, kierownik centrum.
Wystawa prezentowana będzie do 31 marca. Wstęp jest bezpłatny.
Wydarzeniem towarzyszącym ekspozycji będzie pokaz filmu „Czerwona zaraza”, który zaplanowano na 25 lutego w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Bohaterami produkcji są mieszkańcy województwa opolskiego i śląskiego – świadkowie wydarzeń ze stycznia 1945 roku, którzy opowiadają o tym, co działo się na Górnym Śląsku po wkroczeniu Armii Czerwonej.
Weronika Wiese:
autor: Anna Kurc