Wystawa: Misja ONZ w Kambodży – służba i środowisko

polska-zbrojna.pl 8 godzin temu

Prezes Stowarzyszenia Bractwo Weteranów w Polsce płk (w st. spocz.) dr Andrzej Ostrowski i dyrektor Muzeum Misji Zagranicznych Wojska Polskiego w Feliksowie Jacek Roszkowski mają zaszczyt zaprosić na wystawę pt. Misja ONZ w Kambodży – służba i środowisko organizowaną pod patronatem honorowym wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza. Otwarcie wystawy odbędzie się 4 września 2025 roku, o godz. 12:00 w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa w Warszawie, przy ul. Al. Niepodległości 141A.

Bractwo Weteranów w Polsce jest stowarzyszeniem osób fizycznych, zawiązanym dla idei integrowania środowiska weteranów działań poza granicami państwa. Celem Bractwa Weteranów w Polsce jest wspieranie środowiska weteranów oraz promowanie tradycji oręża polskiego wśród młodzieży szkolnej i akademickiej w kraju, jak również za granicą.

Muzeum Misji Zagranicznych Wojska Polskiego w Feliksowie jest wspierane przez Bractwo Weteranów w Polsce i jest miejscem gdzie gościnnie mieści się siedziba Bractwa Weteranów. Misją muzeum jest popularyzowanie wiedzy na temat Wojska Polskiego, a szczególnie udziału naszych żołnierzy w misjach zagranicznych.

REKLAMA

Patronat medialny: Polska Zbrojna
Patronat merytoryczny: Centralna Biblioteka Wojskowa

Wystawa Stowarzyszenia Bractwo Weteranów w Polsce: Misja ONZ w Kambodży – służba i środowisko

Polskie Siły Zbrojne uczestniczą w misjach pokojowych poza granicami państwa od 1953 roku. Zadania wykonywali i wykonują w różnych regionach świata, w tym w Afryce, Ameryce Środkowej, Azji, Bliskim i Dalekim Wschodzie i Europie.
Na przestrzeni lat ponad 120 tysięcy żołnierzy i personelu wojskowego wzięło udział w ponad 89 misjach. Życie straciło 122 żołnierzy.

Misja ONZ w Kambodży była jedną z misji w której nasi żołnierze ryzykowali zdrowie i życie w imię bezpieczeństwa międzynarodowego.

Przejściowa Administracja Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kambodży– UNTAC była wyjątkową misją ONZ w latach 90. ze względu jej wielowymiarowość, założone cele i realizowane zadania. Była także wyjątkowa w realiach geopolitycznych gdyż była pierwszą misją Sił Zbrojnych RP po obaleniu komunizmu w Polsce w 1989 roku i następujących po tym zmianach ustrojowych. Była również pierwszą misją w historii ONZ w której brały udział kontyngenty wojskowe z Niemiec i Japonii.

Opis działania misji UNTAC pozwala na zrozumienie mechanizmów decyzyjnych i wykonawczych oraz zapoznania się z doświadczonym ryzykiem, wyzwaniami. Wystawa przedstawia w porządku chronologicznym kolejne etapy problematyki
kambodżańskiej. Zwiedzający zachęcani są do zapoznania się tłem historycznym konfliktu w Kambodży, w tym z terrorem Czerwonych Khmerów. Po czym, w sposób syntetyczny opisana jest droga do ustanowienia misji UNTAC. W dalszej kolejności można zapoznać się z mandatem misji i strukturą organizacyjną. Następnie autor koncentruje się na systemie logistycznym UNTAC za względu na fakt, iż Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) realizował zadania logistyczne i saperskie. Kolejne plansze przedstawiają główne projekty realizowane przez UNTAC, w tym DDR (demobilizacja, rozbrojenie i reintegracja) i wolne wybory. Ciekawym panelem wystawy jest przedstawienie niebezpiecznych zdarzeń w których uczestniczyli żołnierze polscy, w tym katastrofa śmigłowca transportowego i walki z Czerwonymi Khmerami w obronie życia i mienia na pozycjach w Kampong Tom i Siem Reap. Aby poczuć klimat środowiska w którym PKW realizował zadania zwiedzający mają okazję zapoznać się z tradycją, kulturą i zabytkami Kambodży. Ostatnim akcentem wystawy jest plansza przedstawiająca przegląd działalności stowarzyszenia Bractwo Weteranów w Polsce. Liczne zdjęcia w dużym formacie- w większości wcześniej nie publikowane oraz oryginalne eksponaty czynią wystawę interesującą i pouczającą.

Niewątpliwą wartością dodaną wystawy jest oparcie jej na osobistych doświadczeniach i obserwacjach autora, który był
uczestnikiem misji niemalże przez cały okres jej działania na stanowisku zastępcy szefa Komórki Oficerów Łącznikowych
Logistyki/Oficera Łącznikowego Sektora 4. w Kwaterze Głównej UNTAC.

Intencją organizatora wystawy jest oddanie hołdu wszystkim weteranom za ich poświęcenie w służbie na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego. To wartościowy projekt edukacyjny, historyczny i retrospekcyjny, który warto zobaczyć.

Oprac. płk (w st. spocz.) dr inż. Andrzej Ostrowski/ prezes Bractwa Weteranów w Polsce, uczestnik misji UNDOF

red. PZ
Idź do oryginalnego materiału