XI Dni Twierdzy Poznań 26-27 sierpnia 2023. Co w tym roku?

poznanskieklimaty.pl 1 rok temu

Dni Twierdzy Poznań, to święto entuzjastów fortyfikacji i miłośników historii. 11 edycja odbędzie się w weekend 26-27 sierpnia 2023 roku. Wydarzenie staje się tradycją zrzeszającą ludzi zainteresowanych militarnymi dziejami oraz architekturą obronną. W tegorocznym programie znajduje się blisko trzydzieści atrakcji.

Przez ponad dekadę Dni Twierdzy Poznań dowodzą, iż forty, bunkry, podziemia oraz zabytki nie są tylko dla specjalistów, ale stanowią atrakcje przyciągające całe rodziny. To jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce, organizowane przez oddanych pasjonatów, którzy ubrani w historyczne mundury, oprowadzają uczestników po unikalnych, mało znanych miejscach.

Poznańska pruska twierdza obchodzi w tym roku 195. rocznicę swojego powstania, a militaria związane z nią stanowią główne atrakcje imprezy. W programie można obejrzeć m. in. takie fortyfikacje jak: Fort Ia, Fort IIa, Fort IVa, Fort V, Fort Va, Fort VI oraz Fort VII. Ciekawym punktem jest także Fort Winiary, czyli Cytadela, gdzie znajdują się muzea i malownicze trasy spacerowe.

Co nowego tym roku?

Każda edycja to także nowości, w tym roku będą to: doskonale zachowany Schron J2VIa przy ul. Pilickiej (dostępny również w piątek i poniedziałek), oraz unikalny nocny spacer po okolicach Poznania Głównego, drugiego co do wielkości dworca w Polsce pod względem liczby pasażerów.

Dworzec ten pełnił kluczową rolę strategiczną od początków istnienia, co sprawia, iż skrywa on wiele interesujących artefaktów o charakterze militarnym. Z kolei osoby poszukujące mocnych wrażeń powinny zdecydowanie odwiedzić Schron przy ul. Babimojskiej, gdzie przygotowano ścieżkę grozy.

Forty Va i VI zapraszają m.in. na premierowe prezentacje replik działek rewolwerowych. W Forcie VI będzie również możliwość skosztowania żołędziowej kawy, która przeniesie gości w czasy okupacji.

W bieżącym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Fort Ia na Starołęce zainicjował specjalny program z okazji tego jubileuszu, który będzie nosił tytuł: „Obok orła znak Pogoni – udział Wielkopolan w powstaniu styczniowym 1863”. Wszyscy zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy na temat tego niezwykle ważnego, choć często zapominanego epizodu, będą również mieli okazję uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.

W sobotę, 26 sierpnia 2023 roku, o godzinie 17:00, w muzeum odbędzie się spotkanie autorskie z Jarosławem Bączykiem, autorem książki zatytułowanej „Fort Winiary 1863/64. Poznańskie echa powstania styczniowego i konfliktu o Szlezwik”. Będzie to znakomita okazja dla wszystkich zainteresowanych, aby dowiedzieć się więcej na temat tych wydarzeń historycznych oraz ich wpływu na tereny Wielkopolski.

Jeśli ktoś pragnie oderwać się od rytmu pruskiego życia, może udać się na Ostrów Tumski. W Rezerwacie Archeologicznym „Genius loci” czeka bogaty program, który pozwoli zanurzyć się w piastowskich klimatach. W okolicy można również odwiedzić Galerię Śluza, mieszczącą się w historycznej Śluzie Katedralnej z 1838 roku, oraz przejść się śladami umocnień katedralnej wyspy, zwanej Bramą Poznania.

W ramach Dni Twierdzy Poznań odbędzie się również rajd rowerowy. Uczestnicy, którzy odwiedzą przynajmniej pięć obiektów podczas Dni Twierdzy Poznań, i uwiecznią je na zdjęciach wraz rowerami, mają możliwość zdobycia nagród.

Program imprezy obejmuje aż 28 pozycji, z wieloma z nich można skorzystać bezpłatnie. W przypadku darmowych atrakcji, mile widziane jest dobrowolne wsparcie finansowe, które zostanie przeznaczone na ochronę poznańskich fortyfikacji i zabytków.

PROGRAM DNI TWIERDZY POZNAŃ 2023
Foldery z programem są dostępne w punktach Informacji Turystycznej PLOT
(Stary Rynek 59/60 i Plac Kolegiacki 17),
Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) i w większości obiektów biorących udział w akcji.
Pobierz folder akcji w formacie pdf

Obiekty biorące udział w akcji:

– Fort Ia Warownia Krzysztofa Arciszewskiego
– Fort IIa Thümen / Kazimierza Więckowskiego
– Fort V
– Schron piechoty J2 IVa
– Fort Va „Bonin”
– Schron JVa
– Fort VI
– Schron J2VIa
– Fort VII – Muzeum Martyrologii Wielkopolan
– Muzeum Broni Pancernej
– Cytadela: Muzeum Uzbrojenia
– Cytadela: Muzeum Armii „Poznań”
– Schron przy Babimojskiej
– Schron Pasjonatów Podziemi przy ul. Kościelnej
– Szczelina przeciwlotnicza przy ul. Kościelnej
– Schron przeciwlotniczy w Parku Wilsona
– Schron Arhtura Greisera (Radio Poznań)
– Oś 64: Schron przeciwlotniczy „Wilson” w Parku Wilsona
– Oś 64: Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim
– Oś 64: Schron przeciwlotniczy przy ul. Jackowskiego
– Przeciwatomowy Schron Władz Miasta Poznania
– Brama Poznania
– Galeria Śluza (Śluza Katedralna)
– Rezerwat Archeologiczny Genius loci
– Podziemny Poznań – spacer po okolicach dworca
– Spacer po parku Cytadela śladami Fortu Winiary
– Forteczny Rajd Rowerowy

Zwiedzanie Twierdzy Poznań ułatwiają:

  • Mobilny przewodnik śladami Twierdzy Poznań
  • Gra turystyczna: Śladami Fortyfikacji Tumskich w Poznaniu.

Podobne artykuły:

Schron Arthura Greisera w Poznaniu

Fort Colomb. Piwo z historią Twierdzy Poznań w tle

Schron przeciwlotniczy pod ulicą Kościelną w Poznaniu

Idź do oryginalnego materiału