Młodzi Rodacy! Zapraszamy Was na kolejny Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej „ORLE GNIAZDO”, który ponownie odbędzie się w Żerkowie, w dniach 22-31.08.2025 r.
Spotkanie to adresujemy do młodzieży pochodzenia polskiego, w wieku 18-35 lat, na stałe zamieszkałej na Obczyźnie lub tymczasowo w Polsce. ZAPRASZAMY AKTYWNĄ MŁODZIEŻ, ZAANGAŻOWANĄ LUB PRAGNĄCĄ DZIAŁAĆ W SWOIM ŚRODOWISKU POLONIJNYM.
Kilka zdań o przeszłości ZLOTU. Historia Światowych Zlotów Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” sięga lat 90. XX wieku. Pierwszy zlot odbył się w dniach 29.05.- 05.06.1997 r., w podpoznańskim Błażejewku, w miejscu niezapomnianym dla bardzo wielu jego uczestników. Młodzi Rodacy uczestniczyli wówczas m.in. w uroczystościach milenijnych w Gnieźnie z okazji 1000. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, z udziałem papieża św. Jana Pawła II. Od tamtej pory Zlot „Orle Gniazdo” odbywa się cyklicznie, co dwa lata, a jego organizatorem jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” z Poznania. Zloty organizowane są na terenie Wielkopolski. W dotychczasowych trzynastu Zlotach, które odbyły się w BŁAŻEJEWKU (7x), BOSZKOWIE(1x), WĄGROWCU (2x), ŻERKOWIE (1x) i Poznaniu (2x) uczestniczyło łącznie 2502 osoby z 40 państw świata! W programie zlotu jest czas na wakacyjną edukację (kultowe już warsztaty), rozrywkę, spotkania towarzyskie, dyskusje i aktywyny wypoczynek. Młodzież na zlocie pogłębia również swoją znajomość historii Polski poprzez zwiedzanie atrakcyjnych krajoznawczo miejsc i obiektów. Tak będzie i tym razem gdy wybierzemy się do Gniezna, pierwszej stolicy naszego kraju, miejsca korona-cji polskich królów, aby zlotowicze zaznaczyli swoją obecność tamże w roku, w którym mija 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski w archikaterze gnieźnieńskiej.
CEL ZLOTU. Integracja młodych rodaków, pogłębianie wiedzy o kraju pochodzenia swoich przodków, przygotowanie młodzieży do działania na rzecz ruchu polonijnego, wymiana doświadczeń pomiędzy młodzieżą polonijną z różnych krajów, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, kształtowanie postaw patriotycznych oraz aktywny wypoczynek! (Daria z Ukrainy, IX Zlot, Błażejewko 2013 r.)
ZLOTOWE WSPOMNIENIA. Poprzednie zloty zapisały się w różny sposób w pamięci młodzieży polonijnej. Oto kilka, wybranych wypowiedzi jego uczestników. – „Jeżeli ktoś mnie zapyta – „CO JEST TAKIEGO NA ZLOCIE, ŻE CHCESZ TAM WRÓCIĆ ZA DWA LATA?”, ja odpowiadam, iż ludzie, atmosfera i najlepsze 10 dni w moim życiu. Zlot „Orle Gniazdo” to wspaniała możliwość odnaleźć przyjaciół z całego świata oraz poznania czegoś nowego”.
– „JAK MYŚLĘ O ZLOCIE, to pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy, dotyczy luźnej atmosfery wśród młodzieży polonijnej… poza tym ci, którzy przyjeżdżają na spotkanie młodzieży w Błażejewku są bardziej otwarci, niż podczas swojego codziennego życia, gdyż chcą nawzajem lepiej się poznać. Gdy Zlot się skończył, to wszyscy chcieli zostać jeszcze i nie wyjeżdżać, podobnie jak ja. Osobiście chciałbym spędzać jeszcze więcej czasu ze zlotowiczami w Błażejewku. Teraz, już po Zlocie naprawdę tęsknie za wszystkimi, za ośrodkiem, za zlotowiczami”. (Artur z Niemiec, IX Zlot, Błażejewko 2013 r.)
– „ZLOT BYŁ PEŁEN ATRAKCJI I NIESPODZIANEK. Czas spędzony razem z młodzieżą z różnych państw przełamał moją dotychczasową wizję świata, Uświadomiłem sobie, iż jestem cząstką Polonii, iż jest taki kraj, jest taki język i jest kultura, która łączy nas we Wspólnotę Polską”. (Aliexandr z Białorusi, X Zlot, Wągrowiec 2015 r.)
– „(…) nie sprawia różnicy, czy jesteś na Zlocie po raz pierwszy, czy powracasz tam jako doświadczony zlotowicz. Jesteś po prostu częścią jednej wielkiej, polskiej rodziny. WSZYSCY, KTÓRZY PRZYJEŻDŻAJĄ NA ZLOT, zakochują się w tym kraju, w tej atmosferze, w tych ludziach, czasem ZAKOCHUJĄ SIĘ W SOBIE I TWORZĄ RODZINY, CENIĄ PRZYJAŹŃ, ZAWARTĄ NA CAŁE ŻYCIE. Niektórzy pokonują tysiące kilometrów, żeby chociaż kilka dni spędzić razem, a potem z niecierpliwością i ciepłymi wspomnieniami czekać 2 lata, aż się wróci ponownie”. (Oksana z Ukrainy, XI Zlot, Wągrowiec 2017 r.)
– „Jaki jest dla mnie symbol polskości? Pewnie, symbol polskości to flaga polska, hymn i godło Orzeł Biały. Czy symbol polskości musi być widoczny? Ja nie mierzę polskości w rzeczach materialnych albo widocznych. Spotkania polonijne dają możliwość Polskiej młodzieży za granicą spotkać się i spędzić czas razem, posługiwać się językiem Polskim i czuć się częścią tego kraju, narodu i kulturze. Słowo najważniejsze to „emocje”, które przeżywamy razem i rzeczy, które nas łączą to język i pochodzenie. Nie widzę tego symbolu, ale go czuję w sobie i sama nim jestem. Bo bez człowieka nie ma narodu. (…) Ludzie ze zlotu to magia!”. (Katrīne A. S. z Łotwy, XII Zlot, Żerków 2019 r.)
– „(…) BYŁAM NA ZŁOCIE PO RAZ PIERWSZY i od razu zauważyłam, iż młodzi ludzie wracają tu kolejny raz. A teraz wiem dokładnie dlaczego. Kiedy mieszkasz za granicą rzadko rozumieją, jak można tak kochać kraj, w którym mieszkasz i być Polką jednocześnie. My Polacy we wszystkich częściach świata mamy te same problemy. Bardzo się cieszę, iż miałam okazję uczestniczyć w tegorocznym spotkaniu młodzieży polonijnej, które otworzyło mi drugi oddech. Teraz mam tyle przyjaciół z 21 państw i każdy z nich ma swoje wyjątkowe miejsce w moim sercu. Z niecierpliwością czekam na to, iż za 2 lata wrócę do naszej dużej rodziny zlotowiczów i pokażę na własnym przykładzie efekt takich spotkań, jak inspirują i zmieniają ludzi oraz ich życia, jak wartościowe są takie projekty. Naprawdę się chcę więcej takich projektów, chcę się do
tego przyczynić i być może uczestniczyć w organizacji następnego zlotu. Bez względu na wszystko, naprawdę jesteśmy jedną dużą rodziną!”. (Anna O. z Charkowa (Ukraina), XII Zlot, Żerków 2019 r.)
W programie Zlotu „Orle Gniazdo” 2025 znajdą się m.in. uroczysta inauguracja zlotu, WARSZTATY TEMATYCZNE (dziennikarskie, krajoznawcze, muzyczne, polonistyczne, przyrodnicze, taneczne, plastyczne, teatralne), WYJAZDY KRAJOZNAWCZE, barwny korowód zlotowiczów ulicami Żerkowa, prezentacje państw zamieszkania, prelekcje, SPOTKANIA DYSKUSYJNE, konkursy, koncert, zajęcia rekreacyjne, ognisko, prezentacja FINAŁOWA GRUP WARSZTATOWYCH (30.08.). Pełny program zostanie wysłany uczestnikom na początku sierpnia. Przyjazd na zlot: 22.08., wyjazd: 31.08.2025 r.
KARTĘ ZGŁOSZENIA prosimy przesyłać na adres Organizatora zlotu do 30 czerwca 2025 r. poprzez organizacje polonijne lub indywidualnie. Liczba miejsc jest ograniczona! O zakwalifikowaniu na zlot decyduje spełnienie warunków uczestnictwa i kolejność zgłoszeń. KARTA ZGŁOSZENIA i WARUNKI UDZIAŁU W ZLOCIE znajdują się w załączniku do niniejszego zaproszenia. Po wysłaniu karty zgłoszenia trzeba zaczekać na potwierdzenie przyjęcia ze strony Organizatora!
ORGANIZATOR ZLOTU:
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział Wielkopolski
adres: Stary Rynek 51, 61-772 Poznań
tel./fax. +48-61-853-19-61,
e-mail: [email protected]
Projekt finansowany ze środków Senatu RP w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2025.
Źródło: informacja prasowa przysłana przez Dariusza Łukaszewskiego, Dyrektora Biura Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Zdjęcie tytułowe: kolażze zdjęciami pochodzącymi z archiwum Wielkopolskiego Oddziału SWP