Z Armią Krajową w sercu, z misją w działaniu – Święto podkarpackich terytorialsów

dziejesienapodkarpaciu.pl 6 godzin temu

Zamek w Łańcucie zamienił się w centrum wojskowej dumy i lokalnego patriotyzmu — żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej świętowali 8-lecie istnienia formacji, która od lat stoi na straży bezpieczeństwa Podkarpacia, niosąc pomoc w czasie kryzysów, szkoląc się ramię w ramię z sojusznikami i pielęgnując dziedzictwo Armii Krajowej.

W czwartek, 24 lipca 2025 r., 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej obchodziła swoje święto – upamiętniające rozpoczęcie akcji „Burza” na Podkarpaciu. Jednak oficjalna data – 26 lipca – nie jest przypadkowa. To właśnie tego dnia w 1944 roku na Podkarpaciu rozpoczęła się akcja „Burza”. Na jej pamiątkę ten dzień ustanowiono świętem brygady, oddając hołd żołnierzom Armii Krajowej i ich niezłomnej walce o wolność.

Przez te osiem lat staliśmy się ważnym filarem bezpieczeństwa regionu. Jesteśmy obecni nie tylko podczas szkoleń i ćwiczeń, ale także w działaniach kryzysowych, lokalnych i międzynarodowych. Siłą naszej brygady są ludzie – zdeterminowani, gotowi do działania i wierni wartościom, które odziedziczyliśmy po żołnierzach Armii Krajowej. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. To nasz wspólny sukces, który pokazuje siłę współpracy i jedność. Razem możemy więcej – powiedział płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, której patronem jest płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług”.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli wojska, władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo oraz żołnierzy sojuszniczych z Wielkiej Brytanii i Estonii, z którymi 3 PBOT realizuje międzynarodowe ćwiczenia. Wśród zaproszonych gości obecny był pierwszy dowódca 3 PBOT – gen. bryg. Arkadiusz Mikołajczyk, w tej chwili Radca Generalny Szefa Sztabu Generalnego WP. Obecni byli również kombatanci AK i Sybiracy – świadkowie historii, z którymi Terytorialsi utrzymują szczególną więź.

Szkoląc się w lokalnym terenie i ramię w ramię z sojusznikami, nie tylko doskonalimy wojskowe umiejętności – budujemy jedność, zaufanie i siłę, która wyrasta z historii Armii Krajowej i prowadzi nas ku przyszłości. To ciągłość służby – od walki o niepodległość po współczesne bezpieczeństwo naszych społeczności – dodaje por. Magdalena Mac, oficer prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wśród żołnierzy, którzy od lat służą w brygadzie, nie brakuje emocji i dumy:

To nie tylko mundur i zadania – to odpowiedzialność wobec historii i ludzi. Jestem tu, bo chcę mieć realny wpływ na bezpieczeństwo mojego otoczenia – mówi kpr. Dominika z 34 blp.

Bycie Terytorialsem to nie tylko służba, to wybór stylu życia – gotowość do działania w każdej chwili – powiedziała szer. Anna z Rzeszowa, uczestniczka przysięgi sprzed kilku lat.

To 8 lat codziennego zaangażowania, szkoleń, ale też dumy z bycia blisko ludzi. W tym czasie przeszliśmy wiele, ale jedno się nie zmieniajesteśmy tu po to, by pomagać – dodał st. szer. Paweł z 34 blp.

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT zdobyli przez 8 lat imponujące doświadczenie – zarówno w działaniach kryzysowych, jak i wojskowych. Od początku wspierali mieszkańców Podkarpacia w obliczu klęsk żywiołowych: powodzi, śnieżyc, nawałnic czy podtopień. Szczególnie wymagającym okresem była pandemia COVID-19 – Terytorialsi z oddaniem służyli w szpitalach, DPS-ach i punktach medycznych. W ostatnim roku nieśli pomoc m.in. na Dolnym Śląsku oraz w Pawłosiowie i gminie Łańcut po gwałtownych ulewach. Jednym z największych wyzwań i sprawdzianów charakteru były działania związane z pomocą uchodźcom po wybuchu wojny w Ukrainie. W wymiarze militarnym brygada aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach z wojskami z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Estonii.

Oliwkowy beret Terytorialsa staje się coraz bardziej rozpoznawalnym symbolem – nie tylko podczas działań szkoleniowych i operacyjnych, ale również na wielu uroczystościach patriotycznych i wydarzeniach lokalnych. To znak obecności 3 PBOT w życiu społecznym regionu, gotowości do służby i budowaniu silnych więzi z mieszkańcami.

Idź do oryginalnego materiału