Firmy, które zatrudniają żołnierzy 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej albo żołnierzy aktywnej rezerwy mogą liczyć na szereg korzyści. Jedne z nich to zwolnienia podatkowe i preferencje przy zamówieniach publicznych.
Od początku mówiło się, iż Terytorialna Służba Wojskowa jest skrojona pod osoby pracujące zawodowo, bo łatwo ją połączyć z pracą na etacie. Szkolenia rotacyjne realizowane są raz w miesiącu, w weekendy. Raz do roku żołnierze biorą udział w dwutygodniowych szkoleniach poligonowych. To minimum, którego oczekuje od żołnierzy wojsko. Ale kto ma chęć i czas może służyć częściej.
Pracodawcy, którzy bez entuzjazmu albo z obojętnością patrzyli na swoich pracowników, wiążących się z mundurem, teraz sami będą mogli odczuć korzyści z tego, iż mają żołnierzy w swoich firmach. Bo pod koniec minionego roku weszła w życie ustawa, która zachęca ich do zatrudniania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Aktywnej Rezerwy. Co im dają nowe przepisy?
– To przede wszystkim korzyści podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy WOT i AR. Preferencje przy udzielaniu zamówień publicznych dla firm, które zatrudniają żołnierzy TSW i AR oraz zastąpienie odprawy dla pracowników powołanych do TSW świadczeniem początkowym, które wypłaca jednostka wojskowa – wylicza płk Robert Kasperczuk, dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w piśmie zaadresowanym do lokalnych pracodawców.
Nowa ulga podatkowa daje pracodawcy możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty od 12 do 24 tys. zł (w zależności od stażu żołnierza w WOT). Pracodawca jest zwolniony z wypłaty jednorazowej odprawy żołnierzowi powołanemu do służby. A kwota nie jest mała, bo to 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego. Teraz to świadczenie obciążą resort obrony. Dla niektórych firm dużą zaletą mogą być preferencje przy ubieganiu się o zamówienia publiczne.
Kryterium jakościowym branym pod uwagę przy udzielaniu zamówienia publicznego może być w szczególności aspekt społeczny – a takim według przepisów jest zatrudnianie pracowników, którzy służą w WOT lub są żołnierzami Aktywnej Rezerwy.
W Nadbużańskiej Brygadzie służy już ponad 1500 żołnierzy, z których duża część to osoby pracujące zawodowo „w cywilu”. Nowe przepisy mogą skutecznie zachęcić pracodawców do zatrudniania kolejnych żołnierzy lub zachecani pracowników, aby wstąpili w szeregi 19. NBOT. Brygada zaplanowała już tegoroczne szkolenia podstawowe. Pierwsze rusza 14 lutego, w ramach corocznego programu Ferie z WOT. Kolejne odbędą się pod koniec maja, w sierpniu i październiku. (bf)