W pierwszym odcinku podcastu Blok wschodni gościmy Piotra Andrusieczkę, korespondenta „Gazety Wyborczej” w Kijowie, który od czasu Rewolucji Godności na miejscu śledzi ukraińską transformację i wojnę z Federacją Rosyjską.
SŁUCHAJ NA SPOTIFY:
SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:
SŁUCHAJ NA SPREAKER:
Mamy nowy rok, ale stare problemy związane z pomocą wojenną dla Ukrainy wciąż pozostają nierozwiązane. W kongresie amerykańskim trwa impas i rozgrywanie ukraińskiej karty w polityce wewnętrznej, zwłaszcza iż zbliżają się wybory prezydenckie, w których straszy widmo Trumpa. Unia Europejska wydaje się zjednoczona w kwestii wsparcia militarnego i ekonomicznego dla Ukrainy, ale kij w szprychy tej jedności skutecznie wkłada Wiktor Orban.
Czy w tych warunkach możemy powiedzieć, iż Ukraina w przeciągu dwóch lat pełnoskalowej wojny stała się podmiotem politycznym na arenie międzynarodowej? Czy raczej jej rolą pozostaje bycie petentem, zmuszonym wypraszać pomoc u zachodnich partnerów?
Te pytanie nabiera szczególnej wagi w kontekście blokady granicy przez polskich rolników i firmy z branży transportowej. Trwająca od wielu tygodni blokada stała się wymownym znakiem pogorszania się stosunków polsko-ukraińskich. Czy zatem nowy polski rząd będzie się przez cały czas kierował doraźnymi korzyściami politycznymi w relacjach z sąsiadem broniącym się przed agresją?
Ostanie publikacje we wpływowych ukraińskich mediach, takie jak głośny artykuł, który ukazał się w Ukraińskiej Prawdzie, pokazują, iż Ukraińcy mają co raz mniej wiary w długofalowe unormowanie nadszarpniętych przez odchodzący polski rząd relacji. A może nowa ekipa dostrzeże rosnąca podmiotowość Ukrainy na arenie międzynarodowej i nie będzie traktować jej władz jak „szmaty” (jak sam określił to Wołodymyr Zełenski)? I zamiast tego zobaczy w ukraińskiej stronie kluczowych partnerów, którzy mają prawo do obrony własnych interesów, zwłaszcza w warunkach wojny z Rosją? Te pytania będą powracały ze zdwojoną siłą wraz z rozpoczęciem procesu negocjacji ukraińskiej akcesji do Unii Europejskiej. A my te pytania zadaliśmy gościowi podcastu, Piotrowi Andrusieczce.
Blok wschodni
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, iż tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która walczy z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.
**
Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.
Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.