Zagadkowa śmierć oficera Wojsk Obrony Terytorialnej

wbijamszpile.pl 2 tygodni temu

W październiku bieżącego roku w rzece Pasłęka w Braniewie, w województwie warmińsko-mazurskim, odnaleziono ciało oficera Wojsk Obrony Terytorialnej. Zmarły, Łukasz Z., służył od stycznia 2024 roku w 43. Batalionie Obrony Pogranicza w Braniewie. Prokuratura Olsztyn Południe prowadzi śledztwo wyjaśniające przyczyny śmierci żołnierza, jednak dotychczasowe ustalenia wskazują, iż zdarzenie miało miejsce poza godzinami służby i nie miało związku z wykonywanymi obowiązkami wojskowymi.

Śledztwo w sprawie okoliczności śmierci

Ciało oficera zostało odnalezione na głębokości metra pod powierzchnią wody w rzece Pasłęka. Władze wojskowe oraz śledczy zaznaczyli, iż śmierć Łukasza Z. nie wynikała z działania osób trzecich.

Prokuratura prowadzi postępowanie zgodnie z artykułem 155 Kodeksu karnego, dotyczącym nieumyślnego spowodowania śmierci człowieka. Trwa analiza dowodów, w tym oczekiwanie na opinię biegłych, co może wnieść dodatkowe informacje do sprawy.

Historia tragedii w braniewskich jednostkach wojskowych

Śmierć Łukasza Z. nie jest pierwszym przypadkiem tragedii w jednostkach wojskowych w Braniewie. W czerwcu 2023 roku znaleziono ciało 44-letniego starszego szeregowego Mariusza M. w pobliżu 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

W tej sprawie, jak podaje „Rzeczpospolita” prokuratura prowadzi śledztwo pod kątem artykułu 151 Kodeksu karnego, co sugeruje, iż do śmierci mogły przyczynić się namowy lub wsparcie w samookaleczeniu. Wcześniej, w styczniu 2022 roku, doszło do kolejnej tragedii z udziałem młodego żołnierza – 22-latka znaleziono z raną postrzałową głowy na terenie Białowieży.

Czytaj więcej: Zaginął żołnierz podczas kąpieli w Bałtyku

Sprawa oficera Wojsk Obrony Terytorialnej. Zwiększenie wsparcia psychologicznego dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej przyznaje, iż samobójstwa w wojsku pozostają problemem. W pierwszej połowie 2023 roku odnotowano 11 przypadków samobójstw wśród żołnierzy. W lutym tego roku resort obrony uruchomił telefon zaufania o numerze 800 300 311. Dodatkowo rodzina zmarłego Łukasza Z. otrzymała wsparcie psychologiczne. Incydenty te podkreślają znaczenie wsparcia mentalnego wśród żołnierzy, którzy często zmagają się z presją wynikającą z wykonywania trudnych zadań.

RZ/mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału