W ramach projektu Społecznej Agencji Najmu, organizowanego przez Fundację Habitat for Humanity Poland, zakończono remont ośmiu lokali mieszkalnych należących do zasobów miejskich Krakowa. W miniony piątek, 8 listopada, odbyło się uroczyste przekazanie wyremontowanych mieszkań, które będą przeznaczone na wynajem dla najbardziej potrzebujących. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele miasta, fundacji oraz organizacji UNHCR.
Projekt ten, wspierany przez fundusze UNHCR oraz program szwajcarski „Rapid Response Fund of the Second Swiss Contribution,” ma na celu wsparcie społeczności lokalnej oraz uchodźców. W efekcie współpracy cztery z ośmiu wyremontowanych lokali zostaną przekazane dla uchodźców z Ukrainy, co wpisuje się w działania na rzecz integracji społecznej i ekonomicznej osób potrzebujących.
– Będą mogły skorzystać z tego rodziny rzeczywiście w części uchodźce, a w części po prostu każdy mieszkaniec Krakowa. Będą to osoby, które są w tak zwanej luki czynszowej, czyli których właśnie nie stać na wynajem na rynku prywatnym, natomiast mają może zbyt wysokie dochody, żeby mieć najem socjalny – wyjaśnia Maria Klaman, wiceprezydent Krakowa
Remonty mieszkań rozpoczęły się 5 lipca i zakończyły w październiku. W ceremonii przekazania uczestniczyli Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa, Philippe Leclerc, dyrektor generalny UNHCR na Europę oraz Marc Bruchez, chargé d’affaires a.i. Szwajcarii. „Osiem mieszkań, które dziś oddajemy do użytku, to dobry przykład na kształtowanie polityki mieszkaniowej, za co serdecznie dziękuję fundacji. Chciałabym przy tej okazji zainspirować organizacje pozarządowe do zaangażowania się we współpracę z miastem Kraków,” mówiła Klaman.
Kraków jest jedną z dwóch polskich gmin wybranych do realizacji projektu SAN, którego celem jest zapewnienie wsparcia mieszkaniowego osobom o trudnej sytuacji materialnej. Jak wyjaśnia Aleksandra Krugły, dyrektorka ds. rzecznictwa fundacji Habitat for Humanity Poland, Społeczna Agencja Najmu to „coraz szerzej rozpowszechniony i niewątpliwie użyteczny instrument pomagający samorządom w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.”
fot. Krakow.pl
Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, warunkiem zakwalifikowania się mieszkańców Krakowa do programu będzie spełnienie kryteriów, które uprawniają do zawarcia umowy najmu. Wynikają one z uchwały w sprawie określenia zasad i kryteriów wynajmowania lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych przez osobę fizyczną z zasobu Społecznej Agencji Najmu, przy uwzględnieniu, iż decydujące znaczenie będzie miała data i godzina złożenia wniosku.
Gdyby okazało się, iż nie dojdzie do wybrania najemców lokali wyremontowanych na zlecenie fundacji, zgodnie z regulacjami określonymi w porozumienia remontowym, lokale te, w uzgodnieniu z fundacją, zostaną przekazane na potrzeby pomocy mieszkaniowej na zasadach najmu socjalnego, czyli zgodnie z regulacjami uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz tymczasowych pomieszczeń.