Zakończył się Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej

kurier-nakielski.pl 6 miesięcy temu

– Do dziś w Ypres, w Gandawie, w Roeselare pobrzmiewa prawda o polskich wyzwolicielach z roku 1944, którzy jednak nie zaznali swojej wolności. O nich opowiada projekt Instytutu Pamięci Narodowej Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności, który za sprawą aż 28 języków na pięciu kontynentach, opowiedział historię Polski i Polaków aż milionowi osób na całym świecie – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Dr Karol Nawrocki przybliżył słuchaczom sylwetkę producenta i kompozytora koncertu. Henri Seroka to syn żołnierza I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka, dlatego koncert ten narodził się z potrzeby serca, ale także z inspiracji historycznej. Prezes IPN poinformował także, iż w ciągu 18 godzin trwania Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej odwiedziło go 5,5 tysiąca osób:

– Wielkopolska pamięta o polskich bohaterach i historii i za to chciałem Państwu serdecznie w tym momencie i w tym miejscu podziękować.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki podzielił się z uczestnikami koncertu krótką refleksją, apelując jednocześnie o pamięć i szacunek do polskich Bohaterów:

– Podczas gdy Odyseusz pokonał cyklopa, oparł się złowieszczym śpiewom syren, udało mu się wydostać z miłości, objęć Kalipso i wrócił do swojej ukochanej Penelopy i do swojej Itaki, to nasi żołnierze ze Szlaków Nadziei nie mogli wrócić do swojej Itaki – do wolnej i niepodległej Polski. Dlatego jesteśmy im wszyscy winni pamięć.

Głos zabrał także kompozytor Henri Seroka:

– Generał Maczek i jego I Dywizja Pancerna bili się po to, aby nasze pokolenia mogły żyć w wolności. Niestety, większość polskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w tych bitwach, nie mogła powrócić do Polski i było to naprawdę czymś niezwykle absurdalnym.

Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej zwieńczył koncert „Odyssea”, który odbył się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Utwory, których goście mogli posłuchać podczas koncertu, skomponował wybitny belgijski artysta Henri Seroka.

„Odyssea” poprzez muzykę i animacje nawiązuje do historii Odyseusza oraz porusza uniwersalny temat wędrówki w poszukiwaniu domu. Odyseusz, król Itaki, wędruje przez wiele lat, pragnie wrócić do domu, przepełniony tęsknotą za bliskimi i ojczyzną, ale w podróży napotyka liczne przeszkody, które sprawiają, iż powrót jest cały czas niemożliwy. Temat ten bezpośrednio łączy się z losami Polaków podczas II wojny światowej. Wielu z naszych rodaków straciło wówczas swój dom i zostało przesiedlonych do ZSRS. Żołnierze, podobnie jak Odyseusz, zmuszeni zostali do emigracji, a walcząc na różnych frontach wojny liczyli na jej zakończenie i szczęśliwy powrót do Ojczyzny. Jednym z nich był Henryk Seroka, ojciec kompozytora, żołnierz 24 Pułku Ułanów 1 Dywizji Pancernej, który pod dowództwem gen. Stanisława Maczka brał udział w wyzwoleniu północno-zachodniej części Europy.

Wykonawcy koncertu:

  • Henri Seroka – kompozytor i dyrygent
  • Dominique Corbiau – kontratenor
  • Baltic Neopolis Orchestra
  • Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie

W czasie drugiego dnia Wielkopolskiego Kongresu Pamięci Narodowej wręczyliśmy nagrody zwycięzcom II Edycji Olimpiady Historycznych Gier Planszowych IPN. Prezes Instytutu dr Karol Nawrocki zwrócił się do młodzieży:

– Często pytają nas o sens historii. Mnie jako historyka również pytają o sens historii.(…) Ja wtedy zadaję pytanie kim jesteśmy bez swojej przeszłości? Tych śmiałków, którzy zadają te pytania zachęcam do tego, aby stanęli na scenie i przez trzy minuty opowiedzieli o sobie samych, bez używania czasu przeszłego, bez odnoszenia się do tego, czyim jesteśmy dzieckiem, skąd pochodzimy, kiedy się urodziliśmy, jaką skończyliśmy szkołę. Co robimy i robiliśmy w przeszłości. Więc chciałbym, żebyście mieli świadomość, iż historia niezależnie od tego, czy to historia nasza osobista i wpływa na naszą tożsamość, czy dotyka tej pięknej biało-czerwonej flagi, dla nas jako narodu jest naprawdę ważna. I wy jesteście tego najlepszym przykładem.

Na przestrzeni 2023 oraz 2024 roku w Olimpiadzie Gier Planszowych wzięło udział około 3300 osób.

dr Marta Sankiewicz – Oddział IPN w Poznaniu

Idź do oryginalnego materiału