Zapłonął znicz pamięci dla żołnierzy niezłomnych

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 01.03.2023. Kielce. Akcja Zapalmy znicz pamięci / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


– Termin „Żołnierze Wyklęci” powoli staje się nieaktualny, ponieważ coraz więcej osób wie, kim byli i co zrobili dla Polski, jak istotną misję wykonali niezłomni bohaterowie – stwierdził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz w trakcie akcji „Zapalmy Znicz Pamięci” w Kielcach.

W środowy wieczór (1 marca) wojewoda z mieszkańcami miasta i regionu zapalił znicze przy pomniku Armii Krajowej na skwerze im. Stefana Żeromskiego dla upamiętnienia członków podziemia antykomunistycznego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej.

– Znicz pamięci jest symbolicznym światłem, będącym upamiętnieniem tych, którzy byli chowani często w nocy, w dołach śmierci, w bezimiennych mogiłach, czy przydrożnych rowach. To symboliczne światło ma zrekompensować brak światła, które nie towarzyszyło im przy śmierci. To symbol niezwykle istotny – stwierdził Zbigniew Koniusz.

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, podkreśla, iż takie przedsięwzięcia są dobrym sposobem na to, aby zmobilizować społeczeństwo do upamiętnienia swoich bohaterów.

– Podobną akcję prowadzimy przy okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, wówczas apelujemy aby o godz. 17.00 wszyscy zatrzymali się na moment, co skłania nas do refleksji. W tym przypadku jest podobnie. Przychodząc przed pomnik AK, zapalamy znicz, będący w naszej tradycji symbolem pamięci. Chcemy, aby przez to wszyscy zatrzymali się i pomyśleli o tych, którzy są dla nas przykładem i wzorem niezłomnej walki o niepodległość. Naszym obowiązkiem jest o nich pamiętać i oddawać im cześć – ocenia.

W akcji wzięły udział między innymi Julia i Natalia, harcerki z 17. Drużyny Harcerskiej „Siedemnastka” z Sędziszowa. Ich zdaniem, niezłomni mogą być wzorem dla współczesnej młodzieży.

– Te osoby były niezwykle ważne dla historii naszego kraju. Żołnierze niezłomni, choćby w momencie kiedy wszyscy się poddali, mimo wszystko kontynuowali walkę o wolność. To oni ratowali naszą ojczyznę, choćby za cenę życia – twierdzą harcerki.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który liczy, iż akcja „Zapal znicz pamięci” na stałe wpisze się w obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca.

Organizatorami wojewódzkich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli Wojewoda Świętokrzyski oraz Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Idź do oryginalnego materiału