Zaproszenie na uroczystości ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego

pro-life.pl 4 miesięcy temu

Serdecznie zapraszamy na uroczystości ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego, które odbędą się 14 sierpnia 2024 r. (środa) w Oświęcimiu. To szczególny dzień, w którym upamiętniamy życie i męczeńską śmierć ojca Kolbego, franciszkanina, misjonarza i męczennika.

Organizujemy wyjazd autobusem z Bielska-Białej o godz. 6:45 z placu przed kościołem Matki Bożej Pocieszeni. Koszt pielgrzymki wynosi 25 zł, a dzieci i młodzież mogą wziąć udział bezpłatnie.

Program Uroczystości:

8:30 – Nabożeństwo w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu i rozpoczęcie pieszej pielgrzymki do Muzeum KL Auschwitz-Birkenau.

10:30 – Msza Święta koncelebrowana na terenie Muzeum KL Auschwitz-Birkenau przy Bloku 11, miejscu męczeństwa św. Maksymiliana Kolbego.

12:00 – Możliwość indywidualnego nawiedzenia celi śmierci św. Maksymiliana Kolbego.

Trasa Wyjazdu Autobusu z Bielska-Białej:

6:45 – Straconka (z placu przed kościołem Matki Bożej Pocieszenia)

6:50 – Leszczyny i Złote Łany (z przystanku przy ul. Żywieckiej: Leszczyny, w kierunku miasta)

6:55 – Osiedle Karpackie (z przystanku przy ul. Andersa – przy kościele)

7:00 – Aleksandrowice (sprzed kościoła św. Maksymiliana)

7:06 – ul. Sobieskiego (z przystanku przy ul. Piastowskiej)

7:07 – Starostwo (z przystanku przy ul. Piastowskiej)

7:10 – Kościół przy dworcu PKS (przy ul. Traugutta)

Informacje Dodatkowe:

Przyjazd powrotny: ok. godz. 14:00

Koszt pielgrzymki: 25 zł (dzieci i młodzież bezpłatnie, opłaty przyjmowane będą w autobusie)

Zgłoszenia telefoniczne: na nr 694–351-948 – prosimy o pilne wstępne zgłoszenie (potwierdzenie może być później).

Apostoł życia i godności człowieka

Święty Maksymilian Maria Kolbe, urodzony jako Rajmund Kolbe 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli, był polskim franciszkaninem konwentualnym, misjonarzem i męczennikiem Kościoła katolickiego. Ojciec Kolbe założył Rycerstwo Niepokalanej, którego celem była szerzenie wiary i obrona życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jego miłość do życia wyrażała się nie tylko w działaniach misyjnych, ale przede wszystkim w jego bezkompromisowej postawie wobec wszelkich form niesprawiedliwości i prześladowań.

Działalność i misje

Maksymilian Kolbe założył „Rycerstwo Niepokalanej” w 1917 roku w Rzymie, którego celem było nawracanie dusz za pośrednictwem Matki Bożej. W 1927 roku założył klasztor w Niepokalanowie, który gwałtownie stał się jednym z najważniejszych centrów życia religijnego w Polsce. W latach 1930–1936 pracował jako misjonarz w Japonii, gdzie założył Niepokalanów Japoński oraz wydawał „Rycerza Niepokalanej” w języku japońskim.

Heroiczny akt miłości

W 1941 roku został aresztowany przez Gestapo i przewieziony do nazistowskiego, niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W lipcu 1941 roku dobrowolnie zgłosił się na śmierć głodową, aby ocalić życie współwięźnia Franciszka Gajowniczka, który miał rodzinę. W ten sposób Kolbe ukazał, iż każda istota ludzka jest wartościowa i godna obrony, choćby w najtrudniejszych okolicznościach. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem fenolu.

Kanonizacja

Maksymilian Kolbe został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku jako wyznawca, a w 1982 roku kanonizowany przez papieża Jana Pawła II jako męczennik. Następnego dnia, w czasie audiencji dla Polaków, powiedział:

„Jeżeli dzieje narodów tłumaczy się również wkładem świętych, których wydały, to dziejów Polski w XX stuleciu nie będzie można zrozumieć bez postaci o. Maksymiliana, męczennika z Oświęcimia”.

Jest patronem rodzin, dziennikarzy, ruchów pro-life oraz osób uzależnionych.

Wzór dla ruchów pro-life

Jego męczeństwo i oddanie się za życie drugiego człowieka stanowią inspirację dla ruchów pro-life, które walczą o prawo do życia dla najsłabszych i najbardziej bezbronnych. Święty Maksymilian Kolbe pokazuje, iż miłość i poświęcenie są najważniejsze w obronie życia.

Uroczystości ku Czci Św. Maksymiliana Kolbego

Każdego roku, 14 sierpnia, realizowane są uroczystości upamiętniające jego męczeńską śmierć w Auschwitz. Są one okazją do refleksji nad wartością życia i godnością każdego człowieka oraz przypomnieniem, jak ważna jest ochrona tych wartości w dzisiejszym świecie.

Zachęcamy do przekazania informacji znajomym i przyłączenia się do naszej grupy pielgrzymkowej, która od lat uczestniczy w tych wyjątkowych modlitwach i uroczystościach.

jb

Idź do oryginalnego materiału