W Zespole Szkół w Dąbrowie Białostockiej uroczyście obchodzono święto patrona szkoły, generała Nikodema Sulika. Tradycją placówki stało się organizowanie różnorodnych konkursów związanych z postacią patrona.
Obchody rozpoczęły się od konkursu strzeleckiego, a następnie odbył się XI Powiatowy Konkurs Piosenki i Poezji Żołnierskiej.
W uroczystości wzięła udział społeczność szkolna oraz zaproszeni Goście. Wspólnie zaśpiewano Hymn Państwowy, przytoczono też życiorys generała Nikodema Sulika-dowódcy 5 Kresowej Dywizji Piechoty.
Głównym punktem obchodów był program artystyczny, podczas którego uczniowie mieli okazję zaprezentowania swych wokalnych talentów. Tematyka uroczystości zachęcała do refleksji na temat istoty patriotyzmu oraz poległych walczących o wolność kraju.
Nieodłączny element obchodów Dnia Patrona stanowiły konkursy: XXIII Powiatowy konkurs historyczny pt. „Generał Nikodem Sulik oraz Polski czyn zbrojny w czasie II WŚ" , XI Konkurs piosenki i poezji żołnierskiej, X Powiatowy konkurs plastyczny „Historia w kamieniu i metalu - artystyczna interpretacja upamiętnień generała Nikodema Sulika", V Powiatowy konkurs literacki, IV Otwarty powiatowy konkurs strzelecki. Wszystkie konkursy cieszyły się zainteresowaniem wielu uczniów nie tylko dąbrowskiego Zespołu Szkół. Uroczystość była idealnym momentem do ich rozstrzygnięcia, wręczenia nagród oraz dyplomów.
Zebraliśmy się dzisiaj, aby uczcić dzień patrona naszej szkoły Generała Nikodema Sulika człowieka, którego życie i czyny są dla nas wzorem odwagi patriotyzmu i oddania najwyższym wartościom. Wybór Generała Sulika na patrona naszej szkoły to zaszczyt i zobowiązanie do kultywowania tych samych ideałów które towarzyszyły mu przez całe życie.
Nikodem Sulik urodził się w Kamiennej Starej, miejscowości położonej niedaleko Dąbrowy Białostockiej ta bliskość do naszej ziemi sprawia iż możemy być dumni iż to właśnie tu na tej ziemi rozpoczął swoją życiową drogę człowiek który zapisał się na kartach historii Polski i świata, generał Sulik był nie tylko wybitnym dowódcą wojskowym ale też człowiekiem głębokiej i refleksji i moralnej odwagi jego życie było przykładem służby dla ojczyzny a także niezłomności w trudnych chwilach jak sam powiedział: "Nie wystarczy mieć ojczyznę w sercu trzeba mieć ją w czynie"- te słowa niech staną się dla nas przypomnieniem iż prawdziwy patriotyzm wymaga aktywności i zaangażowania.
Generał Sulik w czasie II Wojny Światowej dowodził piątą kresową dywizją Piechoty a jego odwaga i strategiczny umysł przyczyniły się do sukcesów polskich sił zbrojnych na zachodzie, zawsze stawiając na pierwszym miejscu dobro swoich żołnierzy i ojczyzny pokazywał, co znaczy być prawdziwym liderem. W jednym z jego wystąpień znalazły się słowa: „siła armii tkwi w jedności ducha i działania tej jedności". Generał po zakończeniu wojny osiedlił się w Wielkiej Brytanii, gdzie aktywnie działał na rzecz polskiej społeczności angażując się w działalność organizacji kombatanckich i podtrzymując pamięć o dokonaniach polskich sił zbrojnych mówił wtedy: „człowiek walczy nie tylko orężem, ale także pamięcią i troską o tych, którzy przyjdą po nas”. Dziś wspominając jego dziedzictwo, zastanawiamy się jak możemy przyczynić się do budowania wspólnoty i pielęgnowania wartości które generał Sulik wyznawał jego życie pokazuje iż okolicznościach warto być wiernym ideałem i nieustannie dążyć do celu. - Mówił do zebranych gości Jarosław Budnik, Dyrektor Zespołu Szkół im. gen .Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej.
Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z tego wydarzenia.
{youtube}SoC0ZL_XyhI{/youtube}
/TL/