Zmieniło się prawo. Zmodyfikowano listę osób, które mają możliwość wejścia do lekarza lub dostania się do szpitala bez kolejki. Dodano nową, sporą grupę osób.

Fot. Shutterstock
Niedawna nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw w Polsce wprowadziła znaczące zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Te zmiany dotyczą przede wszystkim rozszerzenia grupy osób uprawnionych do korzystania z priorytetowego dostępu do usług medycznych.
Najważniejszym elementem tej nowelizacji jest uruchomienie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, który umożliwia szybką ścieżkę przyznawania odszkodowań za zdarzenia medyczne mające miejsce w szpitalach. Ponadto, zaktualizowano listę osób uprawnionych do korzystania z opieki zdrowotnej bez kolejki, rozszerzając ją do 15 grup.
Nowe Grupy Uprawnione
Wśród nowych grup uprawnionych do priorytetowego dostępu do lekarzy, badań i szpitali znajdują się osoby, które otrzymały świadczenie kompensacyjne i posiadają zaświadczenie potwierdzające prawomocną decyzję w tej sprawie. Te osoby będą miały prawo do korzystania z usług poza kolejnością przez okres do pięciu lat od daty wydania zaświadczenia. Jak dodaje ZUS, aby otrzymać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, musisz przepracować jako nauczyciel co najmniej 20 lat w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Oto pełna lista 15 grup uprawnionych do korzystania z opieki zdrowotnej bez kolejki, zgodnie z nowymi przepisami:
- Kobiety w ciąży,
- Osoby do 18 roku życia z ciężkimi i nieodwracalnymi upośledzeniami lub nieuleczalnymi chorobami zagrażającymi życiu,
- Osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- Inwalidzi wojenni i wojskowi,
- Żołnierze zastępczej służby wojskowej,
- Cywilne niewidome ofiary działań wojennych,
- Kombatanci,
- Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych,
- Osoby deportowane do pracy przymusowej,
- Uprawnieni żołnierze lub pracownicy z uszczerbkiem na zdrowiu co najmniej 30%,
- Weterani poszkodowani z uszczerbkiem na zdrowiu co najmniej 30%,
- Dawcy krwi z co najmniej 3 donacjami,
- Żołnierze zawodowi, korzystający ze świadczeń w podmiotach leczniczych pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej,
- Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, korzystający ze świadczeń w podmiotach leczniczych pod nadzorem Ministerstwa Obrony Narodowej,
- Osoby legitymujące się zaświadczeniem o świadczeniu kompensacyjnym, o którym mowa w art. 67zb ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.