Żołnierze świętują 35-lecie kieleckiej jednostki CPdMZ

radiokielce.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: 05.09.2024. Kielce. CPdMZ. Uroczyste obchody święta jednostki / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce kończy 35 lat. W dniu święta jednostki zgodnie z tradycją wręczono w czwartek (5 września) odznaczenia, akty mianowania oraz wyróżnienia, a uroczystość zwieńczyła defilada pododdziałów.

Komendant jednostki, płk Adam Włoczewski wskazał, iż jednostka jest miejscem, gdzie od kilkudziesięciu lat kształceni są najlepsi specjaliści.

– Cieszymy się, iż cały czas możemy się szkolić, a przez co mamy możliwość szkolić innych. Nasze doświadczenia przekazujemy kolejnym żołnierzom, którzy w formie e-learningowej lub w ramach zajęć na miejscu nabywają nową wiedzę – mówi.

– Poza współpracą cywilno-wojskową realizujemy też szkolenia specjalistyczne oraz szkolenia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W drugim przypadku od 2022 roku przeszkoliliśmy co najmniej 2 tys. elewów. Jest to dość dobry wynik jak na tak małe centrum jak nasze. Szkolimy także przeszło 70 żołnierzy szkolenia specjalistycznego, którzy po weryfikacji i zaliczeniu testów i sprawdzianów zasilą zawodową służbę wojskową – dodaje komendant.

05.09.2024. Kielce. CPdMZ. Uroczyste obchody święta jednostki / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W trakcie uroczystości awans na wyższy stopień otrzymała m.in. kpt. Małgorzata Lisikiewicz, która na co dzień jest oficerem w wydziale szkolenia w CPdMZ. Jak przyznaje, awans stanowi dla niej docenienie i wyróżnienie za wykonywaną dotychczas pracę.

– Swoją przygodę z wojskiem zaczęłam w liceum w organizacji „Strzelec”. Później działałam w różnych organizacjach proobronnych, więc te zainteresowania cały czas były rozwijane. Studiowałam też na uczelni wojskowej. Ostatecznie udało mi się zostać żołnierzem zawodowym, pełnię służbę od 8 lat – wyjaśnia.

– Na co dzień pracuję w Wydziale Szkolenia gdzie zajmuję się przygotowaniem żołnierzy do wyjazdów na misje. Mówimy tu o nabyciu wiedzy z zakresu geopolityki i oceny zagrożeń miejsca wyjazdu żołnierzy. Pracy jest dużo, ponieważ mamy wiele kontyngentów, a sytuacja nieustannie się zmienia – podkreśla.

Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” nagrodzony został także jeden z pracowników cywilnych jednostki Jakub Strzeblecki. Pracuje w sekcji szkolenia ds. kulturowych i przekazuje żołnierzom wiedzę dotyczącą różnic kulturowych w krajach, w których pełnią służbę.

– Są to uwarunkowania kulturowe, religijne czy obyczaje obowiązujące w rejonach objętych misjami. Jest to wiedza niezbędna do tego, by umiejętnie funkcjonować w odmiennym kulturowo środowisku. Należy pamiętać, iż ta odmienność dotyczy nie tylko ludności miejscowej, ale też koalicjantów pochodzących z różnych krajów, z którymi również trzeba umieć współpracować – tłumaczy.

– Ta wiedza wymaga ciągłej aktualizacji i obserwacji rozwoju sytuacji w danym rejonie, gdzie prowadzone są operacje. Stąd stale się dokształcamy – przyznaje.

05.09.2024. Kielce. CPdMZ. Uroczyste obchody święta jednostki / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Wyróżnienie otrzymał także ppłk Michał Jankiewicz, dowódca grupy odpowiedzialnej za współpracę cywilno-wojskową. Żołnierz odebrał tytuł honorowy „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej”.

– dla wszystkich żołnierza, takie wyróżnienie jest dowodem, iż znalazł się we adekwatnym miejscu i czasie i zrobił to co do niego należało. Za to został doceniony. To z kolei niesamowicie napawa dumą, a zarazem buduje przywiązanie do jednostki i obowiązków w ramach pełnionej służby, która do najłatwiejszych nie należy. Takie wyróżnienie wzmacnia też zaufanie między przełożonym, a podwładnym – stwierdza.

Żołnierze szkoleni w kieleckim Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych pełnią służbę w Libanie, Kosowie, Rumunii oraz Bośni.

Oprócz medali, odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe Stowarzyszenie Weteranów Działań poza Granicami Państwa „Bukówka” otrzymało Proporzec Rozpoznawczy.

Idź do oryginalnego materiału