Dokąd trafią amerykańscy żołnierze? Według ustaleń Radia ZET amerykańscy żołnierze z Jasionki mają być przeniesieni m.in. do Lublina. Dokładnie chodzi o bazę powstającą na terenie tamtejszego lotniska. Wiadomo, iż obok potencjalnej przyszłej bazy wojsko już wcześniej kupiło tereny od Lasów Państwowych. Warto przy tym wspomnieć, iż w Lublinie powstał terminal cargo, który będzie pełnił funkcję hubu wspierającego odbudowę Ukrainy. W stolicy województwa lubelskiego trwa też praca nad uruchomieniem stałej bazy lotnictwa wojskowego.
REKLAMA
Żołnierze USA przenoszą się z Jasionki: Kilka dni temu dowództwo amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie i Afryce ogłosiło planowane przeniesienie amerykańskiego sprzętu wojskowego i personelu z Jasionki w Polsce do innych lokalizacji w naszym kraju. Tłumaczono, iż celem jest optymalizacja amerykańskich operacji wojskowych, a Polska i jej sojusznicy będą utrzymywać infrastrukturę ochronną wokół Jasionki. - Ze względu na potrzebę utrzymania bezpieczeństwa operacyjnego nie możemy podać szczegółowych informacji - przekazał cytowany przez Polską Agencję Prasową rzecznik Dowództwa Armii USA w Europie i Afryce Dave Overson.
Zobacz wideo Trump naprawia bilans handlowy, ale nikt nie chce amerykańskich dóbr
"Naturalne przemieszczenia": Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Dariusz Łukowski we wtorek 8 kwietnia mówił, iż ruchy wokół Jasionki to "naturalne przemieszczenia wojsk, nie tylko amerykańskich". - To, co tam się dzieje, jest związane z podjętą na szczycie w Waszyngtonie w 2024 roku decyzją o przejęciu przez Sojusz odpowiedzialności za hub logistyczny, który był realizowany tak naprawdę przez stronę polską - wyjaśniał. Należy wspomnieć, iż od drugiego dnia wojny w Ukrainie Jasionka stała się głównym hubem pomocy humanitarnej i militarnej. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz tłumaczył, iż ponad 90 proc., a często 95 proc. pomocy dla Ukrainy przechodzi przez lotnisko Rzeszów-Jasionka.
Ilu jest żołnierzy USA w Europie? Jak już wcześniej pisaliśmy, według Dowództwa Europejskiego Stanów Zjednoczonych (EUCOM) na początku 2025 roku USA miały w Europie blisko 84 tysiące żołnierzy. Po wybuchu wojny w Ukrainie całkowita liczba żołnierzy waha się od około 75 tysięcy do choćby 105 tysięcy osób personelu wojskowego. Z danych na 2024 rok przekazanych przez amerykański think tank Council on Foreign Relations (CFR) wynika, iż najwięcej wojsk USA znajduje się w Niemczech - około 39 tysięcy żołnierzy. W Polsce jest około 14 tysięcy amerykańskich żołnierzy (liczba waha się od 10 do 14 tysięcy i ma związek z rotacyjnym charakterem).
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Karoliny Treli: "Polski generał o relokacji żołnierzy USA z Jasionki. 'Korytarz życia dla Ukrainy. Obawy są'".Źródła: Radio ZET, Gazeta.pl 1, Gazeta.pl 2