Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 27.03.2023. Kielce. Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Finał konkursu pt. „O Polskę biało-czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie”. Na zdjęciu: Wiktoria Ku


Ponad 200 uczniów wzięło udział w konkursie pt. „O Polskę biało-czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie”. Finał wydarzenia zorganizowanego przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach odbył się w poniedziałek, 27 marca, w „Przystanku historia IPN”.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz osób dorosłych z regionu. Zadaniem uczestników było – w zależności od wieku – stworzenie plakatu, vloga lub fotografii nawiązującej do losów Żołnierzy Wyklętych.

Edyta Krężołek, kierownik referatu edukacji narodowej IPN w Kielcach oceniła, iż nadesłane propozycje były ciekawe.

– Z dużą satysfakcją zauważyliśmy, iż wśród młodego pokolenia nie ma problemu, jeżeli chodzi o poprawność interpretacyjną tematu, uczniowie wiedzą, kim są Żołnierze Wyklęci. Były też prace przedstawiające miejsca pamięci. Natomiast prace filmowe były bardzo interesujące i dotyczyły właśnie wątków lokalnych. To nam przyniosło bardzo dużą satysfakcję ze względu na to, iż uczestnicy poszukali w najbliższym otoczeniu tych osób, które mogli wybrać na bohaterów swoich prac. I tak się stało. Powstały świetne prace filmowe. Uczniowie zadali sobie bardzo dużo trudu, bo dotarli do materiałów archiwalnych, do świadków, do rodzin, którzy znali bohaterów – oceniła.

Jakub Misztal z Niepublicznego Technikum im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z kolegami przygotował film na temat Organizacji Podziemnej „Błyskawica”.

– W przygotowanym przez nas filmie o Organizacji Podziemnej „Błyskawica” pokazaliśmy m.in. głównych jej działaczy. Z filmu można się dowiedzieć, iż zostali zamordowani, o tym, iż rodziny nie wiedziały, co się z nimi działo i o tym, iż niedawno został odnaleziony ostatni działacz organizacji – powiedział.

27.03.2023. Kielce. Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Finał konkursu pt. „O Polskę biało-czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie” / Fot. Dorota Klusek – Radio Kielce

Z kolei Wiktoria Kuźnia ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Ratajach Słupskich przygotowała plakat:

– Lubię zajęcia z historii i jak pani powiedziała o tym konkursie, to zdecydowałam się wziąć w nim udział. Pokazałam Żołnierzy Wyklętych, ich pseudonimy. Wizerunki bohaterów narysowałam odręcznie, pojawił się znak żołnierzy niezłomnych. Czytałam o tych postaciach w Internecie, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, np. kim byli, czy na czy polegały ich działania – mówiła.

Edyta Krężołek dodała, iż finał konkursu nieprzypadkowo odbył się 27 marca. Tego dnia przypada rocznica podstępnego aresztowania przez NKWD 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, sądzonych później w Moskwie.

– Przedstawiciele Polskiego Państwa Podziemnego byli gotowi do rozmów i do ustaleń związanych z działaniem w opozycji w powojennej rzeczywistości, co przewidziały postanowienia konferencji jałtańskiej. Sowieci jednak w sposób dobitny potwierdzili, iż to, co się wydarzyło w styczniu 1945 roku nie było wyzwoleniem Polski, tylko niejako nowym jej zniewoleniem. Aresztowanie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego było ostatecznym dowodem na to – mówi.

Dr Dorota Koczwańska-Kalita podziękowała za zaangażowanie w konkurs zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

– Konkurs jest sposobem, żeby z tematem się zapoznać, żeby umieć wnioskować, analizować, docierać do źródeł. Dziękuję za podęcie tego tematu. Jest to historia piękna, historia tragiczna tych wszystkich, którzy po 1945 roku znowu chwycili za broń lub swoją postawą, niekoniecznie zbrojną, starali się służyć wolnej, niepodległej Polsce. Trzeba było kilkudziesięciu lat, żeby Polska znowu stała się suwerenna, wolna, żebyśmy mogli przywracać ich pamięć i czerpać z ich postaw, wartości – zaznaczyła.

Podczas uroczystości Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Kielcach zaprezentował nową monetę kolekcjonerską wyemitowaną w serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.

Idź do oryginalnego materiału