Żołnierze znowu walczą ze złotą algą

polska-zbrojna.pl 4 godzin temu

Złota alga, czyli mikroglon, który może powodować śnięcie ryb, pojawiła się w rejonie Kanału Gliwickiego. Do jej neutralizacji zostali skierowani żołnierze z 5 Pułku Chemicznego. Grupa zadaniowa, którą utworzyli, pracuje 24 godziny na dobę, aby usunąć zagrożenie i nie dopuścić do takiej katastrofy, jaka miała miejsce na Odrze kilka lat temu.

Żołnierze z 5 Pułku Chemicznego pomagają zneutralizować złotą algę w rzece Kłodnica.

„W Pławniowicach w powiecie gliwickim, w rzece Kłodnica, wykryto znaczne namnażanie się tzw. złotych alg” – napisał w mediach społecznościowych szef MON-u, informując o rozpoczęciu działań przez wojsko, mających na celu neutralizację zagrożenia, które w 2022 roku doprowadziło do katastrofy ekologicznej Odry. „Sytuacja jest na bieżąco monitorowana” – dodał wicepremier.

– Osiągnęliśmy gotowość do podawania środka w sobotę o godzinie 12. Rozpoczęliśmy dawkowanie perhydrolu, które utrzymywane jest przez 24 godziny na dobę. Jesteśmy tam cały czas i działamy jako podmiot wykonawczy, który ma siły i środki, by wykonać to zadanie – mówi por. Kamil Chudoba, dowódca 2 Kompanii 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór, który wydziela grupę zadaniową do zwalczania złotej algi w Kłodnicy. Orientacyjna data zakończenia dawkowania perhydrolu nie jest znana. Porucznik Chudoba zaznacza, iż żołnierze wykonują swoje zadanie na rzecz Inspektoratu Ochrony Środowiska, realizując zalecenia dr. inż. Łukasza Webera.

REKLAMA

Obostrzenia na Kłodnicy

– Jesteśmy rozstawieni w jednym miejscu przy Małej Elektrowni Wodnej. Instalacja dawkuje środek do wody płynącej, który jest niesiony dalej z prądem rzeki, eliminując toksynę i złote algi – mówi dowódca 2 Kompanii.

Żołnierze z 5 Pułku Chemicznego pomagają zneutralizować złotą algę w rzece Kłodnica.

Żołnierze 5 Pułku Chemicznego rozpoczęli swoje działania niedługo po ogłoszeniu przez wojewodę śląskiego zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego. Obostrzenia mają obowiązywać do 31 lipca i odnoszą się w szczególności do: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych (np. podlewanie), uprawiania sportów wodnych i turystyki. „Naruszenie zakazu wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń” – podkreślono w oświadczeniu wojewody.

Jak usunąć złotą algę?

To kolejny raz, kiedy grupa zadaniowa 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego pomaga neutralizować złotą algę (Prymnesium parvum) w polskich zbiornikach wodnych. Bronią stosowaną do walki z tymi glonami jest perhydrol (roztwór nadtlenku wodoru). Środek powszechnie wykorzystywany do uzdatniania wody w zeszłym roku posłużył do przeprowadzenia eksperymentu badawczego w związku z zakwitem złotej algi w Kanale Gliwickim oraz zbiorniku Dzierżno Duże i masowym śnięciem ryb w tym rejonie. Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało wówczas, iż eksperyment z użyciem nadtlenku wodoru spowodował zniszczenie komórek złotej algi i doprowadził do redukcji tego glonu z efektywnością na poziomie 90–99,9%.

Jakub Zagalski
Idź do oryginalnego materiału