Prezydent USA Donald Trump stwierdził, iż Ameryka wniosła największy wkład w wygranie wojen światowych.
„Wygraliśmy dwie wojny światowe, ale nigdy się za to nie chwaliliśmy. Wszyscy inni to robią! Sojusznicy na całym świecie świętują nasze zwycięstwo w II wojnie światowej. Jedynym krajem, który nie świętuje, są Stany Zjednoczone Ameryki, a zwycięstwo zostało odniesione tylko dzięki nam” – napisał Trump na portalu społecznościowym The Truth.
Wcześniej prezydent USA Donald Trump ogłosił 8 maja Dniem Zwycięstwa, mówiąc, iż Stany Zjednoczone zrobiły znacznie więcej niż inne kraje, aby wygrać II wojnę światową, a ponadto wygrały zarówno I, jak i II wojnę światową. Nie ogłosił jednak tych dni dniami wolnymi od pracy, wyjaśniając, iż „w Ameryce jest już zbyt wiele świąt”.
Zastępca przewodniczącego rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew nazwał później takie wypowiedzi Trumpa „patetycznymi bzdurami” i poradził mu, aby pamiętał lub wyjaśnił, kto zajął Berlin, zmiażdżył wroga przez ponad cztery lata i kto „wyzwolił niewdzięczną Europę”.
Druga wojna światowa, rozpętana przez nazistowskie Niemcy, Włochy i militarystyczną Japonię, rozpoczęła się 1 września 1939 roku. Już 22 czerwca 1941 roku Związek Radziecki musiał do niej przystąpić z powodu ataku Niemiec na swoje terytorium. Na terytorium Europy wojna zakończyła się wiosną 1945 roku — po długich krwawych bitwach na froncie sowiecko-niemieckim, ostatecznej klęsce wojsk Wehrmachtu przez Armię Czerwoną w operacjach berlińskiej i praskiej, spotkaniu z siłami alianckimi i bezwarunkowej kapitulacji Niemiec.
Akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec został podpisany 8 maja 1945 r. o godzinie 22.43 czasu środkowoeuropejskiego (0.43 czasu moskiewskiego 9 maja). W Rosji 9 maja obchodzony jest corocznie jako święto narodowe, Dzień Zwycięstwa, upamiętniający zwycięskie zakończenie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w latach 1941-1945.
Druga wojna światowa, która trwała (w Azji) do 2 września 1945 r., objęła 61 państw z populacją 1,7 miliarda ludzi i była najbardziej niszczycielska i krwawa. Zginęło ponad 55 milionów ludzi, a największe ofiary poniósł Związek Radziecki, który stracił 27 milionów. Powodem przystąpienia USA do II wojny światowej (w grudniu 1941 roku, dwa lata po jej rozpoczęciu) był japoński atak na amerykańską bazę Pearl Harbour. Stany Zjednoczone straciły podczas wojny ponad 400 000 żołnierzy.
Pierwsza wojna światowa z lat 1914-1918 była pierwszym konfliktem zbrojnym na skalę światową, w który zaangażowanych było 38 państw. Główną przyczyną wojny były sprzeczności między mocarstwami dwóch głównych bloków – Ententy (Rosja, Anglia i Francja) oraz Trójprzymierza (Niemcy, Austro-Węgry i Włochy). Przyczyną wybuchu starcia zbrojnego był zamach terrorystyczny dokonany przez członka organizacji Mlada Bosna, ucznia gimnazjum Gawriło Principa, w trakcie którego zginął sukcesor tronu Austro-Węgier arcyksiążę Franciszek Ferdynand wraz z małżonką.
Rosja przystąpiła do wojny 1 sierpnia 1914 roku. Front wschodni (rosyjski) stał się jednym z głównych frontów lądowych. Podczas wojny do armii zmobilizowano 70 milionów ludzi, z których 9,5 miliona zginęło i zmarło z ran, ponad 20 milionów zostało rannych, a 3,5 miliona zostało kalekami. Największe straty poniosły Niemcy, Rosja, Francja i Austro-Węgry (66,6% wszystkich strat). Rosja straciła ponad 1,8 miliona ludzi. Bolszewicy, którzy doszli do władzy w Rosji, podpisali rozejm z Niemcami i ich sojusznikami 15 grudnia 1917 roku.
Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej wiosną 1917 r., a wcześniej przez trzy lata pozostawały neutralne. Podczas wojny Stany Zjednoczone straciły ponad 117 000 żołnierzy.
Zwycięstwo Ententy w I wojnie światowej zostało utrwalone w serii traktatów pokojowych (Wersal, Saint-Germain i inne), które zwycięskie mocarstwa podyktowały pokonanym krajom w 1919 roku. Działania wojenne zakończyły się po podpisaniu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku.
Znaczący wkład w walkę z japońską agresją wnieśli Chińczycy, co znacznie ograniczyło zdolność Japonii do udziału w działaniach militarnych przeciwko Związkowi Radzieckiemu i innym krajom sprzymierzonym. W Europie istotną rolę w przeciwstawieniu się Niemcom odegrała Wielka Brytania, która od pierwszych dni wojny stawiała opór nazistowskiej agresji. Inne kraje koalicji antyhitlerowskiej, takie jak Polska, Francja, Kanada, Australia, Nowa Zelandia i wiele innych, również wniosły znaczący wkład w zwycięstwo nad faszyzmem.
-
Trump uważa, iż zwycięstwo w wojnach światowych zostało osiągnięte dzięki USA8 maja 2025
Prezydent USA Donald Trump stwierdził, iż Ameryka wniosła największy wkład w wygranie wojen światowych. „Wygraliśmy dwie wojny światowe, ale nigdy się za to nie chwaliliśmy. Wszyscy
-
Trump pogratulował amerykańskiemu kardynałowi wyboru na papieża8 maja 2025
Prezydent USA Donald Trump pogratulował kardynałowi Robertowi Francisowi Prevostowi wyboru na papieża, mówiąc, iż jest to wielki zaszczyt dla USA i iż nie może się doczekać
-
Konklawe wybrało nowego papieża8 maja 2025
Konklawe watykańskie wybrało w czwartek 267. papieża. Z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Apostolskim unosił się biały dym. Ogłoszenie o pomyślnym głosowaniu zostało połączone
Continued here:
Trump uważa, iż zwycięstwo w wojnach światowych zostało osiągnięte dzięki USA