11 lipca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa na Kresach. W Grudziądzu: msza św., spotkanie przed pomnikiem i otwarcie wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”

egrudziadz.pl 1 tydzień temu

Towarzystwo Miłośników Kresów Wschodnich zaprasza mieszkańców Grudziądza 11 lipca (piątek) na obchody 82. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

11 lipca ustanowiony został przez polski Parlament Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa na Kresach.

W Grudziądzu o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Moniuszki 8 rozpocznie się msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Obywatelach Rzeczypospolitej Kresów Polsko-Wschodnich II RP .

O godz. 12.00 – Spotkanie uczestników przy pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Obywatelach Rzeczypospolitej Kresów Polsko-Wschodnich II RP -u zbiegu ul. Królewskiej i Rapackiego.

O godz. 14.00 – Otwarcie wystawy IPN „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”– na ul. Kościelnej 1, plac przy Bazylice Kolegiackiej pw. św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu.

KWIAT LNU jest symbolem zwyrodniałego ludobójstwa na Polakach zamieszkujących tereny II Rzeczpospolitej Wołynia i Małopolski Wschodniej w latach 1939- 1947.
Ludobójstwa dokonali Ukraińcy wyznający ideologię stworzenia swojego państwa narodowego bez obcych czyli Polaków, Żydów czy Ormian.
11 lipca 1943 r. umundurowane formacje zbrojne Ukraińskiej Powstańczej Armii, Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B) szeroko wspierane przez zwykłych Ukraińców zaatakowały polską ludność cywilną – mężczyzn, kobiety, dzieci… 11 lipca zaatakowali w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. W następnych dniach masakry były kontynuowane.

Dzień rzezi dokonanej na Polakach 11 lipca na Wołyniu określany jest jako „krwawa niedziela”.
Krótkotrwale kwitnący kwiatek lnu przypomina nam nagle, okrutnie przerwanym życiu tysięcy niewinnych Polaków. Niebieski kolor symbolizuje wytrwałość w zachowaniu i przekazywaniu pamięci o ofiarach tych krwawych wydarzeń. Ofiary czekają wciąż na ekshumację i godny pochówek…

(Marz)

Idź do oryginalnego materiału