42 lata temu wprowadzono stan wojenny. Obchody rocznicowe w Opolu

doxa.fm 1 rok temu
Fot.: Radio Doxa

Z kwiatami i wspomnieniami, Opolanie upamiętnili ofiary stanu wojennego. Opolskie obchody rozpoczęły się na skwerze Solidarności przy ul. Ozimskiej w Opolu. W 42. rocznicę byli obecni działacze NSZZ Solidarności z regionu Śląska Opolskiego.

– Pamiętam tamten dzień bardzo dobrze. Było bardzo zimno, śnieg, mróz. Gdy się obudziłem wszystko było już nieczynne i był zakaz chodzenia po ulicach. Telefony nie działały. Nikt nie wiedział, co się stało. Towarzyszył mi strach o moich kolegów, zastanawiałem się z nimi stało – wspomina Ireneusz Sołek, szef Sekcji Ochrony Zdrowia opolskiej „Solidarności”.

– W tamtym okresie zginęło ok. 100 osób, a 6 tys. było internowanych i uwięzionych. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, iż w województwie opolskim była jedna z ofiar śmiertelnych. To był pan Bogusław Podborączyński z Nysy – mówi Dariusz Brzęczek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.

– To była tragedia, ale nie takie spore zaskoczenie ponieważ spodziewaliśmy się tego, jednak myśleliśmy, iż władza wprowadzi stan wojenny dopiero na święta Bożego Narodzenia. Po prostu brak mi słów – opowiada Jan Rusak, były działacz opolskiej „Solidarności”.

– Akurat wtedy pracowałem w Opolu, ale moja rodzina pochodziła z Częstochowy. Żeby móc pojechać do rodziców, musiałem uzyskać specjalną przepustkę – dodaje Edward Bieleninik, były działacz opolskiej „Solidarności” i skarbnik współczesnej.

Po złożeniu kwiatów uroczystość przeniosła się do Centrum Dialogu Obywatelskiego, gdzie o „Emocjach stanu wojennego” opowiedzieli Grażyna Staniszewska, Zbigniew Bujak oraz Stanisław Jałowiecki.

Natomiast w Izbie Pamięci Solidarności przy ul. Damrota 1 w Opolu otwarto interaktywną ścieżkę zwiedzania wystawy „Czas Nadziei”.

Ireneusz Sołek, Dariusz Brzęczek, Jan Rusak, Edward Bieleninik:

Posłuchaj więcej:

autor: Sara Rostkowska

GALERIA:

Idź do oryginalnego materiału