w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w Muzeum Katyńskie, oddziale Muzeum Wojska Polskiego odbyły się centralne obchody 85. rocznicy tych tragicznych wydarzeń. Uroczystości zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Federację Rodzin Katyńskich, Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Katyńskie, zgromadziły rodziny ofiar, ostatnich żyjących potomków pomordowanych, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, korpus dyplomatyczny, harcerzy oraz młodzież z całej Polski.
Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Kulminacyjnym momentem uroczystości był uroczysty Apel Pamięci, który połączono z modlitwą ekumeniczną, przemówieniami oraz ceremonią składania wieńców w Epitafium Katyńskim.
Podczas obchodów głos zabrał Prezes Rady Ministrów, Donald Tusk, który podkreślił, iż Zbrodnia Katyńska to nie tylko niewyobrażalna tragedia tysięcy rodzin, ale również symbol zderzenia cywilizacji opartej na wartościach z brutalnością totalitaryzmu. „Nie pozwolimy, by pamięć została zatarta. Katyń to rana, ale też przestroga dla przyszłych pokoleń. Tylko prawda i pamięć mogą być fundamentem pokoju” – mówił Premier.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy, list odczytała Minister Małgorzata Paprocka, Szef Kancelarii Prezydenta RP. W przesłaniu Prezydent podkreślił, iż prawda o Katyniu przez dekady była zakłamywana i przemilczana, dlatego dziś mamy szczególny obowiązek dawać jej świadectwo – z szacunkiem, pokorą, ale i z determinacją.
Głęboko poruszające słowa wypowiedziała także Izabella Sariusz-Skąpska, Prezes Federacji Rodzin Katyńskich, wnuczka jednej z Ofiar zamordowanych przez NKWD w Katyniu. Mówiła o cierpieniu rodzin, o walce o prawdę i o zobowiązaniu, jakie ta tragedia nakłada na nas wszystkich. Podkreśliła,
że Katyń był zamachem na duszę narodu.
Wieniec w imieniu organizatorów złożyli: Pan Minister Lech Parell, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Pani Izabella Sariusz-Skąpska, Prezes Federacji Rodzin Katyńskich, Pan prof. dr hab. Bogusław Pacek, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, oraz Pan Sebastian Karwat, Kierownik Muzeum Katyńskiego.
Wśród obecnych gości znaleźli się m.in.:
Pani Hanna Wróblewska, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Pan Stanisław Wziątek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej,
Pan Jakub Stefaniak, Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
Pani Anna Radwan-Röhrenschef, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych,
Pan dr hab. Maciej Duszczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji,
Pan dr hab. Sebastian Gajewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, generałowie Wojska Polskiego, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego,
władz samorządowych, organizacji proobronnych, młodzież klas mundurowych, harcerze oraz uczniowie szkół z całej Polski.
Zbrodnia Katyńska, dokonana wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD na ponad 22 tysiącach polskich obywateli – oficerach Wojska Polskiego, policjantach, inteligencji
– to jedno z najboleśniejszych doświadczeń XX wieku.
Dzisiejsze uroczystości przypominają, iż pamięć o Katyniu to nie tylko obowiązek wobec przeszłości, ale też odpowiedzialność za przyszłość.
To dzień wspólnej pamięci, która nie zna podziałów, pamięci o ofierze, odwadze i wierze w niepodległą Polskę.