Codzienny ekonomiczny przegląd 30.09.2024

ekonomiarosji.pl 1 dzień temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

  • Rosyjscy naukowcy ostrzegają, iż bransoletki fitness mogą być niebezpieczne dla zdrowia i psychiki. Urządzenia narzucają codzienne cele, co rodzi obsesję na punkcie doskonałej wydajności i zamkniętych pierścieni aktywności, co może prowadzić do stresu i załamań. Poza tym wskaźniki bransoletek często są nieprawidłowe, a chęć osiągnięcia narzuconych celów może negatywnie odbić się na zdrowiu – zauważyli eksperci.
  • Rozwój sytuacji międzynarodowej, narastanie napięć wokół naszych granic, jak faktycznie mocarstwa nuklearne zaczęły brać udział w konflikcie po stronie Ukrainy, jak infrastruktura wojskowa NATO zbliżała się do naszych granic – wszystko to spowodowało konieczność podjęcia dostosowania do doktryny nuklearnej i podstaw polityki państwa w zakresie odstraszania nuklearnego ” – powiedział Pieskow
  • Nieznacznie wzrosła w trzecim kwartale opłacalność eksportu rosyjskiego węgla energetycznego. Ze względu na rosnące ceny węgla i obniżenie kosztów logistyki morskiej, dostawy przez porty Dalekiego Wschodu, osiągając poziom 23-25 USD za tonę. To jednak wciąż za mało, aby pokryć koszty produkcji, które szacuje się na około 32 dolary za tonę.
  • Indie nie planują zakupu skroplonego gazu ziemnego (LNG) produkowanego w ramach projektu Arctic LNG 2 – poinformował sekretarz Ministerstwa Ropy i Gazu Pankaj Jain.
  • Gazprom uważa Afrykę za perspektywiczny rynek zbytu. w tej chwili bada takie opcje, jak paliwo do silników na gaz ziemny, LNG na małą skalę i wytwarzanie energii z gazu. Poinformował o tym Dmitrij Khandoga, szef Departamentu PJSC Gazprom
  • W sierpniu wydobycie ropy naftowej spadło do 9 mln baryłek dziennie, Najbardziej zauważalny spadek produkcji występuje na starych polach Syberii Zachodniej i w regionie Uralu i Wołgi.
  • W 2024 roku Rosja spadła o osiem pozycji w Globalnym Indeksie Innowacyjności Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), zajmując 59. miejsce na liście 133 krajów.
  • W Barnauł w Kraju Ałtajskim spłonął magazyn Wildberries.
  • Cena benzyny na stacjach benzynowych może wzrosnąć o 10%, powiedziała doktor ekonomii Tamara Kandelaki. „Ceny na stacjach benzynowych wzrosną, bo wzrosną podatki Trudno dokładnie oszacować wzrost, ale biznes szacuje, iż będzie to co najmniej 10%” – wyliczył Kandelaki.
  • Pośrednicy w obrocie nieruchomościami uzasadnili rosnące ceny wynajmu mieszkań w Moskwie ostrzałem obwodów Biełgorodu i Kurska. Według nich duży napływ ludzi zmusił ich do podniesienia cen o 20-30%, aby utrzymać konkurencję. Ceny poszybowały w górę dokładnie po wkroczeniu Ukraińskich Sił Zbrojnych na obwód kurski i miejscowi mieszkańcy musieli opuścić swoje domy. Teraz wynajęcie przeciętnego jednopokojowego mieszkania w centrum stolicy kosztuje 90-110 tysięcy rubli. W takim przypadku przez cały czas musisz wpłacić kaucję i zaliczkę za pierwszy i ostatni miesiąc. Razem – około 300 tys. Na obrzeżach Moskwy można wynająć mieszkanie za średnio 60-70 tys.
  • Norweski rząd rozważa możliwość budowy ogrodzenia na granicy z Rosją, które posłuży jako środek odstraszający przed ewentualnymi prowokacjami – poinformowała minister sprawiedliwości Emily Mehl.
  • W nocy 29 września 125 dronów zaatakowało osiem regionów Rosji. Większość dronów, 67, poleciała do obwodu wołgogradzkiego, według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Atakowane były również regiony graniczące z Ukrainą: Rostów (18 bezzałogowców), Biełgorod (17), Woroneż (17), Briańsk (1), Kursk (1); Terytorium Krasnodarskie (1) i Morze Azowskie (3).
  • Ilość wycieków danych w Rosji jest tak duża, iż ​​hakerzy prawdopodobnie posiadają już kompletną bazę danych zawierającą informacje o niemal każdym Rosjaninie, powiedział w rozmowie z TASS Władimir Dryukow, dyrektor centrum przeciwdziałania cyberatakom Solar JSOC w Solar Group . Dane te można wykorzystać do różnych celów – od rozmów telefonicznych po cyberataki – ostrzega ekspert.
  • Jeśli kraje NATO zdecydują się zaatakować Białoruś, Mińsk użyje broni jądrowej, która została rozmieszczona w tym kraju na mocy porozumienia z Rosją – powiedział prezydent republiki Aleksander Łukaszenka.
  • będzie też najnowszy film z wypowiedzią Domy Miedwiediewa.
  1. VTB drugi co do wielkości bank w Rosji informuje o fałszywych pożyczkach wartych miliardy rubli.

Dziś uniwersytet oszustw rodem z JARuskij przenosi się po raz kolejny do poważnych informacji.

Wydaje się, iż klienci VTB stali się głównym celem ataków oszustów, którzy przekonują naiwnych Rosjan do przelewania pieniędzy na „bezpieczne konto”, w tym poprzez organizowanie w tym celu pożyczek.

W sierpniu Bank Państwowy gwałtownie zwiększył wydatki na rezerwy na kredyty detaliczne – do 14,6 miliarda rubli z 10,3 miliarda rubli w lipcu.

To konsekwencja między innymi masowego udzielania pożyczek, które ludzie zaciągnęli pod wpływem oszustów i których spłata jest mało prawdopodobna.

„W sierpniu powstał jeden z naszych specjalnych portfeli” – powiedział pierwszy wiceprezes VTB Dmitrij Pyanov. — Portfel ten został wyemitowany w kwietniu, maju i czerwcu, a w sierpniu był przeterminowany ponad 90 [dni].

Jest to portfel rzędu kilku miliardów rubli i jest to powiązane w oszustwami.

Oszuści przekonują naszych klientów dzięki różnych metod socjotechniki, a także metod zautomatyzowanych, zaciągając pożyczki w imieniu naszych klientów.”

Obecnie bank kataloguje te kredyty, dlatego koszt ryzyka (stosunek utworzonych rezerw do wielkości portfela udzielonych kredytów jest dla banku ważnym wskaźnikiem) dla biznesu detalicznego wzrósł z 1,6% do 2,2%.

Sytuacja powtórzy się we wrześniu i październiku, ostrzegł Pyanov, po czym fałszywy portfel zniknie i nie będzie już miał wpływu na zyski i straty.

Takie oszukańcze transakcje (Bank Centralny nazywa je „operacjami bez zgody klientów”, OBS) są prawdziwą katastrofą dla banków, ale przede wszystkim dla ich klientów.

Główną techniką stosowaną przez przestępców jest „inżynieria społeczna”: ludzie dają się nabrać na historie wymyślone przez oszustów i faktycznie sami dają im pieniądze, chociaż Bank Centralny i banki regularnie ostrzegają o nowych oszukańczych schematach.

Ale przestępcy wymyślają nowe metody. Straszą ludzi przypadkami zdrady stanu i używają deepfake’ów .

Zatem punkt zwrotny w walce z oszustwami finansowymi nie nastąpił jeszcze – przyznała prezes Banku Centralnego Elvira Nabiullina: „Wzrosła liczba ataków skutecznie odpartych przez banki, ale wzrosła także liczba ataków skutecznych <. ..> a fundusze osób, które giną podczas tych operacji, rosną.” Według niej instytucje finansowe nauczyły się chronić swoje interesy i ograniczać straty, ale klienci pozostają podatni na oszustów. Walkę z nadużyciami finansowymi nazwała jednym z priorytetów Banku Centralnego.

2. W regionie Samary eksplozja na moście kolejowym

W obwodzie samarskim doszło do eksplozji na moście kolejowym w pobliżu miasta Kinel – poinformował regionalny rząd . W wyniku incydentu na przejeździe uszkodzone zostały „wyspy bezpieczeństwa”, nie podano żadnych informacji o ofiarach.

«Ruch pociągów jest wstrzymany. Tory kolejowe nie są uszkodzone. Na miejscu pracują funkcjonariusze służb bezpieczeństwa” – podały władze w komunikacie.

Kolej Kujbyszewska wyjaśniła, iż „z powodu bezprawnej ingerencji osób nieuprawnionych w funkcjonowanie transportu kolejowego” ruch pociągów towarowych został zawieszony na odcinku 94-103 km.

Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji armii rosyjskiej na Ukrainę liczba sabotażu na kolei w Rosji znacznie wzrosła. Tak więc 11 września lokomotywa i puste wagony pociągu towarowego wykoleiły się w dzielnicy miejskiej Nowooskolski w obwodzie biełgorodzkim. Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow powiedział później, iż do incydentu doszło w wyniku „nielegalnej ingerencji w pracę transportu kolejowego”.

W maju w obwodzie wołgogradzkim wykoleiły się wagony pociągu towarowego, również z powodu „ingerencji osób nieupoważnionych”. Nikt nie został ranny.

W marcu na odcinku kolejowym Zwiezda-Czapajewsk w obwodzie samarskim doszło do eksplozji, która uszkodziła most na rzece Czapajewce. Kolej Kujbyszewa ogłosiła „nielegalną ingerencję”, a FSB wszczęła sprawę karną na podstawie artykułu o sabotażu.

W maju 2023 r. w rejonie uneczskim w obwodzie briańskim sabotażyści wysadzili tory kolejowe, co spowodowało wykolejenie się pociągu towarowego z produktami naftowymi. Podobny incydent miał miejsce w tym samym miesiącu na okupowanym przez Rosję Krymie.

3. Błysk cywilizacji i kultury w Rosji.

W Rosji mówi się, iż to zupełnie stracona cywilizacja, iż ludzie Ci zapomnieli co to kultura. Tylko wojny i grabieże im w głowie. Mam dla was dziś przykład, iż jednak gdzieś coś się tli.

Deputowani Rosyjskiej Dumy Państwowej podjęli inicjatywę zmniejszenia kary więzienia dla więźniów za każdą przeczytaną książkę.

Z opublikowanych informacji wynika, iż ​​do Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej skierowano już odpowiednie odwołanie.

Inicjatywa wyszła od posłów partii Nowy Ludzie, którzy zwrócili uwagę na wysoki wskaźnik recydywy wśród byłych więźniów. W piśmie do Ministra Sprawiedliwości Konstantina Czuychenki wskazali, iż 44 tys. ze 100 tys. zwolnionych więźniów ponownie popełnia przestępstwa.

Posłowie główną przyczynę takich statystyk upatrują w niedostatecznym przystosowaniu byłych skazanych do życia na wolności, a także w ich niskiej motywacji do nauki i samorozwoju.

W ramach propozycji posłowie nalegają, aby za każdą przeczytaną książkę wyrok skazanego został skrócony o cztery dni. Ich zdaniem czytanie przyczynia się do kształtowania wartości moralnych, pomaga zrozumieć własne postępowanie i sprzyja zmianom osobistym.

Jako przykład literatury polecanej dla skazanych zaproponowano takie dzieła, jak „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego, „Zmartwychwstanie” Lwa Tołstoja i „Na niższych głębokościach” Maksyma Gorkiego.

Te klasyczne dzieła literatury rosyjskiej, zdaniem posłów, pomogą więźniom uświadomić sobie wagę wyboru moralnego i zmienić ich podejście do życia.

Wymienione na razie zostały 3 książki, które skrócą więźniom karę o jakieś 12 dni. Liczę, iż w komentarzach pomożecie i dopiszecie listę lektur, które powinni Rosjanie przeczytać. Może się uzbiera rok?

4. Zabójstwo szefa centrum lotnictwa bezzałogowego Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej

W Kołomnej zginął pułkownik Aleksiej Kołomojcew, szef 924. Państwowego Centrum Lotnictwa Bezzałogowego rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Poinformował o tym Główny Zarząd Wywiadowczy Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Kierowany przez niego ośrodek specjalizuje się w szkoleniu specjalistów do bojowego użycia bezzałogowych statków powietrznych, w tym dronów typu Shahed, a także szkoleniu personelu w zakresie obsługi innych dronów.

Według ukraińskiego wywiadu Kołomojcew był bezpośrednio zaangażowany w rosyjską inwazję na Ukrainę i brał udział w zbrodniach wojennych na jej terytorium.

To nie pierwszy raz, kiedy ukraińskie służby specjalne atakują rosyjskich żołnierzy na terytorium Rosji. W czerwcu ubiegłego roku w obwodzie biełgorodzkim zginął pułkownik Sił Zbrojnych Rosji Andriej Stiesiew. Strona ukraińska oskarżyła go o udział w zbrodniach wojennych na okupowanych terytoriach Ukrainy.

Później, w Krasnodarze, 42-letni kapitan 2 rangi Stanisław Rżycki, zastępca szefa miejskiego wydziału ds. pracy mobilizacyjnej, został zastrzelony podczas porannego truchtu. Ukraińscy dziennikarze śledczy twierdzili, iż mógł on być zamieszany w atak rakietowy na miasto Winnica, w którym zginęło 27 osób.

W lutym ukraiński wywiad wojskowy poinformował o zamachu na dowódcę załogi rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-95 Olega Stegaczowa. 40-letni major został postrzelony w Engels w obwodzie saratowskim, w wyniku czego został ranny. Stegaczow, według strony ukraińskiej, brał udział w atakach na cele cywilne na Ukrainie.

16 września Główny Zarząd Wywiadowczy poinformował o zabójstwie propagandysty Państwowej Spółki Telewizyjnej i Radiowej „Biełgorod” Aleksandra Korobowa, który relacjonował wojnę na Ukrainie. Później jednak okazało się, iż „korespondent wojskowy” przeżył i przebywa w szpitalu.

5. Ceny najtańszej kawy w Rosji rosną.

Cena taniej odmiany kawy Robusta gwałtownie rośnie w Rosji i niedługo dogoni droższą i bardziej znaną Arabikę, powiedziała Arina Tinkova, ekspert na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu RUDN. Wyjaśniła, iż ​​rynek kawy się rozwinął, ale popyt w dalszym ciągu przewyższa podaż.

Dodała, iż ​​nadal najpopularniejszą odmianą kawy jest arabika. Jednocześnie tańsza odmiana Robusta stała się coraz bardziej popularna w kawiarniach i jest jej coraz mniej.

Tinkova wyjaśniła, iż ​​Wietnam musiał w tym roku oddać część rynku ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe i zmieniające się preferencje rolników.

W efekcie produkcja Robusta w Wietnami głównego eksportera tego gatunku do Rosji spadła o niemal 10%. Poskutkowało to według Pani ekspert wzrostem cen hurtowych o ponad 50%.

Ponadto dostępność kawy zależy również od innych czynników, logistyka odgrywa znaczącą rolę. Producenci są teraz zmuszeni wybierać droższe alternatywne trasy.

Wcześniej zakładano, iż do końca 2024 roku cena kawy w Rosji wzrośnie o 20–30%. Jak widać przekroczono już te szacunki.

Ale jak już na końcu artykułu tłumaczą lekarze to może i dobrze dla Rosjan, iż ta kawa taka droga.

Bo przecież nadmierne spożycie kawy zwiększa ryzyko arytmii, powiedziała wcześniej lekarz pierwszego kontaktu Tatyana Maerenkova. Według niej nadużywanie kofeiny może również prowadzić do osteoporozy, gdy zmniejsza się gęstość kości.

Lekarz zauważył, iż kofeina w dużych dawkach może powodować bezsenność, stany lękowe i nerwowość. Mogą również wystąpić ataki paniki i drażliwość.

To dziwne gdyż te same objawy może powodować wojna i strach przed reżimem Putina. Stany lękowe, ataki paniki czy drażliwość w ostatnich badaniach opinii publicznej są wręcz bardzo widoczne. Gdyby nie ta informacja, iż Rosjanie mają mniej kawy i jest droższa ktoś mógłby wysnuć tezę, iż piją za dużo kawy. A jednak to tylko Putin.

6. FAS ogłasza wielki sprawdzian cen w najwiekszych sieciach handlowych

Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) postanowiła przeanalizować ceny produktów o znaczeniu społecznym w 14 największych federalnych sieciach detalicznych, poinformowała służba prasowa departamentu.

Mowa o wyrobach piekarniczych, produktach mlecznych i mięsnych, a także warzywach z „zestawu barszczowego”. W szczególności FAS zwrócił się do sieci o dane dotyczące miesięcznej dynamiki zakupów i cen detalicznych, wolumenu zakupu i sprzedaży takich produktów w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia 2024 r. oraz czynników wpływających na różnicę między cenami detalicznymi a cenami sprzedaży producenta dla wszystkich produktu, w tym w różnych regionach.

Departament poinformował, iż serwis sprawdzi poprawność cen detalicznych tych towarów. FAS zwrócił uwagę, iż nieuzasadniony wzrost cen jest podstawą do podjęcia działań antymonopolowych i karnych.

Departament nie wymienił sieci handlowych, w których będą odbywać się kontrole.

26 września Ministerstwo Rolnictwa i Ministerstwo Rozwoju poparły nowy mechanizm ograniczania cen jaj kurzych zaproponowany przez FAS. Zgodnie z tą inicjatywą sieci handlowe nie będą mogły pobierać wynagrodzenia od dostawców za sprzedaż określonej ilości towarów.

Dokument włącza jaja pierwszej i drugiej kategorii do wykazu dóbr istotnych społecznie, które nie wiążą się z zapłatą wynagrodzenia. Te same towary to chleb, mięso z kurczaka, mleko.

7. Rosja i Burkina Faso zgodziły się, iż nie będą pierwszymi, które umieściły broń w kosmosie.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i jego odpowiednik z Burkina Faso Karamoko Traoré podpisali wspólne oświadczenie, iż nie są pierwszymi, którzy umieszczą broń w kosmosie (NPOC). Ceremonia odbyła się na marginesie 79. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

To nie pierwszy kraj afrykański, z którym Rosja podpisała oświadczenie o nierozmieszczaniu broni w przestrzeni kosmicznej. W ostatnich latach podobne porozumienia zostały zawarte z Ugandą, Togo, Sierra Leone, Burundi i Surinamem, a także innymi państwami nieposiadającymi programu kosmicznego na różnych kontynentach.

Idź do oryginalnego materiału