Czterej generałowie na nowych stanowiskach

polska-zbrojna.pl 3 dni temu

Nowe stanowiska służbowe, zgodnie z decyzją wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, objęło czterech generałów. Zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP został gen. dyw. Stanisław Czosnek, zastępcą dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. Sławomir Owczarek, a zastępcą dowódcy WOT-u gen. bryg. Grzegorz Barabieda. Departamentem Kontroli MON zaś pokieruje gen. bryg. Cezary Janowski.

Zmiany kadrowe dotyczą najważniejszych dowództw Wojska Polskiego. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w siedzibie resortu obrony wręczył wczoraj akty mianowania na nowe stanowiska służbowe czterem oficerom. Oznacza to, iż od 1 lipca zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego jest gen. dyw. Stanisław Czosnek, zastępcą dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. Sławomir Owczarek, a zastępcą dowódcy wojsk obrony terytorialnej – gen. bryg. Grzegorz Barabieda. Nowe zwierzchnictwo ma także Departament Kontroli MON-u. Na jego czele stanął gen. bryg. Cezary Janowski.

REKLAMA


Gen. dyw. Sławomir Czosnek służbę rozpoczął w 1982 roku jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Jako oficer pierwsze stanowiska służbowe objął w 5 Brygadzie Wojsk Obrony Wewnętrznej. Związany był także z 5 Pułkiem Strzelców Podhalańskich, gdzie dowodził kompanią, a potem był szefem sztabu i dowódcą batalionu piechoty zmotoryzowanej. Służył też w 5 Pułku Dowodzenia w Krakowie, dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusie Powietrznodesantowym i później w dowództwie 2 Korpusu Zmechanizowanego. Gen. Czosnek dowodził 1 Brygadą Pancerną w Wesołej i 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej. Był również zastępcą dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych i dowódcą Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie.

Jest absolwentem studiów w Akademii Sztuki Wojennej oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Pekinie. Służył także poza granicami kraju. W 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy regionu wschodniego ISAF.


Gen. dyw. Sławomir Owczarek w 1987 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 20 Pułku Przeciwpancernym w Pleszewie. Po studiach w Akademii Obrony Narodowej (obecnie Akademia Sztuki Wojennej) rozpoczął służbę w Szefostwie Wojsk Rakietowych i Artylerii Śląskiego Okręgu Wojskowego. Następnie służył w 23 Brygadzie Artylerii w Bolesławcu, najpierw jako dowódca dywizjonu, a po kilku latach jako szef sztabu brygady. Dowodził 5 Pułkiem Artylerii w Sulechowie. Był szefem zarządu WRiA Inspektoratu Wojsk Lądowych w DGRSZ, a od stycznia 2017 roku – inspektorem rodzajów wojsk DGRSZ. Służył poza granicami kraju, w składzie PKW UNDOF w Syrii oraz w Afganistanie jako zastępca dowódcy VIII zmiany PKW ISAF.


Gen. bryg. Grzegorz Barabieda jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz studiów i kursów m.in. w Akademii Obrony Narodowej (ASzWoj). Służył m.in. w 33 Pułku Zmechanizowanym i 12 Brygadzie Pancernej, a w latach 2000–2005 zajmował stanowiska w Generalnym Zarządzie Operacyjnym Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Następnie do 2008 roku był specjalistą Sojuszniczego Dowództwa Transformacyjnego (HQ SACT) w Norfolk w USA. Po powrocie do kraju, do 2014 roku ponownie służył w Sztabie Generalnym, a następnie, wyjechał do USA jako Narodowy Przedstawiciel Łącznikowy przy HQ SACT. W latach 2018–2021 służył m.in. w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, gdzie był szefem Zarządu Planowania Rozwoju. Dowodził 9 Brygadą Kawalerii Pancernej, potem 10 Brygadą Pancerną. Ostatnio służył w dowództwie 2 Korpusu Polskiego w Krakowie.


Gen. bryg. Cezary Janowski jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej oraz studiów wyższych i podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej (ASzWoj). Służbę rozpoczął w 66 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej jako dowódca obsługi stacji radiolokacyjnej. W latach 1992–1998 służył w 11 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, najpierw jako dowódca obsługi stacji radiolokacyjnej, a potem dowódca baterii dowodzenia. Później, w latach 2000–2004, był dowódcą dywizjonu przeciwlotniczego 34 Brygady Kawalerii Pancernej, a przez następne trzy lata służył w dowództwie 4 Pułku Przeciwlotniczego. Od 2008 do 2010 roku stał na czele 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego. W latach 2010–2013 pełnił służbę w Zarządzie Szkolenia-P7 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, a od 2015 roku przez trzy lata był głównym specjalistą w Departamencie Kontroli MON. Potem był szefem Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia SGWP.

Magdalena Kowalska-Sendek
Idź do oryginalnego materiału