Decyzyjna gra obronna w powiecie pułtuskim „Si vis pacem, para bellum”

powiatpultuski.pl 1 rok temu

Zgodnie z cyt. starożytną zasadą Wegecjusza, autora dzieła O sztuce wojskowej, która jest przez cały czas aktualna w dobie współczesnych zagrożeń hybrydowych i militarnych w Europie w dniu 16 listopada 2023 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Pułtusku odbyła się decyzyjna gra obronna na temat: „ Realizacja zadań obronnych w sytuacji podnoszenia gotowości obronnej państwa”. Gra została przeprowadzona na podstawie zarządzenia Starosty Pułtuskiego, zgodnie z ustawą o obronie Ojczyzny oraz wytycznymi Wojewody Mazowieckiego w zakresie pozamilitarnych przygotowań obronnych na terenie województwa w 2023 r.

Głównymi celami gry decyzyjnej były: 1) doskonalenie umiejętności do kompleksowej oceny złożonych problemów z dziedziny bezpieczeństwa i obronności, identyfikowanie zagrożeń, a także poszukiwanie rozwiązań tych problemów w symulowanych sytuacjach kryzysowych dot. bezpieczeństwa państwa i działań hybrydowych na terenie powiatu pułtuskiego; 2) utrwalanie i pogłębianie indywidualnej wiedzy i umiejętności oraz nawyków działania zespołowego w realizacji operacyjnych zadań obronnych we współdziałaniu z siłami zbrojnymi, w tym WOT w rejonach ich odpowiedzialności; 3) kooperacja cywilno-wojskowa w realizacji zadań operacyjnych w stanie gotowości obronnej państwa czasu kryzysu oraz organizacja wsparcia wojsk sojuszniczych w ramach HNS; 4) problematyka rozwinięcia i zabezpieczenia Głównego Stanowiska Kierowania Starosty Pułtuskiego zgodnie z obowiązującymi standardami; 5) zabezpieczenie i ochrona dóbr kultury na wypadek konfliktu zbrojnego; 6) organizacja awaryjnych dostaw energii elektrycznej i wody pitnej dla obiektów administracji publicznej i ludności powiatu w warunkach długotrwałego niedoboru.

W grze decyzyjnej czynny udział wzięli: 1) kierownicy powiatowych służb, inspekcji i straży: Komendant Powiatowy Policji w Pułtusku, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, przedstawiciel Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Pułtusku; 2) kierownicy komórek organizacyjnych i samodzielnych stanowisk pracy Starostwa Powiatowego w Pułtusku: Dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru, Dyrektor Wydziału Budownictwa i Architektury, Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, Wieloosobowe Stanowisko Pracy ds. Informatyki, Inspektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami, pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego – dyżurni Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego
w Pułtusku; 3) w ramach współdziałania: oficerowie 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym, 54 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zegrzu Południowym 5 BWOT, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku oraz Kierownik Referatu ds. Obronnych Urzędu Miejskiego w Pułtusku. Z ramienia Starosty Pułtuskiego obronną grą decyzyjną kierował dr Robert Dynak Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pułtusku. Podczas ćwiczenia wypracowano projekty rozwiązań dla organów decyzyjnych niezbędne do prowadzenia działań w sytuacjach kryzysowych oraz ustalono wnioski i potrzeby do zabezpieczenia procesu realizacji zadań obronnych, które zostaną wykorzystane w procesie weryfikacji i aktualizacji planu operacyjnego powiatu na czas zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny. Decyzyjna gra obronna, obok wcześniejszego szkolenia zorganizowanego przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa dla służb powiatowych, administratorów zabytków oraz pracowników ds. obronnych gmin, była elementem przygotowania organów administracji publicznej do powiatowego ćwiczenia obronnego, które zgodnie z obowiązującymi przepisami i wytycznymi Wojewody Mazowieckiego odbędzie się w 2024 roku z udziałem zespołu kontrolnego Wojewody.

Idź do oryginalnego materiału