Żołnierze zawodowi otrzymali podwyżki uposażeń, które są zależne od stopnia. Wyższe wynagrodzenia zostały wypłacone w marcu tego roku wraz z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 roku. Głównym celem tych zmian jest wprowadzenie większych różnic w zarobkach dla osób o różnych stopniach wojskowych, zajmujących poszczególne stanowiska.
REKLAMA
Zobacz wideo Amerykanie relokują żołnierzy w Polsce. Tusk zabrał głos
Zarobki żołnierzy w 2025 roku. Podwyżki miały być jeszcze większe
Podstawowe uposażenie w Wojsku Polskim wzrosło z 6 tysięcy złotych do 6,3 tysiąca złotych. Pierwotnie jednak Ministerstwo Obrony planowało znacznie wyższe podwyżki na poziomie od 5 do 7 proc., ale takie rozwiązanie nie zostało zaakceptowane. Proponowano, by uposażenie zasadnicze wzrosło o 400 złotych dla żołnierzy szeregowych, o 500 dla podoficerów i o 1100 złotych dla generała. Według serwisu Fakt takie kwoty nie spodobały się resortowi finansów. Mimo to od stycznia tego roku pensje poszły do góry, co ma skutkować poprawą warunków służby wojskowej i zachęcać nowych rekrutów do wstępowania do polskiej armii. Z opublikowanej tabeli wynika, iż żołnierze o niższym stopniu, szeregowi, zyskają 300 złotych brutto miesięcznie. Sierżanci otrzymają dodatkowe 360 złotych, podporucznicy 420 złotych, natomiast generałowie aż 1050 złotych. Warto zaznaczyć, iż takim osobom przysługują również różnego rodzaju dodatki, które składają się na całkowite uposażenie polskich wojskowych.
Dodatki dla żołnierzy WOT. Tak wyglądają dzienne stawki w 2025 roku
Podstawą wynagrodzeń żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) od 2024 roku jest stały dodatek gotowościowy. Wypłaca się go każdej osobie, która przez minimum dwa dni w miesiącu pełnił służbę rotacyjną w jednostce, bierze udział w szkoleniach lub ćwiczeniach. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny taki dodatek wynosi 10 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Drugi składnik uposażenia to dzienne stawki, które są uzależnione od stopnia wojskowego żołnierza. Kwoty obowiązujące w 2025 roku prezentują się następująco:
Generał - 626 złotych,
Generał broni - 526 złotych,
Generał dywizji - 451 złotych,
Generał brygady - 371 złotych,
Pułkownik - 331 złotych,
Kapitan - 240 złotych,
Porucznik - 235 złotych,
Sierżant - 201 złotych,
Kapral - 193 złote,
Szeregowy - 169 złotych.
Zobacz też: 17 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy. choćby 20 tys. zł kary lub areszt za pamiątkową fotkę
Od 1 stycznia 2025 roku uproszczone zostały także reguły przyznawania dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek będzie naliczany już po dwóch latach służby wojskowej w wysokości 2 proc. należnego uposażenia zasadniczego, a następnie co roku zwiększany o 1 proc. Maksymalnie może zaś wynosić 35 proc. Warto również przypomnieć, iż do wojska może wstąpić każdy, kto:
posiada obywatelstwo polskie,
ma ukończone 18 lat,
posiada wykształcenie przynajmniej podstawowe,
legitymuje się niekaralnością za przestępstwo umyślne,
ma nieposzlakowaną opinię,
posiada zdolnością fizyczną i psychiczną do służby wojskowej.
Jak informuje Gazeta Wrocławska, już w trakcie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej żołnierz otrzymuje uposażenie przysługujące żołnierzowi zawodowemu, które wynosi w tej chwili ponad 6 tysięcy złotych brutto.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.