Zapotrzebowanie Ukrainy na wsparcie Zachodu nie spadnie, dlatego rola hubu logistycznego w Rzeszowie jest wciąż kluczowa. Dwie niemieckie baterie Patriot będą ochraniać ten obszar – powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius po spotkaniu z szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
W czwartek (23 stycznia) ministrowie obrony Polski i Niemiec spotkali się na lotnisku Jasionka pod Rzeszowem, pełniącym rolę hubu logistycznego, przez który przechodzi duża część zagranicznego wsparcia dla Ukrainy.
Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Pistorius ogłosił początek zapowiadanej wcześniej misji dwóch niemieckich baterii przeciwlotniczych Patriot, które będą strzegły przestrzeni powietrznej nad regionem; do tej pory zajmowali się tym Amerykanie. Pistorius wskazał, iż misja przewidziana jest na sześć miesięcy; jak mówił, nie może ona mieć stałego charakteru, m.in. ze względu na ograniczenia sprzętowe i kadrowe.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Sojusznicze wzmocnienie osłony POLLOGHUB
–
– Przed chwilą mogliśmy obserwować baterie Patriot, które zostają rozmieszczone wokół lotniska Jasionka, aby chronić nasze i sojusznicze niebo oraz proces dostaw sprzętu na Ukrainę. (…) To bardzo ważne, abyśmy w ramach sojuszu wspierali… pic.twitter.com/wrRCNUQwq1
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???? (@MON_GOV_PL) January 23, 2025
Szef niemieckiego MON przypomniał, iż niemieckie Patrioty już raz zostały rozmieszczone w Polsce, w regionie Zamościa po incydencie z upadkiem rakiety w przygranicznym Przewodowie w listopadzie 2022 roku, a ich załogi – jak mówił – wykazały się wtedy wielkim profesjonalizmem.
Pistorius podkreślił, iż sprawne funkcjonowanie hubu w Rzeszowie jest najważniejsze w obliczu trudnej sytuacji na Ukrainie i niesłabnącego zapotrzebowania Ukraińców na zachodnie wsparcie. Dziękował Polsce za udział w procesie koordynacji i dostarczania wsparcia Ukrainie. Stwierdził, iż Polska „spełnia tę rolę z niewiarygodną brawurą i zaangażowaniem”.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: Przed chwilą mogliśmy obserwować baterie Patriot, które zostają rozmieszczone wokół lotniska Jasionka, aby chronić nasze i sojusznicze niebo oraz proces dostaw sprzętu na Ukrainę. Jasionka od drugiego dnia wojny stała się głównym hubem pomocy… pic.twitter.com/SQ9ww8uybH
— Ministerstwo Obrony Narodowej ???? (@MON_GOV_PL) January 23, 2025
Szef niemieckiego resortu obrony wskazał także na inne inicjatywy, które niemieckie siły zbrojne podejmują dla wsparcia bezpieczeństwa regionu wschodniej flanki NATO. Jak mówił, od początku roku tankowce powietrzne Airbus A330 MRTT z floty współdzielonej przez kilka europejskich państw NATO są w gotowości do wsparcia misji lotnictwa sojuszników wykonywanych na wschodniej flance.
Zapowiedział też, iż latem tego roku niemieckie Eurofightery obejmą kolejną zmianę w ramach Baltic Air Policing, czyli misji, w ramach której lotnictwo państw NATO patroluje przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckimi (które nie posiadają własnego lotnictwa bojowego) i samym Bałtykiem. Pistorius powiedział również, iż niemieckie lotnictwo zaangażuje się w tym roku w analogiczną misję Air Policing w Rumunii.
Polecamy
Wiceszef MON: nie wyobrażam sobie wojska bez kapelanów
W wojsku oszczędności będą tam, gdzie są one możliwe. Kapelani nie są potrzebni w ministerstwach, natomiast nie wyobrażam sobie rezygnacji...
Czytaj więcejDetails