Dzieci z przedszkola w Stroniu Śląskim na zielonej szkole w województwie kujawsko-pomorskim

polska-zbrojna.pl 1 miesiąc temu

Przedszkole Miejskie im. Jana Pawła II w Stroniu Śląskim zostało zniszczone przez powódź już po raz 3 od 1997 r. W ramach linii wysiłku zdrowie, czyli jednej z 5 linii (bezpieczeństwo, zdrowie, mobilność, logistyka, szkolenie), na jakich opiera się operacja pk. Feniks, dzieci z dotkniętej klęską żywiołową placówki wyjechały na tzw. zieloną szkołę do Pieczysk w województwie kujawsko-pomorskim. Jest to element dbania o zdrowie fizyczne, jak i stan psychiczny podopiecznych przedszkola i ich rodziców po tragicznych zdarzeniach, jakich byli świadkami po 15 września.

Wspólna inicjatywa

Wyjazd jest możliwy dzięki wspólnej inicjatywie wojska oraz Urzędu Marszałkowskiego województwa kujawsko-pomorskiego. Oficerowie sekcji współpracy cywilno-wojskowej działający w rejonie wojskowych zgrupowań zadaniowych Śląsk oraz Dolny Śląsk nieustannie przebywają w rejonach południowej Polski zmagającymi się ze skutkami wielkiej wody. Szereg spotkań z władzami samorządowymi oraz mieszkańcami daje pogląd sytuacji na potrzeby pomocy, jakie w danym czasie występują w poszczególnych miejscach.

REKLAMA

Odpowiedzialna za przyjęcie dzieci ze Stronia Śląskiego jest 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej (8. K-PBOT). Całość koordynuje oficer sekcji współpracy cywilno wojskowej ppor. Julia Rozworowska-Wolańska. - Zorganizowaliśmy szereg atrakcji dla dzieci i rodziców. Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w warsztatach plastycznych, przejść prawdziwy, wojskowy tor przeszkód, uczestniczyć w balu przebierańców, zwiedzić Park Myślęcinek, pobawić się z zuchami z ZHP. Dla rodziców zaś zaplanowano zajęcia taneczne, pogadankę na temat historii Koronowa czy sesję zdjęciową. Dodatkowo dowódca Brygady oddelegował panią psycholog, która będzie świadczyć doraźną pomoc psychologiczną.

Nocleg został zapewniony w pięknej okolicy jeziora koronowskiego. W pobliżu znajduje się wiele terenów spacerowych oraz nowy plac zabaw. Zorganizowane zajęcia umożliwią odpoczynek, naukę i rozrywkę oraz co najważniejsze oderwanie się od krajobrazu miasta silnie dotkniętego ostatnią powodzią.

Tydzień odskoczni

Na prośbę dyrektor przedszkola p. Celiny Chęś-Drańczuk na miejscu będą obecni również psychologowie 8.K-PBOT. - "Obecnie realizujemy zajęcia z dziećmi w pomieszczeniach wydzielonych przez szkołę w Stroniu Śląskim. Nie może to jednak w pełni zastąpić potrzeb, jakie mamy pełniąc opiekę nad małymi dziećmi w wieku do lat 6. W związku z tym staramy się częściowo zorganizować im czas w inny sposób, wysyłając ich na wycieczki i zielone szkoły. Dzieci pytają o to, co widziały i czasami ciężko jest znaleźć adekwatne wytłumaczenie tego, co się stało dla tak małych osób. Wyjazd w miejsce z pięknymi okolicznościami przyrody, gdzie będą miały czas zorganizowany przez cały dzień, pozwoli na złapanie oddechu. W naszej placówce mamy całkowicie zerwane tynki, podłogi, zniszczone meble i zabawki. Nie zostało dosłownie nic oprócz gołych ścian, dachu i podłogi. Po wyschnięciu ruszymy z remontem. w tej chwili wygląda na to, iż jego zakończenie jest możliwe najwcześniej wiosną 2025 r.

Operacja pk. Feniks

Operacja Feniks trwa od 23 września 2024 r. Są w nią zaangażowani żołnierze wszystkich 5 rodzajów Sił Zbrojnych RP. Początkowo główny wysiłek został skierowany na umacnianie wałów przeciwpowodziowych i ewakuację ludności z terenu zagrożonego zalaniem. w tej chwili żołnierze wykonują zadania związane z odbudową głównych mostów, zapewnieniu ciągów komunikacyjnych, umacnianiu dróg, ale również na wsparciu lokalnej społeczności w wywożeniu nieczystości popowodziowych. Dostarczają również żywność, dystrybuują posiłki, wodę. Od ponad miesiąca działa szpital polowy w Nysie, prowadzona jest również dezynfekcja ulic i mieszkań. Od początku operacją dowodzi Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. dr Krzysztof STAŃCZYK.

Tekst: kpt. Paweł Banasiak
red. PZ
Idź do oryginalnego materiału