„Edukacja z wojskiem” po raz drugi

polska-zbrojna.pl 6 godzin temu

Dziś w szkołach podstawowych i średnich w całej Polsce rozpoczęły się zajęcia pod hasłem „Edukacja z wojskiem”, które potrwają do 13 grudnia. To już druga edycja programu realizowanego wspólnie przez resorty obrony narodowej i edukacji narodowej. Lekcje m.in. z zakresu bezpieczeństwa i ratownictwa prowadzą żołnierze, uczniowie spotkają się także z weteranami.

„Edukacja z wojskiem” to program edukacyjno-obronny, którego głównym celem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności, a także kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności związanych z obroną i ochroną ludności oraz zachowaniem się w sytuacjach kryzysowych.

Dziś ruszyła druga edycja projektu, przygotowanego i realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Podobnie jak w pierwszej odsłonie, biorą w niej udział uczniowie klas 1–7 szkół podstawowych oraz klas 2–4 placówek ponadpodstawowych (klasy ósme oraz pierwsze szkół średnich mają programowe zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa).

REKLAMA

– Na terenie naszego województwa lekcje takie odbędą się w 65 szkołach podstawowych i średnich. W inicjatywę tę jest zaangażowanych 37 instruktorów z siedmiu jednostek wojsk operacyjnych i terytorialnych. Są wśród nich tacy, którzy prowadzili już zajęcia z młodzieżą podczas pierwszej edycji, ale są również nowi instruktorzy, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie i są gotowi podzielić się swoją wiedzą – mówi ppor. Julia Rozworowska-Wolańska z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, koordynatorka wojewódzka projektu.

Dokładnie tak jak w pierwszej edycji, program zajęć obejmuje dwie godziny teorii i jedną praktyki. A wszystko to pod czujnym okiem przeszkolonych pod kątem metodycznym żołnierzy. W ramach bloku teoretycznego uczniowie poznają zagadnienia bezpieczeństwa, alarmowania, ochrony i ratownictwa, a także podejścia do dezinformacji. Podczas praktyki z kolei nacisk będzie kładziony na kwestie ewakuacji i wzywania pomocy, uczniowie przećwiczą też elementy resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

– Zajęcia nie skupiają się wyłącznie na tematach ogólnowojskowych, przekazujemy wiedzę w dużo szerszym aspekcie. Uczymy na przykład, iż bezpieczeństwo to również noszenie kasku podczas jazdy na rowerze czy zamykanie drzwi na klucz. Mówimy też o alarmowaniu, bo ostatnia powódź niestety dobitnie pokazała, iż ludzie nie znają alarmów, nie wiedzą, co one oznaczają i nie potrafią na nie adekwatnie reagować. Dobrze więc takie rzeczy przekazywać już za młodu – dodaje ppor. Rozworowska-Wolańska.

Podobnie jak wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy. Elementem praktycznym zajęć z uczniami będzie, na przykład, wezwanie pomocy z numeru alarmowego 112. – Wielu z nas wydaje się, iż to całkiem proste, a pod wpływem emocji nie zawsze takie jest. Bywają osoby, które wyciągają telefon z kieszeni, ale zamiast odpowiednio zareagować i zadzwonić po pomoc, wolą nagrywać dane wydarzenie. Uświadamiamy więc młodzież, iż szybkie wezwanie pomocy, przedstawienie krótkiej i rzeczowej informacji, jest w takiej sytuacji najważniejsze – mówi ppor. Rozworowska-Wolańska.
Płk Tomasz Gergelewicz z Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej, dydaktyk i autor planu zajęć w ramach projektu, podkreśla, iż ogromną zaletą szkolenia jest to, iż każdy z żołnierzy prowadzących lekcje ma dużą swobodę w realizacji programu. Wojsko nie narzuciło listy sprzętu wykorzystywanego podczas spotkań ani też sposobu prowadzenia szkoleń. – W pierwszej edycji bywało, iż w celu uatrakcyjnienia zajęć instruktorzy zabierali na lekcje fantomy, własne apteczki, maski przeciwgazowe. Pokazywali dzieciom, jak działają zapałki sztormowe czy paliwo w kostce. Na każdej lekcji liczyła się więc wizja, pomysłowość i kreatywność żołnierza prowadzącego zajęcia – podkreśla oficer.

Nowością w drugiej edycji będą spotkania z weteranami w szkołach średnich, których dyrektorzy wyrazili taką chęć. Przeszkoleni przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa żołnierze będą opowiadać o służbie na misjach i odpowiadać na pytania młodzieży związane m.in. ze współpracą międzynarodową, reprezentowaniem państwa za granicą i udziałem w zagranicznych operacjach wojskowych.

Druga odsłona projektu zakończy się 13 grudnia.

Pierwsza edycja programu „Edukacja z wojskiem” rozpoczęła się w maju tego roku. Wzięło w niej udział ponad 3 tys. placówek i ponad pół tysiąca wojskowych instruktorów.

Paulina Glińska
Idź do oryginalnego materiału