Polskie fotoradary zarejestrowały w pierwszym półroczu 2025 roku ponad 324 tysiące przekroczeń prędkości. Najwięcej naruszeń odnotował fotoradar w Warszawie - aż 5631 przypadków. System odcinkowego pomiaru prędkości na autostradzie A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi pobił rekord z liczbą 24 585 wykroczeń. Łącznie wszystkie systemy kontroli ruchu zarejestrowały setki tysięcy naruszeń.
W Polsce pomiary prędkości prowadzone są przez kilka rodzajów urządzeń. Do najpopularniejszych należą fotoradary stacjonarne, punktowe pomiary prędkości, odcinkowe pomiary prędkości oraz rejestratory przejazdu na czerwonym świetle.
Nadzór nad ruchem drogowym sprawuje komórka utworzona w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego - Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Według danych GITD, 461 fotoradarów systemu CANARD zarejestrowało w pierwszym półroczu tego roku 324,5 tysiąca przekroczeń dozwolonej prędkości.
Warszawa liderem naruszeń
Fotoradar z największą liczbą naruszeń znajduje się w Warszawie i przez pół roku zarejestrował 5631 naruszeń. Cztery kolejne urządzenia z największą liczbą wykroczeń działają w Bieruniu - 5412 naruszeń, Warszawie - 5011 i 4591 oraz w Łodzi - 4527.
System odcinkowego pomiaru prędkości okazał się równie skuteczny w wykrywaniu naruszeń. 70 takich systemów zarejestrowało 263,8 tysiąca wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.
Autostrada A4 z rekordem wykroczeń
Odcinkowy pomiar z największą liczbą wykroczeń działa na dolnośląskim odcinku autostrady A4 między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2025 roku urządzenie zarejestrowało 24 585 naruszeń.
Kolejne odcinkowe pomiary z największą liczbą przekroczeń prędkości to system w Wyszkowie - 21 689 wykroczeń oraz w Katowicach na odcinku ulicy Nikodema i Józefa Renców - 18 665 naruszeń. Na odcinku S14 Dobroń - Petrykozy w województwie łódzkim odnotowano 12 003 przekroczenia, a w Zabrzu przy alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego - 11 750.
Systemy RedLight kontrolują skrzyżowania
49 systemów RedLight monitorujących wjazd pojazdów na czerwonym świetle zarejestrowało w pierwszym półroczu tego roku 51,6 tysiąca takich wykroczeń. Najwięcej naruszeń odnotowano w Warszawie na alei Krakowskiej, ulicy Łopuszańskiej i ulicy F. Hynka - łącznie 14 861 przypadków.
W Łodzi na ulicy A. Puszkina i ulicy Rokicińskiej zarejestrowano 3119 wykroczeń. Poznań z ulicami Roosevelta, Zwierzyniecką i Święty Marcin odnotował 2170 naruszeń, Kraków z aleją Pokoju i ulicą Nowohucką - 1943, a Kielce - 1786 wykroczeń.
Przejazdy kolejowe pod kontrolą
Pięć systemów RedLight działających na przejazdach kolejowo-drogowych zarejestrowało w pierwszym półroczu tego roku 4,2 tysiąca wykroczeń polegających na niezastosowaniu się do czerwonego sygnału świetlnego. Najwięcej naruszeń odnotowano w Warszawie na ulicy Cyrulików - 1703 przypadki.
We Wrocławiu na ulicy Średzkiej zarejestrowano 1420 wykroczeń, a na ulicy Szczecińskiej - 655. W Radomsku na ulicy Piłsudskiego, gdzie system działa od lipca 2024 roku, urządzenie zanotowało w pierwszym półroczu 2025 roku 287 wykroczeń. Najmniej naruszeń - 163 - zarejestrował system RedLight w Chełmcach.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, iż w ramach rozbudowy systemu fotoradarowego finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności nie zostało jeszcze zamontowane żadne urządzenie. Termin realizacji projektu wyznaczono na połowę 2026 roku.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.