- Wszyscy na to czekaliśmy - powiedział w Polsat News generał Jarosław Kraszewski o decyzji USA zezwalającej na użycie przez Ukrainę broni dalekiego zasięgu. - Lepiej, iż wydarzyło się to później niż wcale - dodał. Ekspert zauważył, iż te rakiety nie zmienią losów wojny, ale Ukraina będzie w stanie zareagować. - Już teraz Rosja musi przemieścić samoloty. A to skraca ich zasięg - zaznaczył generał.
Gen. Kraszewski o zgodzie USA. Wskazał, jak to może wpłynąć na wojnę
- Wszyscy czekaliśmy, aż Zachód da na to zgodę - powiedział w Polsat News były szef Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN generał Jarosław Kraszewski.
W ten sposób odniósł się do decyzji USA zezwalającej na użycie przez Ukrainę broni dalekiego zasięgu, która umożliwia ataki w głąb Rosji. Jak dodał - lepiej, iż wydarzyło się to później niż wcale.
Generał Kraszewski: Ukraina będzie w stanie przed tzw. pauzą zimową
Generał zaznaczył, iż aby mówić o skuteczności ich użycia, ważne jest to, ile pocisków ma Ukraina. - Istotna jest także wielkość dostaw tej amunicji - przekazał. - Te rakiety nie zmienią losów wojny, ale Ukraina będzie w stanie zareagować przed tzw. pauzą zimową, czyli znacznym ograniczeniem ruchów na froncie - powiedział gen. Kraszewski.
Jak zaznaczył ekspert, w tym czasie nastąpi eskalacja użycia lotnictwa. - Rosja będzie atakować cywilną infrastrukturę w Ukrainie, ciepłownie, wodociągi i energetykę - wyliczył. - W przypadku ATACMS pociski mają zasięg do 300 km, a w przypadku Storm Shadow do 500 km - powiedział gen. Kraszewski.
- Odliczając konieczność odsunięcia wyrzutni od granicy, to jest to odpowiednio około 200 i 400 km. Siły Ukrainy będą mogły ograniczać logistykę Rosji. Będą mogły dezorganizować pracę lotnisk oraz niszczyć stanowiska uderzeniowe - podkreślił.
Jak przekazał ekspert, Rosjanie już teraz muszą przemieścić samoloty - a to skraca ich zasięg. - Dzięki temu Ukraina ma czas, aby się przygotować do obrony - dodał.
ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski: Rakiety przemówią same za siebie
Generał stwierdził, iż to to dobrze, iż nie znamy dużo szczegółów o rozmieszczeniach tych wyrzutni. - Dzięki temu i Rosjanie mniej wiedzą - zauważył. - Użycie wyrzutni jest proste, a czas wystrzału jest liczony w kilkudziesięciu sekundach. Cały system jest wysoce skomputeryzowany i mobilny - podsumował generał.
Zgoda USA na użycie rakiet dalekiego zasięgu. Czym są pociski ATACMS?
ATACMS to amerykański system rakietowy ziemia-ziemia, opierający się na (napędzanych paliwem stałym) pociskach balistycznych bardzo krótkiego zasięgu. Jest zaliczany do broni precyzyjnego rażenia. Ich zasięg ma wynosić do 300 km.
Pierwsze rakiety ATACMS, w tym przypadku średniego zasięgu trafiły po raz pierwszy na Ukrainę jesienią ubiegłego roku. Pociski miały zasięg około 160 kilometrów i zawierały subamunicję kasetową. Pierwsze użycie zostało potwierdzone 17 października.
Zdaniem ekspertów przekazanie rakiet ATACMS o zwiększonym zasięgu da Ukraińcom możliwość przeprowadzania uderzeń przeciwko krytycznym celom, jakim są m.in. lotniska, baterie obrony powietrznej, centra łączności i centra dowodzenia.