Historia dzieje się na naszych oczach. Po 30 latach wojsko wraca do Płocka i powiatu płockiego. Około 500 żołnierzy będzie stacjonowało w Trzepowie [FOTO]

dziennikplocki.pl 6 godzin temu

Od zlikwidowania jednostki wojskowej w Płocku, które miało miejsce dokładnie 1 stycznia 1995 roku minęło ponad 30 lat. W poniedziałek, 14 lipca 2025 roku mieszkańcy Płocka i powiatu płockiego mogli być zatem świadkami historycznego wydarzenia. Ministerstwo Obrony Narodowej, a dokładnie minister Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił uroczyście, iż żołnierze wracają do naszego regionu. Podczas konferencji prasowej wszyscy obecni na niej politycy oraz wysocy rangą oficerowie Wojska Polskiego słowo bezpieczeństwo odmieniali przez wszystkie przypadki.

W poniedziałek, 14 lipca w Starostwie Powiatowym w Płocku wicepremier, a jednocześnie minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (Polskie Stronnictwo Ludowe) w rządzie Donalda Tuska, wspólnie ze starostą płockim Sylwestrem Ziemkiewiczem podpisali list intencyjny w sprawie wytypowania oraz pozyskania i adaptacji przez Siły Zbrojne RP infrastruktury dla pododdziałów 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Pomichówka w powiecie płockim. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będzie stacjonowało w podpłockim Trzepowie, w obiekcie po byłej szkole rolniczej, a ostatnio Akademii Mazowieckiej.

– Dzięki zaangażowaniu marszałka Piotra Zgorzelskiego, patrona ziemi płockiej i dobrych inicjatyw w tym regionie, spotykamy się z panem starostą, aby podpisać list intencyjny dotyczący ulokowania batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojsko wraca do Płocka – podkreślił minister MON, Władysław Kosiniak – Kamysz.

W Trzepowie będzie stacjonowało około 500 żołnierzy. Wojskowi już służą lub przygotowują się do służby, dlatego właśnie m. in. przenoszone jest dowództwo batalionu z Pomiechówka do Płocka. Większość żołnierzy to mieszkańcy Płocka i okolic. Zgodnie z przewidywaniami pierwsi wojskowi mają trafić do Trzepowa w czerwcu 2026 roku.

Batalion, który zostanie ulokowany na terenie powiatu płockiego, będzie odgrywał istotną rolę dla wsparcia w sytuacjach kryzysowych. – Co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, będzie dawał ogromne poczucie bezpieczeństwa i realne bezpieczeństwo. Będzie gotowy do pomocy i będzie w pełnej gotowości do działań związanych z obroną ojczyzny i wsparciem lokalnych społeczności – podkreślił Kosiniak-Kamysz. Polityk zapowiedział, iż wojsko w Płocku będzie na stałe, będzie chronić, bronić, pomagać i uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności. Na koniec wicepremier serdecznie dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do inicjatywy.

Razem można dużo więcej…

– Od pewnego czasu zaczynają się dziać rzeczy dobre dla naszej wspólnoty. Przestajemy być miastem, powiatem, regionem wykluczonym w wielu dziedzinach życia. Dzisiejsze wydarzenie jest bardzo ważne i istotne. Tak jak powiedział pan premier Władysław Kosiniak-Kamysz, przyjaciel ziemi płockiej, wojsko wraca do naszego regionu – podkreślił Piotr Zgorzelski. – To tu będzie batalion składający się z blisko pięciuset żołnierzy z panem pułkownikiem Grzybem, który będzie dowódcą tej jednostki.

Wicemarszałek nie omieszkał również podziękować wszystkim zaangażowanym w tę operację. Szczególne słowa kierował do prezydenta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego (Platforma Obywatelska) Co prawda włodarza miasta nie było na konferencji, ale zamieścił długi wpis w mediach społecznościowych, który cytujemy w całości:

Współpraca przynosi efekty. Dziś w Płocku wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował powstanie w Trzepowie Batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Deklaracja szefa Ministerstwa Obrony Narodowej jest zwieńczeniem wieloletnich starań samorządu Płocka. Przez lata rządów PiS kolejne rozmowy z dowódcami WOT nie przynosiły dobrych decyzji. Dopiero zmiana rządu i zaangażowanie wiceministra MON Cezarego Tomczyka pozwoliły na skuteczne działanie, efektem którego będzie stacjonowanie żołnierzy WOT w obecnych budynkach Akademii Mazowieckiej w Płocku.
Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten proces zaczynając od Marszałka Sejmu RP Piotra Zgorzelskiego. Dziękuję również Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Krzysztofowi Stańczykowi, Dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Witoldowi Bubakowi oraz ppor. Rafałowi Nagadowskiemu. Podziękowania należą się również władzom Akademii Mazowieckiej – rektorowi Maciejowi Słodkiemu i kanclerzowi Markowi Bońkowskiemu.
Zrozumienie potrzeb samorządu Płocka w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych (zagrożenie powodziowe), otwartość w rozmowach i gotowość do współpracy tak wielu osób zaowocowało ważnymi decyzjami, których pozytywne efekty będą widoczne jeszcze w tym roku, a ich konsekwencją będzie większe bezpieczeństwo naszej lokalnej wspólnoty. Dziękuję!” (pisownia oryginalna)
O bezpieczeństwie mówił również starosta płocki, Sylwester Ziemkiewicz: – Dzisiejszy dzień to chwila, w której budujemy kolejny filar bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Zawarcie tego partnerstwa to inwestycja w przyszłość. Deklarujemy współpracę, wspólne działania i pełne wsparcie.
Samorządowiec zaznaczył, iż samorząd powiatu płockiego inwestuje w rozwój oświaty i budowanie świadomości społecznej mieszkańców pod kątem bezpieczeństwa i obronności. Dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Powiat Płocki zamierza uruchomić klasy mundurowe. Zdaniem starosty obecność Wojsku Obrony Terytorialnej na pewno będzie tym elementem, który przełoży się na dobrą współpracę, ale również na edukację i uświadamianie mieszkańców w jak niestabilnych i niebezpiecznych czasach żyjemy.

Przypomnijmy. 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej (6MBOT) składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty, rozmieszczonych w Książenicach, Radomiu, Nowym Mieście nad Pilicą i Pomiechówku, oraz samodzielnych kompanii: dowodzenia, logistycznej, saperów i szkolnej.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) zostały utworzone 1 stycznia 2017 roku, stając się piątym rodzajem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Ich podstawowym celem jest utrzymanie powszechnej gotowości do obrony państwa, obejmujące zarówno działania militarne, jak i niemilitarne. Jednym z zasadniczych zadań WOT jest wsparcie administracji publicznej i ludności w sytuacjach kryzysowych, w tym likwidacja skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań o charakterze poszukiwawczo-ratowniczym.

O planach powstanie pisaliśmy w marcu 2025 roku Batalion WOT będzie stacjonował w Płocku lub blisko Płocka?

Fot. Krzysztof Niedziela/MON oraz Urząd Miasta Płock – przyszła siedziba wojsk w Trzepowie.

Idź do oryginalnego materiału