Ile powinien wynosić Twój zapas wody?

gotowi.org 1 tydzień temu
Zdjęcie: Woda dla zwierząt


Sytuacje, w których może zabraknąć wody, mogą pojawić się nagle i bez ostrzeżenia. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wcześniej zadbać o zapas wody, szczególnie w przypadku problemów z jej dostępnością. Przygotowanie wymaga przemyślanych działań i systematyczności, dzięki czemu zapewnisz sobie komfort i bezpieczeństwo w sytuacji kryzysowej.

Codzienna rotacja zapasu wody

Na początek warto zadbać o to, aby wykorzystać obecne pojemniki na wodę w domu oraz ich regularne uzupełnianie.

Czajnik – po zużyciu wody do zaparzenia kawy czy herbaty, napełnij czajnik do pełna świeżą wodą i ją przegotuj. Będzie idealna do nawodnienia się, popicia leków, przygotowania posiłku, gdy zabraknie wody w kranie.

Konewka na balkonie – po podlaniu kwiatów napełnij konewkę świeżą wodą. Może ona posłużyć nie tylko do podlewania, ale również jako awaryjne źródło wody technicznej.

Wiadro do mycia podłóg – utrzymuj wiadro zawsze napełnione świeżą wodą, gotowe do kolejnego użycia. W razie awarii możesz użyć tej wody do spłukiwania toalety.

Kluczowym atutem tej metody jest naturalna rotacja wody, która stale wymieniana pozostaje świeża.

Wykorzystanie pustych pojemników

Możesz znacząco zwiększyć zapas wody technicznej, używając pustych baniaków i pojemników.

Po opróżnieniu baniaka lub pojemnika dokładnie go opłucz i napełnij zwykłą kranówką. Odstaw pojemnik w ciemne, chłodne miejsce, np. do piwnicy. Tego typu pojemniki idealnie nadają się do przechowywania wody technicznej, pamiętaj by odpowiednio je oznaczyć, zapobiegnie to jej użycia do celów spożywczych.

Zapas wody butelkowanej

Woda butelkowana to nie tylko wygodny, ale również praktyczny zapas, szczególnie jeżeli przestrzegasz zasad jej rotacji.

Duże baniaki – zamiast kupować małe butelki, wybieraj pojemniki o pojemności 5 litrów lub większe – są bardziej ekonomiczne. A po ich opróżnieniu zostaw robiąc zapas wody do celów spożywczych. Baniaki te wyraźnie oznakuj.

Zapas dla codziennego użytku – jeżeli regularnie pijesz wodę mineralną, warto zrobić jej większy zapas na dłuższy czas. Pamiętaj, aby zużywać starsze zgrzewki i regularnie dokupować nowe.

Zapas woda

Specjalistyczne pojemniki na wodę

Jeśli chcesz bardzo profesjonalnie zająć się gromadzeniem wody, to polecamy inwestycję w specjalne pojemniki z odpowiednimi atestami.

Pojemniki wolne od mikroplastików – takie zbiorniki są idealne do długotrwałego przechowywania wody pitnej bez obawy o skażenia. Warto wybierać pojemniki wykonane z plastiku HDPE, które są odporne na degradację i zapewniają długotrwałe przechowywanie wody bez ryzyka skażenia. Występują w różnych rozmiarach, od mniejszych kanistrów na kilkanaście litrów, po duże zbiorniki wielokrotnego użytku. Inwestycja w tego typu produkty jest szczególnie przydatna dla osób zamieszkałych w regionach narażonych na awarie infrastruktury wodociągowej.

Ile potrzebujesz wody?

Każdy powinien oszacować swoje indywidualne potrzeby wodne, uwzględniając takie czynniki jak liczba osób w gospodarstwie domowym, codzienne zapotrzebowanie na picie, gotowanie i higienę, a także specyficzne potrzeby (np. zwierzęta domowe). Taka analiza pomoże określić optymalny zapas, który warto zgromadzić, aby sprostać potencjalnym sytuacjom kryzysowym.

Jednak czyniąc te wyliczenia gwałtownie spostrzeżesz, iż każdy z nas, do codziennego życia zużywa ogromnie dużo wody (ok. 60-80 litrów). Niech cię to nie przerazi. W sytuacji awaryjnej będziesz tą samą wodę używał wielokrotnie, np. woda po gotowaniu makaronu posłuży do spłukania toalety. Ponadto gwałtownie przekonasz się, iż można się umyć w pół litra wody. W rezultacie na „czarną godzinę” powinno ci wystarczyć ok 5 litrów wody na osobę w domu, a także dodatkowa czysta woda dla wszystkich zwierzaka.

Ale zachęcamy cię do sprawdzenia naszych wyliczeń i dokonania własnych.

Dlaczego warto mieć choćby skromny zapas wody?

Brak możliwości spłukiwania wody w toalecie potrafi poważnie uprzykrzyć codzienne życie. Posiadanie wody technicznej pozwala na rozwiązanie tego problemu, jednocześnie nie zużywając wody przeznaczonej do picia czy gotowania. Co więcej, jest to wygoda, ponieważ w sytuacji nagłego braku wody nie trzeba będzie walczyć o nią w sklepie, nosić z rzeki lub innego źródła ani czekać na beczkowóz, zwłaszcza jeżeli wody zabraknie późnym wieczorem lub w innych trudnych okolicznościach.

Kluczem do komfortu i bezpieczeństwa jest odpowiednie przygotowanie oraz stała rotacja zapasu wody. Więcej porad znajdziesz w poprzednim artykule na temat wody.

Pamiętaj! Bez wody nie ma życia, wodę musisz mieć do picia, jedzenia i spraw tzw. technicznych.

Autorzy:

Jakub Kamiński oraz Agnieszka Kordalewska

Jakub Kamiński prowadzi internetowy sklep www.smaak.pl, tam znajdziesz sprawdzone i polecane przez nas produkty, które pomogą w przygotowaniach na trudne czasy.

Idź do oryginalnego materiału