Indie zaatakowały Pakistan. Jak poinformowało indyjskie ministerstwo obrony, „te kroki podjęto w następstwie barbarzyńskiego ataku terrorystycznego w Pahalgam”. „Indie wykazały się znaczną powściągliwością w wyborze celów i metod wykonania”. Resort stwierdził, iż w zaatakowanych lokalizacjach „planowano ataki terrorystyczne przeciwko Indiom”.
Armia indyjska w opublikowanym w środę w serwisie X oświadczeniu stwierdziła, iż „sprawiedliwości stało się zadość”.
Źródła wojskowe w Pakistanie poinformowały CNN, iż celem nalotów Indii było pięć lokalizacji w Pakistanie i administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. W obrębie niekwestionowanych granic kraju położone są dwie z nich.
Pierwsze ofiary
W przeprowadzonych w środę przez Indie atakach na terytorium Pakistanu zginęło osiem osób, a prawie 40 zostało rannych – poinformował rzecznik pakistańskich sił zbrojnych gen. Ahmed Szarif, cytowany przez agencję Reutera.
Według informacji przekazanej przez rzecznika, siły zbrojne Pakistanu zestrzeliły pięć indyjskich maszyn, w tym trzy samoloty Rafale i po jednym Su-30 oraz MiG-29. Miały one zostać zestrzelone, gdy znajdowały się w indyjskiej przestrzeni powietrznej.
Jednocześnie – jak przekazał rzecznik – indyjskie samoloty zostały zaatakowane dopiero po tym, jak dokonały ataków na terytorium Pakistanu. Dodał, iż żaden pakistański samolot nie został zestrzelony.
Wymiana ognia pomiędzy siłami Indii i Pakistanu miało miejsce w wielu miejscach wzdłuż linii rozgraniczenia w spornym regionie – Kaszmirze, dodał gen. Szarif.
Indyjska armia poinformowała z kolei, iż w wyniku pakistańskiego ostrzału zginęło trzech indyjskich cywilów.
Napięcia i walka o Kaszmir
Środowe ataki były pierwszą od 2019 r. akcją militarną przeprowadzoną przez Indie na terytorium Pakistanu, który oskarżyły wówczas o przeprowadzenie samobójczego ataku bombowego na indyjskich funkcjonariuszy paramilitarnych. Wcześniej, od wojny z 1971 r. Indie nie atakowały terytoriów pakistańskiego sąsiada.
Indie i Pakistan kontrolują części Kaszmiru, ale oba państwa roszczą sobie do niego pełne prawa i toczyły wojny o to terytorium. Kaszmir jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych miejsc na świecie – podkreśliła CNN. Jest też wstrząsany atakami przemocy od początku antyindyjskiej rebelii, która wybuchła tam w 1989 r.
Obecna eskalacja napięć zaczęła się od zamachu terrorystycznego. Uzbrojeni napastnicy zaatakowali turystów w miejscowości Pahalgam w Kaszmirze. Zginęło 26 osób. Policja podała, iż zamachu dokonali bojownicy zwalczający indyjską kontrolę nad zamieszkałym przez muzułmańską większość terytorium.
Indie oskarżyły Pakistan o udział w ataku i zapowiedziały odwet na tych, których uznały za odpowiedzialnych. Islamabad zaprzeczył tym oskarżeniom i zaproponował neutralne dochodzenie w sprawie incydentu.
Oba kraje gwałtownie obniżyły rangę wzajemnych stosunków. Indie nakazały swoim obywatelom powrót z Pakistanu, zamknęły główne przejście graniczne i zawiesiły udział w traktacie o podziale wody.
Pakistan zawiesił handel z Indiami i wydalił indyjskich dyplomatów. Stwierdził, iż każda próba zatrzymania lub przekierowania wody należącej do Pakistanu będzie uważana za „akt wojny”. Oba państwa zamknęły też przestrzeń powietrzną dla lotnictwa sąsiedniego państwa.