W dniach 14–18 listopada w miejscowościach Komorowo (powiat ostrowski) oraz Słupno (powiat wołomiński) realizowano kurs z prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym, którego organizatorem była 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. W pięciodniowym kursie wzięło udział blisko 30 żołnierzy służących w pododdziałach 5MBOT oraz w ramach współpracy i wymiany doświadczeń do udziału w przedsięwzięciu zaproszono żołnierzy z 12 Wielkopolskiej Brygady OT.
Terytorialsi szkolą się do obrony i wspierania lokalnych społeczności w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Wymaga to od nich nie tylko doskonałej znajomości terenu, ale przede wszystkim umiejętności prowadzenia działań zarówno w terenie lesistym – jak i zurbanizowanym. Co ważne, trwające konflikty zbrojne pokazują, iż większość walk prowadzonych jest miastach. Aby pogłębić wiedzę terytorialsów nt. specyfiki walki w mieście oraz wypracować odpowiednie metody przeciwdziałania przeciwnikowi, z inicjatywy 52 batalionu lekkiej piechoty w Komorowie zorganizowano w 5MBOT kurs walki w terenie zurbanizowanym. - Podczas kursu staraliśmy się uświadomić żołnierzom, iż czas odejść od starych paradygmatów. Obserwując szkolenie żołnierzy niektórych jednostek można zauważyć, iż stosują taktykę typowo antyterrorystyczną, a my jako żołnierze lekkiej piechoty musimy stosować procedury zgodnie ze specyfiką naszej formacji - powiedział por. Jarosław, instruktor z 52blp w Komorowie.
REKLAMA
Przed przystąpieniem do zajęć praktycznych, szkoleni zapoznali się z charakterystyką terenu miejskiego, planowaniem zadań oraz priorytetami przy prowadzeniu tego typu działań. Ważnym elementem było omówienie doświadczeń płynących z trwającego konfliktu w Ukrainie, który weryfikuje pojęcie „współczesnego pola walki” i wymaga od żołnierza ciągłego uzupełniania wiedzy w tym zakresie.
Kolejne dni poświęcono na doskonalenie praktycznych umiejętności. Terytorialsi prowadzili patrole w terenie względnie bezpiecznym, ćwiczyli poruszanie się w szyku, podchodzenie pod obiekt, pokonywanie skrzyżowań i załomów oraz przemieszczanie się w czasie walki z przeciwnikiem.
- Przy prowadzeniu zajęć podkreślaliśmy szkolonym, iż zagrożenie dociera już nie tylko z lądu, ale głównie z powietrza, a w tym samym brak ruchu, grupowanie się i zbyt długie przebywanie na terenie otwartym w terenie zurbanizowanym prowadzi do porażki. Kolejne ważne aspekty na które kładliśmy nacisk, to praca zespołowa, dbanie o bezpieczeństwo swoje i kolegów oraz szybkie uzupełnienia luk i błędów, których nigdy nie unikniemy, ale możemy wykształcić w sobie odpowiednie reakcje i odruchy. – dodał por. Jarosław
Zakończeniem kursu było wykonanie przez sekcje lekkiej piechoty postawionego zadania w oparciu o opuszczone budynki w Słupnie. Żołnierze musieli wykazać się zarówno indywidualnym, jak i zespołowym przygotowaniem taktycznym dostosowanym do specyfiki tego typu działań. Realizmu prowadzenia walki w terenie zurbanizowanym dodawał OPFOR – czyli siły przeciwnika oraz zastosowanie zestawów konwersyjnych z amunicją barwiącą UTM do karabinka MSBS GROT.