Kanada rozważa współpracę z Ukrainą w produkcji dronów

goniec.net 1 tydzień temu

Minister obrony Kanady David McGuinty poinformował, iż Ottawa, idąc za przykładem państw europejskich, rozważa dwa partnerstwa z Ukrainą w celu wspólnej produkcji dronów.

McGuinty wygłosił te komentarze 26 czerwca na konferencji prasowej po dwudniowej wizycie na Łotwie , mówiąc, iż dzięki wojnie z Rosją Ukraina poczyniła „ogromne postępy i osiągnięcia w technologii dronów” .

Dodał, iż kooperacja z Ukrainą w zakresie dronów jest „aktywnie rozważana w Departamencie Obrony Narodowej”.

Minister obrony powiedział, iż Ottawa rozważa takie samo partnerstwo, jakie nawiązały Francja i Ukraina, w ramach którego producent samochodów Renault połączył siły z ukraińskimi producentami w celu budowy fabryk dronów w obu krajach.

McGuinty powiedział, iż Kanada rozważa także inną możliwość, czyli „model duński”, w którym rząd oferuje pomoc finansową, a następnie kupuje drony bezpośrednio od ukraińskich firm.
„Przyjrzymy się obu modelom bardzo uważnie i w stosownym czasie będziemy mieli więcej do powiedzenia na ten temat” – dodał.

Rząd federalny niedawno ogłosił, iż przeznaczy 9 ​​miliardów dolarów na obronę w 2025 r., aby do marca 2026 r. osiągnąć cel NATO wynoszący 2 procent. Zwiększone wydatki na wojsko obejmą 2,1 miliarda dolarów na badania i rozwój w dziedzinie obronności, 2 miliardy dolarów na pomoc wojskową i dodatkowe partnerstwa obronne, 1 miliard dolarów na strategiczne zdolności wojskowe, takie jak zaawansowane systemy radarowe i dodatkowe pojazdy, oraz 800 milionów dolarów na nowy i istniejący sprzęt wojskowy.

Ottawa wyda również 2,6 miliarda dolarów na programy rekrutacyjne i retencyjne. Zapytany przez reporterów o więcej szczegółów na ten temat, McGuinty powiedział, iż Partia Liberalna jasno dała do zrozumienia podczas ostatniej kampanii wyborczej, iż „zajmie się kwestią wynagrodzenia dla Kanadyjskich Sił Zbrojnych”.

McGuinty powiedział, iż poprosił wiceministra Departamentu Obrony Narodowej i szefa sztabu obrony o „systematyczne zajęcie się tą sprawą”. Jednym z celów jest oferowanie zachęt do dłuższego pozostawania w wojsku i rekrutowania osób ze specjalistyczną wiedzą techniczną.

McGuinty dodał również, iż Kanada liczy na wykorzystanie pożyczek europejskich poprzez nowe partnerstwo podpisane na szczycie NATO, dodając, iż Ottawa planuje współpracę z krajami europejskimi w zakresie zakupów hurtowych.

Ottawa niedawno podpisała umowę obronną z Europą, pozwalając Kanadzie na przystąpienie i wzmocnienie wartego 240 miliardów dolarów programu Security Action for Europe Unii Europejskiej zawartego w polityce ReArm Europe. Pozwoli to Kanadzie rozpocząć rozmowy, aby ostatecznie dołączyć do europejskiego planu dozbrojenia.

Na szczycie NATO sojusz wojskowy zgodził się na zwiększenie docelowych wydatków na obronę z 2 do 5 procent PKB do 2035 r. Nowe wytyczne obejmują zarezerwowanie 3,5 procent na podstawowe wydatki na obronę oraz 1,5 procent wydatków na pozycje związane z obronnością, takie jak infrastruktura krytyczna, gotowość cywilna i cyberobrona.

Premier Mark Carney powiedział przed szczytem, ​​że spełnienie nowych wytycznych NATO oznaczałoby roczny budżet obronny w wysokości 150 miliardów dolarów. Według najnowszych szacunków NATO w 2024 r. Kanada wydała 1,45 procent swojego PKB na obronę

Idź do oryginalnego materiału