Karta dla rodzin wojskowych

polska-zbrojna.pl 2 godzin temu

W tych niebezpiecznych czasach, kiedy trzeba być gotowym na każdy scenariusz, wsparcie rodziny wojskowej jest naszym obowiązkiem – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiadając wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej. Ma ona gwarantować żołnierzom, pracownikom wojska i ich bliskim ulgi w instytucjach publicznych i preferencje, np. w komunikacji miejskiej czy dostępie do żłobków.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, iż projekt ustawy dotyczący Karty Wojskowej Rodziny został dziś przedłożony rządowi. – Chcemy oddać szacunek wielkiej rodzinie wojskowej. Nie tylko żołnierzom, bo w Wojsku Polskim służy cała rodzina. (…) Oni (…) ponoszą wielką współodpowiedzialność za to, iż ich najbliżsi mogą służyć w armii – mówił minister obrony. Jak poinformował, dla wszystkich tych, którzy mają związek z siłami zbrojnymi, będą specjalne ulgi w instytucjach publicznych i preferencje. Zaapelował też do sektora prywatnego, aby przyłączył się do tego programu. – Wojsko na to zasługuje! – podkreślił wicepremier.

O planach wprowadzenia Karty Rodziny Wojskowej szef MON-u mówił już wiosną podczas wystąpienia w Sejmie. – W wojsku służy nie tylko żołnierz, ale także i cała jego rodzina. To są setki tysięcy osób w całej Polsce, które są związane z Wojskiem Polskim, mimo iż nie noszą munduru. Są częścią wielkiej rodziny wojskowej i chcemy, aby także one zostały objęte szczególną opieką państwa z uwagi na ciężar, jaki ponoszą dla bezpieczeństwa nas wszystkich – wyjaśniał Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Prace nad nowym programem trwały w Ministerstwie Obrony Narodowej kilka miesięcy. Dziś projekt ustawy o Karcie Rodziny Wojskowej jest gotowy i został skierowany do prac rządowych, a niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych i społecznych. To pierwszy, kompleksowy akt prawny dotyczący systemu benefitów dla grupy żołnierzy i ich rodzin oraz pracowników wojska.

Dla kogo KRW?

Zgodnie z przepisami Karta będzie dokumentem identyfikującym beneficjenta programu, poświadczającym jego uprawnienia do korzystniejszego niż ogólnie obowiązujący dostępu do towarów, usług lub innych form działalności. Autorzy projektu chcą, aby prawo do jej posiadania mieli żołnierze zawodowi, żołnierze terytorialnej służby wojskowej, aktywni rezerwiści, pracownicy resortu obrony narodowej i członkowie korpusu służby cywilnej, weterani, w tym weterani poszkodowani, renciści i emeryci wojskowi oraz najbliższe rodziny tych grup. Założono, iż beneficjentami programu będą też rodzice żołnierzy zawodowych, żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, weteranów i aktywnej rezerwy, a także małżonkowie, dzieci oraz rodzice żołnierzy poległych lub zmarłych w czasie pełnienia służby wojskowej, niezależnie czy śmierć nastąpiła w związku ze służbą.

Karta będzie nieodpłatna. Wniosek o jej wydanie będzie trzeba złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem specjalnego systemu informatycznego MON-u, choć dopuszczalne będzie też złożenie go w formie papierowej. Karta będzie wydawana w formie elektronicznej – z użyciem aplikacji mObywatel – oraz w wersji tradycyjnej, w postaci karty poliwęglanowej.

Jakie ulgi?

Przepisy zakładają, iż benefity będą dotyczyć obszarów w ramach trzech grup podmiotów: resortu obrony narodowej; sektora administracji rządowej oraz sektora prywatnego i samorządów – na zasadzie dobrowolnego przystąpienia do programu.

Plany zakładają, iż ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej posiadacze Karty będą mogli liczyć na np. preferencyjne warunki korzystania z domów wypoczynkowych Agencji Mienia Wojskowego Rewita, bezpłatne korzystanie z wojskowych obiektów sportowych (hale, baseny, siłownie), a także preferencyjne warunki rekrutacji do uczelni wojskowych w przypadku dzieci żołnierzy oraz pracowników wojska. W dalszej kolejności planowane jest wprowadzenie systemu opieki psychologicznej nad członkami rodzin wojskowych (pilotażowy program takiej opieki dla żołnierzy już działa) oraz włączenie członków rodzin wojskowych do programów profilaktyki zdrowotnej. MON rozważa także rozszerzenie ułatwień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej w wojskowych ośrodkach opieki medycznej oraz utworzenie funduszu pomocy w zakresie leczenia chorób rzadkich.

Zniżki miałyby objąć również sektor administracji państwowej. MON proponuje, aby beneficjenci mogli liczyć na np. ulgowe przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego, tańsze bilety za wstęp do muzeów czy parków narodowych, ulgi w opłatach paszportowych czy preferencyjne kryteria w postępowaniu rekrutacyjnym do żłobków i przedszkoli oraz burs i internatów.

Trzecim rodzajem benefitów mają być te oferowane na zasadzie dobrowolności przez przedsiębiorców sektora prywatnego oraz samorządy. „Przedsiębiorcy zainteresowani przystąpieniem do programu oraz włączeniem wsparcia rodzin wojskowych w swoje strategie społecznej odpowiedzialności biznesu już teraz mogą się do nas zgłaszać” – zachęcają przedstawiciele MON-u (zgłoszenia należy wysłać na adres [email protected]). Z prywatną firmą, która zaoferuje preferencje dla rodzin wojskowych, MON będzie podpisywało umowy i na ich podstawie będą przyznawane uprawnienia. Każda firma, instytucja czy przedsiębiorstwo, które zostanie uczestnikiem programu, zyska prawo do posługiwania się znakiem „Tu honorujemy Kartę Rodziny Wojskowej”. Znak ten będzie mógł być wykorzystywany np. w materiałach reklamowych lub informacyjnych.

Poza określeniem zasad funkcjonowania Karty projekt ustawy ustanawia też Dzień Rodziny Wojskowej. Będzie on przypadał 15 maja.

MON liczy, iż prace legislacyjne zakończą się gwałtownie i ustawa wejdzie w życie do końca pierwszej połowy 2025 roku. Szczegółowe kwestie techniczne programu, dotyczące m.in. elementów zabezpieczeń Karty oraz wzorów Karty i znaku, będzie określać rozporządzenie.

Paulina Glińska
Idź do oryginalnego materiału