Katastrofa samolotu wojskowego w Bangladeszu pochłonęła życie 31 osób, w tym pilota i bohaterskiej nauczycielki, która wcześniej uratowała ponad 20 uczniów z płonącej szkoły. Myśliwiec F7 uderzył w budynek szkolny tuż po starcie z powodu usterki mechanicznej.
Wśród ofiar tragedii znalazł się pilot maszyny, porucznik Muhammad Taukir Islam. Zginęła również nauczycielka, która zdołała uratować ponad 20 uczniów z płonącej szkoły, ale sama zmarła później w wyniku odniesionych poparzeń.
W wyniku katastrofy rannych zostało 171 osób, głównie uczniów. Do szpitali trafiło 78 poszkodowanych z poparzeniami.
Protesty uczniów po tragedii
Setki uczniów zorganizowało we wtorek protest przed miejscem katastrofy w Milestone School and College. Demonstranci domagają się pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności oraz "dokładnego" upublicznienia tożsamości ofiar i rannych.
Protestujący żądają również wypłacenia odszkodowań rodzinom oraz natychmiastowego zaprzestania używania "przestarzałych i niebezpiecznych" samolotów szkoleniowych przez siły powietrzne Bangladeszu.
Ministerstwo zdrowia w Dhace poinformowało, iż większość rannych, w tym wiele dzieci w wieku od dziewięciu do 14 lat, trafiło z poparzeniami do siedmiu stołecznych szpitali.
Usterka mechaniczna przyczyną katastrofy
Armia Bangladeszu przekazała, iż samolot doznał usterki mechanicznej tuż po tym, gdy wystartował. Według relacji świadków, cytowanych przez portal stacji BBC, "płonący samolot uderzył w budynek szkoły".
"Na moich oczach samolot przeleciał tuż nad głowami. W środku dwupiętrowego budynku było wielu rodziców, ponieważ młodsze dzieci kończyły właśnie zajęcia" - relacjonował jeden z uczniów w rozmowie z BBC.
Żałoba narodowa i komisja śledcza
Tymczasowy gabinet premiera Muhammada Yunusa poinformował o powołaniu komisji śledczej, która ma zbadać okoliczności tragedii. Rząd ogłosił również wtorek dniem żałoby narodowej w całym kraju.
Szef rządu zapewnił, iż wszyscy poszkodowani i ich rodziny otrzymają niezbędną pomoc.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.