Nie skomentował skutków, jakie decyzja ta może mieć dla ukraińskiej gospodarki. Według Reutersa Ukraina zasadniczo podniosła czterokrotnie swoje krajowe taryfy przesyłowe gazu.
Od 1 stycznia 2025 r. nowa stawka wynosi 502 hrywien (11,95 USD) za 1000 metrów sześciennych, w porównaniu z 124 hrywnami.
Ta zmiana może kosztować ukraiński przemysł ponad 1,6 miliarda hrywien (38,2 miliona USD) rocznie, podała agencja w innym raporcie opublikowanym w tym tygodniu. Sieć tranzytowa Ukrainy jest połączona z systemami rurociągów Mołdawii, Rumunii, Polski, Węgier i Słowacji, które następnie rozciągają się na Austrię i Włochy.
Komisja Europejska starała się zminimalizować wpływ zakończenia umowy gazowej, mówiąc, iż „infrastruktura gazowa bloku jest wystarczająco elastyczna, aby dostarczać gaz niepochodzący z Rosji”. „Została wzmocniona o znaczące nowe zdolności importowe LNG (skroplony gaz ziemny) od 2022 r.”, powiedział dziennikarzom rzecznik Komisji. Wiadomość o zakończeniu przez Ukrainę tranzytu rosyjskiego gazu ma wywołać wzrost cen LNG w Azji, podał Bloomberg w czwartek, dodając, iż europejscy konsumenci przez cały czas muszą wymienić około 5% swojego gazu.
Wstrzymanie tranzytu doprowadziło już do wzrostu cen w UE do 50 euro za megawatogodzinę po raz pierwszy od ponad roku. Posunięcie Kijowa spotkało się z krytyką ze strony Bratysławy.
Premier Słowacji Robert Fico wyraził zaniepokojenie wpływem tej sytuacji na swój kraj, krytykując dominację „egoistycznych interesów narodowych” i „absurdalnych celów geopolitycznych” w UE.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/610361-kive-lose-billion-gas-transit/