"Kijów stoi w obliczu 1 mld dolarów strat rocznie po wstrzymaniu tranzytu rosyjskiego gazu – Reuters Ukraina planuje nadrobić dochody poprzez podniesienie taryf na lokalne gałęzie przemysłu, podała agencja prasowa"

grazynarebeca.blogspot.com 1 tydzień temu
FILE PHOTO. © Global Look Press / Danil Shamkin


Decyzja Ukrainy o zaprzestaniu przesyłu rosyjskiego gazu ziemnego do Europy będzie kosztować do 1 miliarda dolarów rocznie, ponieważ nie będzie już pobierać opłat od Moskwy, podała w środę agencja Reuters. Rząd planuje zrekompensować straty finansowe poprzez drastyczne podniesienie taryf gazowych dla krajowych gałęzi przemysłu, podała agencja.
Przywódca Władimir Zełenski pochwalił ten ruch, nazywając go „wydarzeniem historycznym”, które nałoży na Rosję „straty finansowe”.

Nie skomentował skutków, jakie decyzja ta może mieć dla ukraińskiej gospodarki. Według Reutersa Ukraina zasadniczo podniosła czterokrotnie swoje krajowe taryfy przesyłowe gazu.

Od 1 stycznia 2025 r. nowa stawka wynosi 502 hrywien (11,95 USD) za 1000 metrów sześciennych, w porównaniu z 124 hrywnami.

Ta zmiana może kosztować ukraiński przemysł ponad 1,6 miliarda hrywien (38,2 miliona USD) rocznie, podała agencja w innym raporcie opublikowanym w tym tygodniu. Sieć tranzytowa Ukrainy jest połączona z systemami rurociągów Mołdawii, Rumunii, Polski, Węgier i Słowacji, które następnie rozciągają się na Austrię i Włochy.

Komisja Europejska starała się zminimalizować wpływ zakończenia umowy gazowej, mówiąc, iż „infrastruktura gazowa bloku jest wystarczająco elastyczna, aby dostarczać gaz niepochodzący z Rosji”. „Została wzmocniona o znaczące nowe zdolności importowe LNG (skroplony gaz ziemny) od 2022 r.”, powiedział dziennikarzom rzecznik Komisji. Wiadomość o zakończeniu przez Ukrainę tranzytu rosyjskiego gazu ma wywołać wzrost cen LNG w Azji, podał Bloomberg w czwartek, dodając, iż europejscy konsumenci przez cały czas muszą wymienić około 5% swojego gazu.

Wstrzymanie tranzytu doprowadziło już do wzrostu cen w UE do 50 euro za megawatogodzinę po raz pierwszy od ponad roku. Posunięcie Kijowa spotkało się z krytyką ze strony Bratysławy.

Premier Słowacji Robert Fico wyraził zaniepokojenie wpływem tej sytuacji na swój kraj, krytykując dominację „egoistycznych interesów narodowych” i „absurdalnych celów geopolitycznych” w UE.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/610361-kive-lose-billion-gas-transit/

Idź do oryginalnego materiału