Ogłoszenie Nehammera w sobotę nastąpiło dzień po tym, jak liberalna partia NEOS zrezygnowała z dalszych negocjacji koalicyjnych celem utworzenia rządu koalicyjnego bez skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii.
W przypadku nowych wyborów prawicowa FPOe mogłaby liczyć na spektakularne zwycięstwo. Najnowsze badania wskazują na duży wzrost głosów w porównaniu z ostatnimi wyborami do Rady Krajowej. Potem FPOe mogłaby znacząco zwiększyć swój wynik z 29 proc. do ok. 35 proc. To byłby wymarzony scenariusz dla Władimira Putina.
NEOS wymieniła budżet i konkurencyjność jako punkty sporne z centroprawicową Austriacką Partią Ludową (OeVP) Nehammera i centrolewicową Partią Socjaldemokratyczną (SPOe).
Dzień później Nehammer podjął decyzję o rezygnacji. „Negocjowaliśmy uczciwie i przez długi czas” — napisał Nehammer w oświadczeniu na X w sobotę. „Nie jest możliwe porozumienie z SPOe w kluczowych kwestiach”, dodał.
„Partia Ludowa dotrzymuje swoich obietnic: Nie zgodzimy się na środki, które są wrogie korzyściom i biznesowi, ani na nowe podatki”, przekazał Nehammer. „Dlatego też kończymy negocjacje z SPOe”, podkreślił.
— zapowiedział austriacki kanclerz.
Fiasko rozmów, które formalnie rozpoczęły się w listopadzie, wzmacnia pozycję antyimigranckiej, prorosyjskiej Wolnościowej Partii Austrii, która zajęła pierwsze miejsce we wrześniowych wyborach krajowych, podwajając swoje poparcie. Nie ma jednak możliwości utworzenia rządu, ponieważ wszystkie inne główne partie odmawiają współpracy z nią.
Czołowi członkowie skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) Christian Hafenecker (w pierwszym rzędzie po lewej) i sekretarz generalny Michael Schnedlitz (w pierwszym rzędzie po prawej) reagują w Wiedniu wraz ze zwolennikami FPOe na wstępne wyniki wyborów parlamentarnych w Austrii. 29 września 2024 r.
W piątek sekretarz generalny FPOe Michael Schnedlitz wezwał Nehammera do ustąpienia po wycofaniu się NEOS.
— powiedział Schnedlitz.
Impas po wyborach w Austrii
Mimo wygranej FPOe we wrześniowych wyborach parlamentarnych prezydent Austrii powierzył misję stworzenia rządu Nehammerowi. Argumentował, iż chadecy i socjaldemokraci stanowczo wykluczyli wejście do rządu z Kicklem jako premierem. Ugrupowania te zarzucają FPOe ekstremizm, bliskie powiązania z Rosją, chęć ograniczenia roli kobiet w życiu publicznym i posługiwanie się retoryką pogłębiającą podziały społeczne.
Jego ugrupowanie zasłynęło z bardzo restrykcyjnej polityki migracyjnej, na której oparło swoją kampanię. Na sztandary wyniosło ono hasło: „Twierdza Austria — Twierdza Wolność”. Partia wzywa do odsyłania migrantów do ich państw ojczystych oraz do przywrócenia „homogeniczności” w społeczeństwie, którą przedstawia jako alternatywę dla różnorodności.
Jeśli chodzi o politykę zagraniczną, partia Kickla ma bardzo krytyczny stosunek do UE. Przychylne stanowisko zajmuje jednak wobec Rosji — mimo jej agresji w Ukrainie nie widzi żadnego problemu w uzależnieniu Austrii od rosyjskiego gazu.
Już przed wyborami niektórzy obawiali się, iż zwycięstwo FPOe pozwoli stworzyć populistyczny, przyjazny Rosji blok w Europie Środkowej rozciągający się od granicy Ukrainy ze Słowacją i Węgrami do granicy Austrii ze Szwajcarią. A to pomoże Władimirowi Putinowi siać niezadowolenie w sercu Europy.
Agencja dpa zauważyła, iż według najnowszych sondaży, gdyby w Austrii odbyły się nowe wybory, FPOe mogłaby spodziewać się jeszcze wyraźniejszego zwycięstwa niż we wrześniu.