Czadajew uważa, iż USA podejmą zdecydowane kroki, aby odzyskać pozycję światowego lidera. W wywiadzie dla Business Gazeta.ru przyznaje, iż spodziewa się presji gospodarczej, wojskowej i cyfrowej ze strony nowej administracji USA. Nie będzie to jedyny problem Rosji. Mówi o „dużym ciosie dla reputacji Moskwy” sprzed miesiąca, który będzie rezonował.
Jeśli chodzi o BRICS, Chadajew jest sceptyczny co do przyszłości organizacji, mówiąc, iż „BRICS może się rozpaść, zwłaszcza biorąc pod uwagę, iż nie wyszedł poza etap spotkań”.
Indie mogą przejąć rolę Chin jako „fabryki świata”
Kojarzony z Kremlem analityk przekonuje Stany Zjednoczone będą próbowały stworzyć drugą „fabrykę świata” w Indiach, aby konkurować z Chinami.
— mówi Czadajew.
Upadek Syrii, duży cios wizerunkowy dla Rosji i Iranu
Analityk postrzega wydarzenia w Syrii, czyli upadek reżimu Baszszara al-Asada jako cios wizerunkowy dla Rosji i Iranu. „Upadek Syrii to duży cios dla reputacji zarówno Rosji, jak i Iranu” — przekonuje.
Jednocześnie ostrzega, iż Rosja może znaleźć się w sytuacji podobnej do Syrii w ciągu 5-6 lat, chyba iż zostaną wprowadzone wewnętrzne zmiany. Jego zdaniem operacja wojskowa w Ukrainie powinna zostać wykorzystana jako okazja do przeprowadzenia reform.
— przekonuje.
Zdaniem analityka Rosja, rozpatrujące swoje plany dotyczące ofensywy wojskowej w Ukrainie, powinna wyciągnąć wnioski z interwencji w Syrii. W obu konfliktach nieosiągnięcie decydujących zwycięstw doprowadziło do przedłużającej się niestabilności i cykli przygotowawczych do przyszłych działań wojennych. Rozejm bez ostatecznego rozstrzygnięcia, jak miało to miejsce w Syrii, grozi podobnymi długoterminowymi konsekwencjami w Ukrainie, gdzie obie strony przegrupowałyby się w celu wznowienia konfliktu.
Aleksiej Czadajew zawsze zaskakiwał swoimi poglądami. W jednym z wywiadów przekonywał, iż rosyjskie wojsko „jako całość, jako struktura, w obecnej formie — mówiąc wprost — ma ograniczoną przydatność do nowoczesnych działań wojennych”.
„Zasadnicze wady leżą nie w umiejętności gromadzenia siły roboczej, zaopatrzenia, broni, a choćby nie w zarządzaniu jako takim, ale w poziomie myślenia strategicznego, jakości zrozumienia tempa i logiki konfrontacji” — mówił wówczas, komentując zamieszanie Rosji na froncie ukraińskim.
„Albo walczymy, albo się poddajemy, nie ma trzeciej opcji. Więc zdecydujmy. Ale jeżeli pytasz mnie, jestem za walką” — dodał wtedy Czadajew.
Kim jest Aleksiej Czadajew?
Dwudziestokilkuletni Aleksiej Czadajew z uśmiechem na ustach przyczynił się do stworzenia putinowskiego potwora, czym zapracował sobie na awans w strukturach władzy. Został szefem wydziału politycznego Jednej Rosji.
– Pisałem przemówienia dla Putina i Miedwiediewa. Putin bardzo dokładnie pracuje nad treścią swoich tekstów, sprawdza je po kilka razy, zastanawia się, co i jak powiedzieć. A Miedwiediew dba przede wszystkim o to, jak zostanie odebrany, czy uznają go za wystarczająco nowoczesnego oraz inteligentnego, stąd te wszystkie jego gadżety i cytaty — mówi Czadajew.
W Polsce ukazała się książka „Oddział chorych na Rosję”, która została wydana przez Wydawnictwo Znak Literanova. Przeczytamy w niej m.in. o historii Czadajewa.