Diecezjalny kościół św. Piotra i Pawła na Placu Wolności ma nowego gospodarza. Od 1 sierpnia za zarządzanie parafią odpowiadać będzie zgromadzenie misjonarzy Klaretynów.
Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła został wybudowany w drugiej połowie XIX wieku z przeznaczeniem na zbór ewangelicki i taką funkcję pełnił do zakończenia II wojny światowej. Kilkanaście dni po wkroczeniu wojsk radzieckich do miasta świątynię przejął kościół katolicki, a od 1946 roku funkcjonuje w nim parafia pw. św. Piotra i Pawła.
Zabytkowy budynek wymaga regularnych prac konserwatorskich – na sytuację parafii wpływa też przedłużający się remont Placu Wolności, który utrudnia odbywanie się tam ślubów czy innych uroczystości. Te czynniki najprawdopodobniej wpłynęły na decyzję Kurii Bydgoskiej o powierzeniu parafii zgromadzeniu Zgromadzeniu Misjonarzy Klaretynów Prowincji Polskiej. Umowa pomiędzy Diecezją Bydgoską, reprezentowaną przez biskupa Krzysztofa Włodarczyka, a zgromadzeniem reprezentowanym przez o. Prowincjała Piotra Bęzę CMF.
Klaretyni obejmują parafię św. Piotra i Pawła. Kim są?
Klaretyni to zgromadzenie, które powstało w Hiszpanii w XIX wieku. Założycielem był Antoni Klaret wraz z 15 innymi misjonarzami. Ich działalność ma na celu chęć ratowania ludzi z ich przeróżnych, trudnych sytuacji, ale przede wszystkim z nieszczęścia grzechu, który sprowadza smutek i cierpienie (co popularnie nazywamy pragnieniem spełnienia misji). Po drugie, jest to bardzo szczególne spojrzenie na Maryję, która również toczy walkę ze złem tego świata. Jest to więc Kobieta waleczna i zwycięska – Matka Apostołów. Po trzecie – jest to styl życia szeroko otwarty na współpracę z innymi.
Symbolem wyrażającym to, co się dzieje w sercu klaretyna jest ogień, czyli gorący zapał do wypełniania misji. Czasem są to drobne sprawy, a czasem wielkie wyzwania, ale spełniane z ogniem w sercu.
@metropoliabydgoska.pl W budynku dyrekcji kolei przy Dworcowej ma powstać hotel. Uda się? #bydgoszcz #metropoliabydgoska #bydgoszczanie #kujawskopomorskie #dlaciebie ♬ original sound – MetropoliaBydgoska.PLHistoria Misjonarzy Klaretynów w Polsce rozpoczęła się w latach dwudziestych minionego wieku. Wówczas to, ze względu na dużą grupę Ślązaków, Zarząd tworzącej się wtedy Prowincji Niemieckiej planował założenie domu zakonnego na terenie Śląska. Klaretyni, przy okazjonalnych pobytach na Śląsku, poszukiwali odpowiedniego miejsca dla nowej fundacji. W roku 1931 w Miedarach (nieopodal Tarnowskich Gór) rozwinęła działalność sekta Gottsgemeinde (odłam Świadków Jehowy), gwałtownie zdobywając swoich wyznawców.
– Sytuacja ta zmusiła miejscowego proboszcza do poszukiwania pomocy duszpasterskiej. Korzystając z nadarzającej się sposobności ojciec Matysiok w imieniu Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów wyraził gotowość podjęcia się pracy duszpasterskiej w Miedarach – czytamy na stronie zgromadzenia. Po II wojnie światowej zakon działał głównie na terenie Śląska; w latach 70. główną siedzibę zakonu przeniesiono do Wrocławia. W roku 1988 w Warszawie utworzono Kurię Prowincjalną, a rok później polscy Klaretyni objęli pierwszą miejską parafię w Łodzi.
Zmiany w parafii św. Piotra i Pawła
Zgromadzenie Klaretynów obejmie parafię św. Piotra i Pawła z dniem 1 sierpnia. Nowym proboszczem będzie ojciec Michał Serwiński. Dotychczasowy proboszcz ks. Ryszard Szymkowiak z dniem 1 sierpnia obejmie parafię Św. Jakuba Apostoła w Wielowiczu, natomiast ks. Rafał Wegner rozpocznie posługę w charakterze wikariusza w Parafii Matki Bożej Matki Kościoła w Bydgoszczy i zostanie mianowany diecezjalnym duszpasterzem słabowidzących i niewidomych.
CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH PERSONALNYCH W PARAFIACH DIECEZJI BYDGOSKIEJ