Kujawsko-pomorscy terytorialsi w operacji „Feniks”
polska-zbrojna.pl 3 miesięcy temu
23 września rozpoczęła się operacja pod kryptonimem „Feniks”, w którą jest zaangażowanych ponad 200 żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W niesieniu szeroko pojętej pomocy na terenach popowodziowych uczestniczą terytorialsi ze wszystkich 4 batalionów 8 K-PBOT z Torunia, Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka. Zaangażowane zostały również samodzielne kompanie. W razie potrzeby doraźnie do pomocy może być kierowanych więcej żołnierzy. W ostatni weekend z 8 K-PBOT było ich ponad 400.
Kompania logistyczna zaangażowana w Lądku-Zdroju
Zniszczona infrastruktura miejska wymaga pomocy logistycznej. Żołnierze kompanii logistycznej (klog) 8.K-PBOT pomagają, m.in. przygotowując i rozwożąc posiłki. Sprzęt wydzielony wspólnie z żołnierzami (cysterna wody pitnej, pojazd do przewozu chleba, pojazd chłodnia do transportu posiłków czy kuchnie polowe) umożliwia przygotowanie gorącego posiłku, który jest następnie rozdawany wolontariuszom, strażakom, policjantom i żołnierzom pomagającym w usuwaniu skutów powodzi. Żywność jest również dowożona do najbardziej poszkodowanych okolicznych wiosek jak m.in. Trzebieszowice i Radochów.
REKLAMA
81 blp dalej pomaga w Stroniu Śląskim, 82 blp w Kłodzku
Charakter działań żołnierzy w miejscowości Stronie Śląskie koncentruje się już praktycznie w całości na usuwaniu zniszczeń. W ostatni weekend blisko 200 żołnierzy z 81 blp i kompanii saperów wspierało okolicznych mieszkańców w usuwaniu zniszczonych sprzętów i ratowaniu dobytku, który pozostał. Osady rzeczne i inne nieczystości muszą zostać jak najszybciej usunięte z mieszkań i domów, aby umożliwić osuszanie pomieszczeń podczas ostatnich ciepłych dni. Toruńskich żołnierzy wspomagał na miejscu ich dowódca batalionu, cz.p.o. mjr Daniel SIUDAK.
Brzeg Dolny - umacnianie wałów
W sobotę 50 żołnierzy 84 batalionu lekkiej piechoty (blp) z Włocławka zostało skierowanych do pomocy w umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w miejscowości Brzeg Dolny. Wysoki stan wody na Odrze podczas przechodzącej fali powodziowej spowodował konieczność działania zarówno w dzień jak i w nocy. W miejscowościach Prochowice i Kwiatkowice kontrolują i umacniają wały również żołnierze 83 blp i kompanii szkolnej.
Operacja pk. „Feniks”
W poniedziałek Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczęły operację pod kryptonimem „Feniks”, której celem jest łagodzenie skutków powodzi dla społeczności lokalnych oraz przyspieszenie odbudowy infrastruktury. Zaangażowane są Wojska Obrony Terytorialnej, wojska inżynieryjne oraz logistyka. Dowódcą operacji jest Dowódca WOT gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, który był wcześniej Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Resort obrony chce wspierać przedsiębiorców, którzy zatrudniają żołnierzy WOT
Ministerstwo Obrony Narodowej opracowało projekt nowelizacji ustaw, w celu zachęcenia pracodawców do zatrudniania żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy. Celem regulacji - jak podał resort - jest podniesienie atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej i zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych RP. O tym, iż rząd będzie pracować nad regulacjami, które mają dotyczyć wzmocnienia Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), mówił w piątek w Nowej Soli premier Donald Tusk podczas kolejnego posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego. "Już nikt nie będzie w Polsce debatował o tym, czy WOT jest potrzebny, czy nie, bo najlepiej się udowadnia, czy ktoś jest potrzebny w czasie takich sytuacji, jak ta" - zaznaczył szef rządu.
"Celem projektu jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy, przez wprowadzenie preferencji podatkowych, preferencji przy ubieganiu się przez takiego przedsiębiorcę o udzielenie zamówienia publicznego oraz zastąpienie odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej – świadczeniem początkowym" - czytamy w informacji o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych w projekcie. Zasadnicza zmiana ma polegać m.in. na zastąpieniu odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej – świadczeniem początkowym. w tej chwili pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia.
Planowany termin przyjęcia przez rząd projektu, za który odpowiada wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, to IV kwartał 2024 r.