Według Głównego Urzędu Statystycznego w Poznaniu mieszka ponad 538 tysięcy ludzi. Ale dane uzyskane na podstawie logowań telefonów komórkowych wskazują, iż faktycznie jest ich ponad 716 tysięcy. Urzędnicy przekonują jednak, iż na co dzień z przestrzeni miejskiej korzysta prawie milion osób.
Ile osób mieszka tak naprawdę w Poznaniu?
Miasto pozyskało dane mobilne od firmy Selectivv. W jej bazie znajdują się informacje o 24 milionach użytkowników urządzeń mobilnych – np. telefonów – w całej Polsce. Na ich podstawie można dokładniej oszacować liczbę osób, które przewinęły się przez stolicę Wielkopolski w ubiegłym roku.
Zgodnie z otrzymanymi danymi rzeczywista liczba mieszkańców Poznania wynosiła w 2024 r. aż 716,8 tys. osób. Rzeczywista – czyli bazująca na tych, którzy (średnio w roku) przebywali w stolicy Wielkopolski przez minimum 22 noce w miesiącu. To o 180 tys. więcej w porównaniu do danych publikowanych przez GUS i o blisko 250 tys. więcej niż znajduje się w rejestrach urzędowych. W porównaniu do 2022 roku rzeczywista liczba mieszkańców zwiększyła się o 38 tys. osób.
Nie tylko mieszkańcy
Tak naprawdę jednak codziennie w stolicy Wielkopolski przebywa znacznie więcej ludzi. W ciągu dnia regularnie przyjeżdżają tu mieszkańcy okolicznych gmin, którzy pracują, uczą się, a czasami po prostu załatwiają swoje sprawy w Poznaniu.
Dane mobilne pokazują, iż w 2024 r. w dzień z przestrzeni miejskiej korzystało średnio aż 942,7 tys. ludzi. Aż 29 % (269 tys.) stanowiły osoby spoza Poznania. Z uzyskanych informacji wynika również, iż łącznie codziennie w stolicy Wielkopolski przebywała prawie połowa (45 proc.) mieszkańców gmin Metropolii Poznań.
Wśród przyjezdnych są osoby, które odwiedzają Poznań regularnie (czyli są tu minimum 4 godziny, przez co najmniej 11 dni każdego miesiąca). Są też i tacy, którzy przyjeżdżają tylko okazjonalnie (średnio cztery godziny w miesiącu). Wśród tych pierwszych niemal wszyscy (99 proc.) mieszkają w gminach metropolii. Najwięcej regularnych gości przyjeżdża do nas ze Swarzędza, Lubonia i Tarnowa Podgórnego.
Gości okazjonalnych jest bardzo dużo – w 2024 r. były to łącznie 2 mln osób. Najwięcej z nich przyjeżdżało z Ukrainy (371,8 tys.). Na drugim miejscu jest woj. mazowieckiego (253,9 tys.). Dalej województwo dolnośląskie (229,5 tys.), Niemcy (135 tys.) i woj. zachodniopomorskie (126,9 tys.).
Dane mobilne rzucają też nowe światło na żyjące w Poznaniu osoby z innych krajów. W minionym roku w stolicy Wielkopolski mieszkało 79,3 tys. cudzoziemców. Większość – aż 93 proc. – to obywatele Ukrainy (68,8 tys.) i Białorusi (4,7 tys.). Obcokrajowcy stanowili 11 proc. rzeczywistej liczby mieszkańców Poznania, ale było ich o 2 proc. mniej w porównaniu z 2022 rokiem.
– Dane mobilne potwierdzają, iż każdego dnia z przestrzeni publicznej korzysta prawie milion osób – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta. – Poza poznaniakami są to przede wszystkim mieszkańcy Metropolii Poznań. Połowa z nich przebywa tu regularnie, a ponad jedna trzecia – okazjonalnie. Z tych statystyk wynika również, iż najwięcej osób przewija się przez Poznań w godz. 8 – 17 w dni robocze oraz w godz. 11 – 18 w weekendy. Widzimy też, iż faktycznie w naszym mieście mieszka więcej osób, niż podaje GUS. To dla nas bardzo ważna informacja – dodaje.
460 tysięcy z nich rozlicza swój PIT na rzecz stolicy Wielkopolski.
-Każdy podatek płacony w Poznaniu oznacza większy budżet np. na nowe chodniki, parki i skwery, remonty ulic czy modernizacje szkół i przedszkoli – dodaje Wiśniewski.