Władze Moskwy pod presją Kremla oraz służb specjalnych zdecydowały się na, na razie tymczasowe, zamknięcie muzeum GUŁAGu. Dalszy los placówki uznanej w 2021 r. przez europejską wspólnotę muzealną za najlepsze muzeum w Europie jest nieznany.
Formalnym pretekstem do wstrzymania jego działalności były przyczyny natury technicznej. W br. kilkakrotnie wysyłano tu inspekcje, które miały stwierdzić nieprzydatność obiektu do użytkowania. Oficjalna przyczyna zawieszenia działalności to naruszenie przepisów przeciwpożarowych. Pracownicy muzeum sądzą jednak, iż jest to tzw. zasłona dymna mająca ukryć rzeczywiste powody niechęci władz do placówki.
Jedną z ostatnich dużych akcji przeprowadzonych przez muzeum GUŁAGu była tzw. Modlitwa Pamięci zorganizowana 30 października br, upamiętniająca ofiary represji stalinowskich.
Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę władze rosyjskie przyśpieszyły zmiany w polityce historycznej. Jednym z przejawów jest zakaz poruszania tematu terroru stalinowskiego. Zakazano m.in. działalności Stowarzyszenia Memoriał. Rząd zapowiedział zaprzestanie polityki rehabilitacji ofiar represji komunistycznych oraz rewizji podjętych wcześniej decyzji.
Źródło: moscowtimes.ru
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium