Cztery dni Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO okazały się intensywnym czasem dla światowej branży obronnej. Biznesowe wydarzenie w Targach Kielce odwiedziło ponad 28 tysięcy osób, kolejne 12 tysięcy pojawiło się w kieleckim ośrodku podczas Dnia Otwartego Wystawy Sił Zbrojnych w sobotę 7 września.
32. edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Targach Kielce była kluczowym wydarzeniem dla branży obronnej. Ofertę zaprezentowało 769 firm, w tym 416 z Polski i 353 z 34 krajów. Najliczniejsze reprezentacje przedsiębiorstw przyjechały ze Stanów Zjednoczonych (53), Wielkiej Brytanii (34), Australii (31), Niemiec (30), Kanady (27), Korei Południowej (27) i Danii (18). Tradycyjnie jak co roku niezwykłe zaangażowanie w przygotowanie kieleckiego wydarzenia zaprezentowała Polska Grupa Zbrojeniowa – Partner Strategiczny MSPO. Dzięki współpracy Targów Kielce i PGZ udało się stworzyć wydarzenie, które po raz kolejny stało się miejscem spotkań elity przemysłu zbrojeniowego z kraju i ze świata i które spełniło oczekiwania wystawców i gości.
Rekordowa liczba zwiedzających MSPO 2024
Ofertę najnowszych technologii, rozwiązań dla obronności poznało ponad 28 tysięcy osób z różnych stron świata, to o dwa tysiące więcej niż w ubiegłym roku. W tym gronie jest także 65 delegacji zagranicznych z 47 krajów, m.in. z Australii, Belgii, Cypru, Danii, Estonii, Filipin, Francji, Indii, Indonezji, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Malezji, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Włoch czy Bangladeszu.
Prezydent, Marszałek i Minister Obrony Narodowej na MSPO
- MSPO odwiedziło bardzo wielu oficjalnych gości z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej panem Andrzejem Dudą na czele. Ale co najważniejsze wszyscy, jednym głosem mówili o bezpieczeństwie narodowym naszego kraju. Warto też dodać, iż pan Szymon Hołownia był pierwszym w historii Salonu Marszałkiem Sejmu, który przyjechał do Targów Kielce na otwarcie MSPO – mówi prezes Andrzej Mochoń.
Jak zaznaczał Marszałek Sejmu, obecność Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej, Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wielu ministrów, marszałka świadczy o wadze Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. – Jest to dowód na to, jak przedstawiciele władzy wykonawczej, reprezentowanej także przeze mnie, myślą o sprawach Polski w tożsamy sposób – podkreślił marszałek Hołownia. - Dzisiaj mamy do zrobienia kawał roboty. Bezpieczeństwo jest wartością, a wartość nie ma ceny. My wszyscy i w Sojuszu Północnoatlantyckim, i w Polsce, tu na tych targach, w pracach w Parlamencie, w pracach w rządzie dajemy tego dowód – zaznaczył w halach Targów Kielce.
- Tegoroczne MSPO to największy w historii Polski Salon Przemysłu Obronnego. Targi Kielce są przykładem niezwykłego rozwoju i są bardzo potrzebne dla rozwoju świętokrzyskiego. Niech te targi będą wielką wizytówką Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślał wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Wydarzenie odwiedził także Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wielu innych ministrów, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich i miasta Kielce, z prezydentką Kielc Agatą Wojdą na czele. Wart podkreślić, iż szef MON, po raz pierwszy w historii MSPO gościł w Targach Kielce nie tylko podczas inauguracji Salonu, ale również w ostatnim dniu wydarzenia.
Kontrakty na miliardy złotych w Targach Kielce
Jak zaznaczył minister Kosiniak-Kamysz, podczas 32. edycji MSPO podpisane zostały ważne kontrakty na sumę sięgającą około 2 mld złotych. Pięć umów podpisała Agencja uzbrojenia m.in. z hiszpańską firmą Indra Sistemas na dostawy 15 systemów, na które czekają żołnierze obsługujący wojskowe porty lotnicze. Wartość kontraktu to 1,1 mld złotych.
WB Electronics dostarczy z kolei do Agencji zestawy Miniaturowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye. Wartość umowy wynosi 24 milionów złotych. Rząd Stanów Zjednoczonych zobowiązał się na dostawę 31 sztuk odbiorników radiowych dla przeciwlotniczych i przeciwrakietowych dla zestawów średniego zasięgu Wisła i krótkiego zasięgu Narew. Wartość umowy wynosi około 16,7 miliona dolarów. Kolejne najważniejsze dla rozwoju obronności umowy zawierane były w kuluarach.
Efektem nawiązanej rok temu współpracy pomiędzy Polska Grupą Zbrojeniową, Wojskowymi Zakładami Łączności nr1 oraz firmą ICEYE była premierowa prezentacja Mobilnej Platformy Rozpoznania Satelitarnego ISR. Platforma ta umożliwi szybkie przekazywanie danych satelitarnych do polskich sił zbrojnych.
Podczas 32. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, tradycyjnie już, wręczone zostały prestiżowe nagrody i wyróżnienia, które honorują wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie obronności oraz innowacyjnych technologii.
Nagrody DEFENDER w ostatnim dniu targów obronnych
Nagrody DEFENDER przyznawane są za szczególne osiągnięcia w dziedzinie obronności, zarówno dla firm, jak i instytucji. W tym roku nagrodzono m.in. innowacyjne pojazdy, systemy amunicji krążącej, systemy lokacji pasywnej oraz inne nowoczesne rozwiązania wspierające bezpieczeństwo. Nagrodę wybiera Rada Programowa targów MSPO pod przewodnictwem Pawła Bejda, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Tegoroczne wyróżnienia wręczył obecny na gali Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier wręczył także wyróżnienie specjalne Ministra Obrony Narodowej.
Wręczono także nagrody za aranżację stoisk targowych, które wyróżniały się nie tylko estetyką, ale i funkcjonalnością, przyznając wyróżnienia w ramach konkursu TOP DESIGN 2024.
W trakcie uroczystości uhonorowano również firmy obchodzące swoje jubileusze, przyznano nagrody specjalne, a także wyróżnienia od kluczowych instytucji wojskowych, takich jak Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Galę zakończona wręczeniem nagrody specjalnej Prezydenta RP.
MSPO 2025 z budową nowej hali
Tuż po zakończeniu 32. edycji w Targach Kielce ruszają przygotowania do kolejnej. - W przyszłym roku spotkamy się podczas MSPO w nieco innej rzeczywistości ze względu na budowę hali, która rozpocznie się wiosną. Zapewniam jednak, iż choćby nie zauważą Państwo tego procesu, a zespół Targów Kielce będzie pracował ze zdwojoną siłą, żeby przyszłoroczny Salon spełnił wszystkie oczekiwania. Zaś Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego 2026 to będzie już zupełnie inna historia – mówił prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń na zakończenie tegorocznego Salonu.
Tekst: Katarzyna Detka/ Targi Kielce