MSWiA: inwestycja w zaporę na granicy przynosi rezultat

polska-zbrojna.pl 3 godzin temu

Polskie granice muszą być bezpieczne i tutaj nie będzie żadnych kompromisów – zaznaczył wiceminister Cezary Tomczyk. Wiceszef MON-u poinformował, iż Sztab Generalny Wojska Polskiego zakończył opracowywanie projektu „Tarczy Wschód”, a rząd pracuje nad przepisami, które pozwolą jeszcze w tym roku ruszyć z jej budową na granicy z Rosją i Białorusią.

W czwartek Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, Czesław Mroczek, wiceminister MSWiA, oraz Cezary Tomczyk, wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej spotkali się z żołnierzami i funkcjonariuszami pełniącymi służbę na polsko-białoruskiej granicy. – Kilka miesięcy temu zapadły tu ważne decyzje dotyczące uszczelnienia granicy, wprowadzenia strefy buforowej, sprowadzenia oddziałów prewencji Policji, szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zostały też podpisane i wdrożone do realizacji umowy na uszczelnianie zapory – mówił minister Siemoniak. Jak poinformował szef MSWiA, plan inwestycji został już zrealizowany w 50 procentach, a na umocnionych odcinkach granicy nie są notowane próby nielegalnego jej przekroczenia. – Niestety wcześniej było tak, iż wystarczył lewarek i kilkadziesiąt sekund, żeby przez granicę nielegalnie przejść. Inwestycja w zaporę przynosi rezultat – powiedział Siemoniak.

REKLAMA

– Do końca roku będziemy mieli zakończony proces budowy i modernizacji zapór. Na wiosnę przyszłego roku zostanie wykonany odcinek zapory optoelektronicznej na Bugu. To zakończy cały proces wzmacniania zapory – dodał wiceminister Mroczek. Poinformował także, iż za kilka tygodni rozpocznie się rekrutacja do oddziałów Straży Granicznej, przeznaczonych do wzmocnienia granicy z Rosją i Białorusią. Możliwość tworzenia takich oddziałów to wynik nowelizacji ustawy o Straży Granicznej. – Wszystko z myślą o tym, by wygasić szlak migracyjny organizowany przez grupy przestępcze, wspierany przez służby białoruskie i rosyjskie – zapewniał wiceminister.

O wojskowej części planu uszczelnienia granic państwa mówił natomiast Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Sztab Generalny Wojska Polskiego kilka tygodni temu zakończył projektowanie „Tarczy Wschód”, czyli systemu fortyfikacji i umocnień, który będzie budowany sukcesywnie przez kolejne cztery lata na granicy polsko-białoruskiej i polsko-rosyjskiej – mówił wiceszef MON-u. Dzięki tym inwestycjom zostaną zwiększone zdolności przeciwzaskoczeniowe, mobilność i ochrona wojsk własnych oraz ochrona ludności cywilnej. Budżet „Tarczy Wschód” jest szacowany na 10 mld zł, a zakończenie jej budowy zaplanowano na 2028 rok.

Wiceminister Tomczyk poinformował też, iż do Rady Ministrów został skierowany projekt ustawy o inwestycjach kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Na podstawie tych przepisów ruszy budowa „Tarczy Wschód”, której elementy są właśnie testowane przez wojsko na poligonie. – Polskie granice muszą być bezpieczne i tutaj nie będzie żadnych kompromisów – zaznaczył wiceminister.

Maciej Chilczuk
Idź do oryginalnego materiału