MSWiA usuwa lukę prawną w ustawie o obronie i szykuje Polaków na zagrożenia wojenne

dailyblitz.de 4 miesięcy temu
Zdjęcie: mswia-usuwa-luke-prawna-w-ustawie-o-obronie-i-szykuje-polakow-na-zagrozenia-wojenne


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) opracowało projekt ustawy dotyczącej ochrony ludności i obrony cywilnej w celu zlikwidowania luk prawnych w w tej chwili obowiązującej ustawie.

Przyjęta przez Sejm dwa lata temu ustawa dotycząca obrony Ojczyzny anulowała przepisy dotyczące obrony cywilnej. Za przygotowanie projektu ustawy o ochronie ludności z ramienia Prawa i Sprawiedliwości odpowiadał wówczas wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, jednak prace nad projektem zostały przełożone na kolejną kadencję.

Koalicja Obywatelska, która objęła władzę po wyborach, miała odmienny pomysł na model obrony cywilnej w porównaniu z poprzednikami. W projekcie PiS za obronę cywilną miało być odpowiedzialne Ministerstwo Obrony Narodowej, wojewodowie oraz samorządy. KO preferowała oparcie obrony cywilnej na samorządach oraz państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Nowe przepisy zostały ogłoszone w marcu podczas wspólnej konferencji prasowej, na której wystąpili szefowie MSWiA, Marcin Kierwiński oraz MON, Władysław Kosiniak-Kamysz. Teraz wniosek o uwzględnienie gotowego projektu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu został przesłany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– Po 8 latach zaniedbań rządu PiS, nie mieliśmy ani jednego dnia do stracenia. Wykorzystaliśmy ostatnie pięć miesięcy, aby przygotować tak ważne i potrzebne rozwiązania prawne dla bezpieczeństwa Polek i Polaków. Dziś możemy z dumą powiedzieć, iż projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej jest gotowy i został wysłany do dalszych prac legislacyjnych i uzgodnień międzyresortowych — poinformował minister Kierwiński.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, iż przygotowany projekt ustawy ma na celu wprowadzenie rozwiązań umożliwiających „skoordynowaną realizację zadań z zakresu ochrony ludności zarówno w czasie pokoju, jak i podczas obowiązywania stanów nadzwyczajnych i w czasie wojny”.

Nowa ustawa ma na celu wprowadzenie wielu pojęć, które dotychczas funkcjonowały głównie w obszarze międzynarodowym i akademickim, do obowiązującego porządku prawnego. Przepisy mają również uregulować zagadnienia, które dotychczas były regulowane tylko częściowo.

W projekcie zostaną wprowadzone szczegółowe rozwiązania dla podmiotów odpowiedzialnych za ochronę ludności, które będą działać zgodnie z zasadą pomocniczości i wsparcia organów poszczególnych szczebli zarządzania bezpieczeństwem powszechnym w przypadku, gdy określone zadanie nie może być kompleksowo wykonane na danym poziomie zarządzania.

Wzmocniona zostanie społeczna odporność poprzez przygotowanie społeczeństwa do adekwatnych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Nowe przepisy przewidują działania takie jak edukacja dla bezpieczeństwa, szkolenia i ćwiczenia, społeczne kampanie informacyjne oraz samoedukacja, uwzględniając rolę obywateli, organizacji pozarządowych oraz zawodowych służb ratowniczych.

W nowych przepisach przygotowanych w MSWiA zostaną uwzględnione mechanizmy ułatwiające działanie organów administracji publicznej w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej. Wykorzystane zostaną istniejące struktury, takie jak Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz System Powiadamiania Ratunkowego, a także dołączą do nich Ochotnicze Straże Pożarne, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe.

W jaki sposób rząd zamierza poprawić współpracę i przepływ informacji między nimi?

Kluczowe będzie wprowadzenie standardu wyposażenia podmiotów ochrony ludności w jednolite narzędzia teleinformatyczne oraz zbudowanie nowego systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Celem tego systemu jest zintegrowanie istniejących systemów oraz skrócenie czasu, w jakim mieszkańcy otrzymują odpowiednie sygnały o niebezpieczeństwach. Minister będzie stale koordynować te działania.

Projekt ustawy zakłada przyznanie Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji roli koordynatora działań oraz dostęp do narzędzi prawnych, organizacyjnych i finansowych, które umożliwią sprawną realizację zadań w poszerzonym zakresie. w tej chwili Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zarządza sytuacjami kryzysowymi jedynie w przypadkach wymagających natychmiastowego działania.

Rola ministra spraw wewnętrznych oraz wojewodów w zakresie współpracy z administracją samorządową zostanie wzmocniona. Istotnym elementem będzie zmniejszenie liczby dokumentów planistycznych.

Opracowane przepisy zakładają także, iż MSWiA przejmie nadzór nad systemami ostrzegania i alarmowania. Minister będzie odpowiedzialny za organizowanie szkoleń na poziomie centralnym, w ramach jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, szczególnie dotyczących kształcenia kadr oraz prowadzenia prac naukowo-badawczych w dziedzinie ochrony ludności. To działanie zapewni spójne podejście do zagadnienia informowania i ostrzegania obywateli.

Read more:
MSWiA usuwa lukę prawną w ustawie o obronie i szykuje Polaków na zagrożenia wojenne

Idź do oryginalnego materiału