Na AWL o roli Unii Europejskiej i NATO w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego

polska-zbrojna.pl 2 tygodni temu

Naukowe Koło Edukacji i Promocji Bezpieczeństwa oraz Naukowe Koło Mediów i Komunikacji Społecznej Akademii Wojsk Lądowych zaprosiły wojskowych i cywilnych studentów do debaty i warsztatów szkoleniowych w ramach II Konferencji Naukowej „Interdyscyplinarność Bezpieczeństwa Teoria – Praktyka Edukacja” tym razem na temat „Rola Unii Europejskiej i NATO w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego”.

Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane wspólnie z kołami naukowymi Uczelni Wojskowych takimi jak:
- Naukowe Koło Łączności i Elektrotechniki AWL
- Koło Naukowe Bezpieczeństwa Morskiego AMW
- Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego WAT
oraz kołami naukowymi Uczelni Cywilnych takimi jak:
- Międzynarodowe Koło Naukowe Bezpieczeństwa „Save The World” Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej
- Secure Diversitas Collegium Witelona w Legnicy.

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem medialnym przez Polskę Zbrojną.

REKLAMA

Konferencję studencką, 29 października 2024 r. w Górskim Ośrodku Szkoleniowym „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie, otworzył prorektor ds. studenckich ppłk inż. Piotr Szczepański oraz zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej Pani mgr Dominika Nawrocka. Program oraz przebieg konferencji przedstawiła przewodnicząca Komitetu naukowego – płk dr hab. Barbara Kaczmarczyk, prof. AWL.

Celem tego wydarzenia była wymiana poglądów przedstawicieli środowiska akademickiego, krajowych i międzynarodowych podmiotów bezpieczeństwa oraz studentów Uczelni Wojskowych i Cywilnych na temat roli NATO i UE w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego, a także możliwości zastosowania nowych technologii w realizacji zadań.

Podczas konferencji studenci mieli okazję do dyskusji z ekspertami z NATO Science and Technology Organization w Paryżu, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Sztuki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Wojsk Lądowych.

Konferencja miała charakter teoretyczno-praktyczny. Część teoretyczna obejmowała wystąpienia studentów, debatę oraz dyskusję. Prezentowane treści zostały ocenione przez Komisje konkursowe, które dokonały oceny w dwóch kategoriach: za najlepsze wystąpienie oraz za najlepszy poster.

W kategorii za najlepsze wystąpienie zwyciężył: Paweł Hamerliński z tematem „Znaczenie informacji w procesie ewakuacji terenów zalewowych na przykładzie Wrocławskiego Węzła Wodnego” z Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Wyróżnienie otrzymał Bartosz Szymański z tematem „Koncepcja Strategiczna UE” z Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego WAT.

W kategorii za najlepszy poster zwyciężyli: kpr. pchor. Julia Stolarczyk i szer. pchor. Filip Wyszyński z tematem kooperacja Cywilno-wojskowsa z Naukowego Koła Edukacji i Promocji Bezpieczeństwa AWL. Wyróżnienie otrzymali:
- sierż. pchor. Monika Szczepaniuk, Zuzanna Szymańska, Jakub Walczak z Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego WAT
- Weronika Drążek, Klaudia Sikora, Grzegorz Koczubaj z Koła Secure Diversitas Collegium Witellona

Drugi dzień konferencji miał charakter praktyczny, który został rozpoczęty zapoznaniem uczestników konferencji z terenem górskim. W dalszej części po wprowadzeniu w sytuację kryzysową studenci cywilnych i wojskowych uczelni wzięli udział w posiedzeniu gminnego zespołu zarządzania kryzysowego mającego na celu rozwiązanie sytuacji związanej z nielegalną migracją, a następnie uczestniczyli w warsztatach szkoleniowych dotyczących udzielania pierwszej pomocy w sytuacji kryzysowej w górach oraz zastosowania dronów podczas prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Ostatnim elementem była weryfikacją nabytych umiejętności podczas zareżyserowanej sytuacji kryzysowej mogącej wystąpić w górach.

Działania terenowe zostały zabezpieczone przez Zakład Działań Górskich oraz Sekcję Działań Nieregularnych AWL.

Tekst: NKEiPB, MIKS

red. PZ
Idź do oryginalnego materiału